Roket 2

Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket’in 2. Sayısı Çıktı

Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi Roket’in ikinci sayısı okurla buluştu. İlk sayısı büyük ilgi gören ve baskısı kısa sürede tükenen Roket, yeni sayısıyla bilimkurguseverleri keyifli bir yolculuğa çağırıyor.

Plüton Yayın etiketiyle piyasaya sürülen Roket’in ikinci sayısında, dergi editörü Ruhşen Doğan Nar’ın aşağıdaki önsözü karşılıyor okuru.

Yolculuk Devam Ediyor

Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi Roket’in birinci sayısı kısa sürede tükendi ve ikinci baskısı geçen günlerde satışa çıktı. Doğrusunu söylemek gerekirse ilk sayının tükeneceği aklımın ucundan dahi geçmiyordu. Bu sebeple tüm bilimkurguseverlere sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Okurlar kadar yazarlar da dergimize ilgi gösterdi. İkinci sayı için dergimize otuzdan fazla öykü geldi. Melisa Parlak, Emre Bozkuş ve ben; yani Öykü Değerlendirme Ekibimiz gelen her öyküyü okuyup inceledi; bazı öyküler üzerine tartıştı.

Bu arada, Roket’te daha fazla yazara yer vermek amacıyla şöyle bir kural getirdik: Hiçbir yazarın öyküsü iki sayı üst üste Roket’te yer almayacak. Böylece her sayıda, bir önceki sayıya göre tamamen farklı bir yazar kadrosuyla karşılaşacaksınız.

Birinci sayıya göre çok daha kapsamlı, çok daha renkli bir sayının sizi beklediğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

İkinci sayımızda on iki yazar yer alıyor: Aşkın Güngör, Melisa Parlak, Toprak Şems Tezcan, Ayşegül Yalvaç, Ali Okan Pandar, Mehmet Berk Yaltırık, Bünyamin Tan, Erhan Sonsel, Sabahattin Cömertpay, Ambrose Bierce (Çevirmen: Berna Kabacaoğlu), Efe Sarıtunalı ve Fatih Aşgün.

***

6 Şubat gününde, Kahramanmaraş’ta yaşanan iki büyük deprem sebebiyle on binlerce insan hayatını kaybetti. Adıyaman’da öğretmenlik görevini yerine getiren bilimkurgu yazarı ve fütürist Türkhan Bozkurt da yaşadığı binanın yıkılmasıyla enkaz altında kalarak hayata gözlerini yumanlar arasındaydı. Türkhan Bozkurt’un, Edebiyatist Yayınevi tarafından yayımlanmış bir bilimkurgu romanı da vardı: “Yörünge 3185”.

Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi’nin bu sayısını, yazdığı eseriyle yaşamaya devam edecek olan Türkhan Bozkurt’a ve depremde yitirdiğimiz tüm insanlara ithaf ediyoruz.

Daha güzel günlerde görüşmek umuduyla!

Roket Bilimkurgu Öykü Dergisinin ikinci sayısını buradan edinebilirsiniz.

Yazar: Bilimkurgu Kulübü

Bilimkurgu, lazer tabancalı delikanlıların metal sütyenli kızları kurtardıkları "ucuz" uzay filmlerinden ibaret değildir...

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et