bilimkurgu kulubu

Edebiyat melezler venuste

Tarih: 28 Nisan 2018 | Yazar: Bahri Doğukan Şahin

0

11 Öykülük Asimov Seçkisi: Melezler Venüste

Bilimkurgu yazarları arasında Türkiye’de en çok romanı ve öyküsü basılan yazar unvanına sahip olan Asimov‘un 80’li ve 90’lı yıllarda Altın Kitaplar Yayınevi tarafından birçok eseri yayımlandı. 11 öyküden oluşan “Melezler Venüste” ise, Gönül Suveren çevirisiyle Aralık 1993’te okurla buluştu.

Kitabın içinde her Asimov okurunun bildiği robot öyküleri de olmak üzere, bilimkurgunun birçok alt temasına sahip kısa ve uzun öyküler bulunuyor. Öykülere kısaca değinmek gerekirse:

1. Melezler Venüste

Düyalılar’ın yukarıdan baktığı Dünyalı-Marslı kırması olan canlılara “melez” denmektedir. Dışlanan melezler Venüs’e sürgüne gönderilir fakat orada da rahat yoktur zira Venüs’te de birçok farklı ırk vardır. Irene ve Henry’nin aşkı ise bu çorak gezegende hayat bulmaya çalışır.

2. Aynadaki Görüntü

Asimov’un klasik robot öykülerinden biri olan bu öyküde yarattığı en efsanevi karakterlerden ikisini görüyoruz: Dedektif Elijah Baley ve insansı robot R. Daneel Olivaw. O anda dünyaya yakın bir noktadan geçen uzay gemisinde yer alan Olivaw, gemide karşılaşılan bir sorun için Baley’e danışma ihtiyacı duyar ve Dünya’yı ziyaret eder. İki matematikçi ve iki robotun neden olduğu problemin bir an önce çözülmesi gerekmektedir.

3. Kadınca Bir Sezgi

Asimov’un birçok öyküsünde karşımıza çıkan meşhur Robopsikoloğu Susan Calvin’i de gördüğümüz öykü Üç Robot Yasası üzerine kurulu. ABD Robot ve Makine Adamlar Şirket yeni robotlarının kadınca bir sezgiye sahip olmasını ister verobota ona Jane adını verirler. Bir süre sonra ortaya çıkan sorunu çözebilecek tek kişi ise Susan Calvin’dir.

4. Sally

Akıllı ve aynı zamanda konuşan bir araba olan Sally’nin, sahibi Jake’le arasında özel bir bağ bulunur. Jake, kendiyle görüşmek için randevu alarak çiftliği ziyarete gelen Raymond J. Gelhorn’la bir araya gelir. Bu görüşme, düşünebilen arabaların geleceğini doğrudan etkileyebilecek olaylara gebedir.

5. Şarkı Söyleyen Çan

Albert Cornwell, Ay’da bulunan ve çok değerli olan “şarkı söyleyen çan”ları çalarak Dünya’da satmak için Louis Peyton’dan yardım ister. 4 ay sonra, ağustos ayında yardımcı olabileceğini söyleyen Peyton, o zamana kadar iyi bir plan oluşturur. Plan uygulanmaya başladığında Davenport isimli dedektif ise olayı aydınlatmaya çalışacaktır.

6. Konuşan Taş

Dünya’dan bir hayli uzaktaki Asteroid kuşağında görevli Larry Vernadsky, Robert Q isimli geminin asteroide inmesini heyecanla karşılar. “Silikoni” adı verilen ve taşa benzeyen bir yaratığın da içinde bulunduğu gemi Vernadsky tarafından karşılanır. İnsan düşüncelerini de okuyabilen bu canlının uranyumla dolu, değerli bir asteroidden geldiği anlaşılır.

7. Marsport’tayım. Hilda’da Yanımda Değil

Galaksi Servisi’nde çalışan Max, Marsport şehrine her indiğinde sevgilisi Hilda ile görüşür. Son seferinde ise yanına gelemeyeceğini belirten Hilda, annesiyle kalmak zorunda olduğunu söyler. Bunu fırsata çevirmeyi düşünen Max, şehrin en güzel ve en popüler kadınlarından biri olan Flora ile bir gece geçirmeyi hayal etmeye başlar.

8. Hiçe Karşılık Hiç

Evrende dolaşıp yaşam olan gezegenleri bulmaya çalışan bir ekip, buzlarla kaplı bir gezegene denk gelir ve bunun sonucunda bir fikir ayrılığına düşerler. Kaptan gezegenin araştırılarak zaman kaybedilmemesini söylerken Kaşif araştırılmasını emreder zira bu konudaki söz sahibi kendisidir. Gezegene inildiğinde ilginç canlılarla karşılaşılır ve onlarla iletişim kurulmaya çalışılır.

9. Dördüncü Kuşak

Sam Marten, bir iş görüşmesine gittiği sırada çevreden gözüne ilişen Levkowich ismi dikkatini çeker. Benzer isimleri günün geri kalanında birçok farklı noktada daha gördüğü için araştırma ihtiyacı duyar ve bu durum onu oldukça sıra dışı bir sonuca götürür.

10. Yıldönümü

20 yıl önce “Gümüş Kraliçe” adlı bir uzay gemisindeki kazada orada bulunan ve hayatta kalan bir grup arkadaş, kazanın her yıldönümünde bir araya gelirler. Yine bir buluşma gününde kazadan ve kazaya sebep olabileceği düşünülen olaylardan konuşurlarken, kazanın ardındaki sır perdesini arayabilecek gerçeklerin farkına varırlar.

11. Gerçek Aşk

Milton Davidson, Multivac sistemine bağlı bilgisayarı Joe’dan kendine bir kız arkadaş bulması konusunda yardım ister. Başbaşa veren ikili bu işi büyük bir gizlilikle yürütür. Joe, elindeki imkanları kullanarak dünyadaki bütün kadınları tarar ve belirlediği kriterlere göre bir eleme sistemi oluşturur.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1995, Erzurum. Adrianist hayalperest. Kitap okur, belgesel izler, sinema ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü'nde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com