mass effect yol arkadaslari

Mass Effect Serisindeki En İyi Yol Arkadaşları

Bilimkurgu rol yapma konulu video oyunları dendiğinde akla ilk gelen serilerdendir Mass Effect. Oyun her ne kadar, güçlü silahları ve taşı gediğine oturtan beylik cümleleri ile tanınan Komutan Shepard’ın üzerine kurulu gibi görünse de, seriyi unutulmaz kılan diğer öğe de Shepard’ın görev arkadaşlarıdır. Sinsi hırsız Kasumi’den, güvenilir ve gerçek dostlar Garrus ve Tali’ye kadar tüm bu karakterler üçlemenin kalbi ve ruhudur. Bu yol arkadaşları renkli kişiliklerinin yanı sıra, Shepard’ın karakter sınıflarını tamamlayabilecek bir dizi biyotik, teknolojik dövüş becerisine sahiptirler.

Oyun serisindeki görevlerde Shepard, yanına iki takım arkadaşı alır. Her üç oyun için de geçerli olmak üzere, Shepard’ın yanına hangi takım arkadaşlarını alacağını belirlemede önemli bir faktör, seçilen görevde bulunan düşman türleridir. Örneğin robotik düşmanlar olan Gethler, Mass Effect’in üç yetenek kategorisinden biri olan teknolojiye karşı zayıftır. Öte yandan Singularity ve Throw Field gibi alan üzerinde etkili biyotik yetenekler, zombi benzeri Husk sürülerine karşı daha faydalıdır. İlk oyunda, üç yetenek dalından teknolojinin mi, biyotiklerin mi yoksa savaş yeteneklerinin mi en yararlı olacağına karar vermek zor olabilir. Bu nedenle en iyi yaklaşım, bu yetenekleri harmanlayan ve düşmanla karşılaşmalarda çok yönlülüğü en fazla sağlayan kadroya sahip olmaktır.

Silahlar, serinin oyunlarında dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Örneğin Mass Effect 3’te Shepard istediği herhangi bir silahı kullanabilse de yoldaşları kullanamaz. Örneğin James, Javik ve Garrus, saldırı tüfekleriyle baskılayıcı ateş açabilir, ancak Liara ve EDI sadece tabancaları ve hafif makineli silahları kullanabilir. Bu nedenle Mass Effect 3’ün ağır tabancaları için en iyi silah modlarına öncelik vermek, daha fazla ekip üyesinin kullanımına açmak daha çok yarar sağlar.

Bunların yanı sıra her oyunun kendine has incelikleri bulunuyor. ME2 ve ME3’te ilk Mass Effect oyunundan daha fazla ekip üyesi var. Ancak ilk oyunda bile ekip üyeleri için çok çeşitli uzmanlık seçenekleri olduğunu görüyoruz. Bazıları uzun mesafeli çatışmalarda daha iyiyken, diğerleri ise ağır zırhlı ve güçlüdür. Oyuncular, her oyunda en etkili takımı oluşturmak için hem Shepard’ın hem de ekip arkadaşlarının yeteneklerini göz önünde bulundurmalıdır.

Mass Effect 1: Tüm Karakter Sınıfları İçin En İyi Yol Arkadaşları

Oyundaki karakterimiz Shepard için seçebileceğimiz altı karakter sınıfı, yalnızca bir güçte uzmanlaşan sınıflardan ve bunları birleştiren karma sınıflardan oluşur. Oyun sizi çok da güçlü olmayan silahlarla başlattığı ve oyunun ilerleyen zamanlarına kadar belirli becerileri edinmenizi engellediği için (seçilen bazı sınıflar takım arkadaşlarının yardımı olmadan malzeme kutularını bile açamaz), doğru yoldaşları seçmek özellikle oyunun erken saatlerinde önemli olabilir. Genel olarak, Shepard’ın sahip olmadığı yeteneklerde uzmanlaşmış takım arkadaşlarını almak en etkili yöntemdir. Örneğin, Mass Effect’in en iyi Engineer (mühendis) sınıfı, biyotik güçleri veya yüksek güçlü keskin nişancı tüfeklerini kullanamaz, bu nedenle bu sınıf için Liara ve Garrus iyi takım arkadaşlarıdır. Öte yandan Vanguard (öncü) sınıfı, savaş becerilerini biyotiklerle birleştirir, ancak teknoloji güçlerinden yoksundur. Bu nedenle Tali karakteri yetenekleriyle bu sınıfı en iyi şekilde tamamlar.

Soldier (Asker) (Savaş): Bir Sentinel (gözcü) olarak Kaidan savaş sınıfının ihtiyaç duyduğu teknoloji ve biyotikleri sağlar. Oyuncular, oyunun daha zorlu konteynerlerini açmak için onun Elektronik ve Şifre Çözme seviyelerini yükseltebilirler. Liara da asker sınıfını biyotik afallatma ve etki alanı güçleriyle tamamlar.

Adept (Uzman) (Biyotik): Uzman sınıfı oyunun başlarında zayıftır, bu nedenle tank gibi bir Asker olan Ashley iyi bir kalkandır. Konteynerler veya Geth seviyeleri için, Tali’nin teknoloji yetenekleri de üçlü ekibin eksiğini tamamlar.

Vanguard (Öncü) (Biyotik/Savaş): Vanguard, biyotikler ve yakın mesafeli silahlı çatışmalarda uzmanlaştığından, Garrus’un teknik güçleri ve keskin nişancılığı bu sınıfı mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Adept sınıfında olduğu gibi, Tali konteynerleri açabilir ve Gethleri halledebilir.

Engineer (Mühendis) (Teknoloji): Engineer sınıfı konteynerleri kendi başlarına açabilir ve Geth düşmanları hacklemek ve bozmak için birçok yeteneğe sahiptir. Ashley ve Wrex’in saldırı eğitimi ve biyotik kalkanlama becerileri, savaşmak ve düşmanları uzak tutmak için kullanışlıdır.

Infiltrator (Ajan) (Teknoloji / Savaş): Liara ve Wrex, Infiltrator sınıfı için harika bir takım oluşturuyorlar, çünkü bu sınıfta neredeyse hiç biyotik güç yok. Wrex, biyotiklerinin yanı sıra yakın ve orta menzilli dövüş gereksinimini de karşılıyor.

Sentinel (Gözcü) (Teknoloji / Biyotik): En heyecan verici takım arkadaşları olmasa da, Ashley ve Kaidan Sentinel ile iyi uyum sağlar. Ashley, Shepard’ın silah konusundaki eksiğini tamamlar ve Sentinel Kaidan , sınıfın çok yönlü güç seçiminden yararlanarak Shepard’ın gelişemediği alanlarda kendini geliştirebilir.

Oyunun bir bölümünde Virmire’ın verdiği karar, Mass Effect’in en üzücü karakter ölümlerinden birine neden oluyor: Kaidan ya da Ashley’nin kaybı. Olay örgüleri ve kişilikler bir yana, Soldier sınıfını seçenler Ashley’i feda etmeli ve Sentineller de Kaidan’ı feda etmeli. Bu seçimleri yapmak kalpsizce gibi görünse de, yaratılan karakter sınıfını sonraki oyunlara aktarmak mümkün olduğundan, devam oyunu Mass Effect 3’te Shepard için seçilen sınıfla en uyumlu olan arkadaşı kurtarmak iyi bir fikirdir.

Mass Effect 2: Tüm Karakter Sınıfları İçin En İyi Yol Arkadaşları

Mass Effect 2, üçlemedeki en geniş ekip arkadaşı çeşitliliğine sahiptir. Bu nedenle, çok daha fazla sınıf örtüşmeleri içerir. Legion ve Tali benzer teknoloji rollerine sahiptir ve aynı şey Garrus ve Zaeed için de geçerlidir. Bir karakteri diğerine tercih etmek için nedenler varsa da bu tercihler Mass Effect 1’deki kadar önemli değildir.

Soldier (Asker) (Savaş): ME2’nin Soldier sınıfının, diğer sınıflara göre daha fazla silaha erişimi vardır ve keskin nişancılık veya pompalı tüfekler için takım arkadaşına ihtiyaç duymaz. Miranda, Overload (Aşırı Yükleme) ve Warp (Bükme) güçleri ile düşman kalkanları ve bariyerlerini kaldırabilir ve Tali’nin Combat Drone (Savaş Dronu) harika bir dikkat dağıtıcıdır. Bu özellikleriyle iki karakter bu sınıfla iyi uyum sağlar. Tali’nin Hacking yeteneği duruma bağlıdır, ancak Geth veya Cerberus mech’leriyle ileri seviyede mücadele için harika olabilir.

Adept (Uzman) (Biyotik): Adept, düşmanların dikkatini dağıtabilecek ve Shepard’ı kuşatılmaktan koruyabilecek daha sağlam ekip arkadaşlarından yararlanır. Grunt ve Jacob gibi pompalı tüfek kullananlar bu konuda iyidir ve Jacob’ın Incendiary Ammo (Yanıcı Mühimmat) gücü özellikle zırhlı düşmanları savuşturmaya yardımcı olur. Zaeed’in keskin nişancılığı menzildeki düşmanları ortadan kaldırabilir ve Disruptor Ammo (Bozucu Mühimmat) gücü sentetik düşmanlara ve kalkanlarına karşı oldukça etkilidir.

Vanguard (Öncü) (Biyotik/Savaş): Legion’un teknik yetenekleri ve uzun menzilli keskin nişancılığı, Vanguard sınıfının biyotikleri ve pompalı tüfekleriyle iyi uyum sağlar, ancak kendisi gruba geç katıldığı için Zaeed’’i tercih etmek daha güvenli olabilir. Thane’nin Warp gücü, Vanguard’ın Pull (Çekme) yeteneğindeki biyotik alanı patlatarak ekstra hasara neden olabilir. Vanguard yakındaki düşmanlarla uğraşırken, Thane’in keskin nişancılığı menzildeki hedefleri de vurabilir.

Engineer (Mühendis) (Teknoloji): Engineer’ın düşmanın dikkatini dağıtan Combat Drone özelliği, pusu silahları olan yoldaşlarla iyi uyum sağlar. Kasumi, hızlı bir saldırıyla, seçilen bir hedefin yanında aniden görünerek veya flaş patlamalarıyla düşmanları kör ederek bunu yapabilir. Grunt ve Jack’in yakın mesafe silahları da iyi çalışır ancak Jack, kalabalık düşman kontrolü için daha iyi bir seçimdir.

Infiltrator (Ajan) (Teknoloji / Savaş): Hem Infiltrator hem de Mordin Incinerate (Yakma) gücünü kullanıyorsa bir araya gelen yangın hasarı kalkanları hızla tüketir ve Mordin’in Cryo Blast’ı (Soğuk Patlama), bu kalkanlar veya zırhlar yok edildikten sonra düşmanlarla başa çıkmak için harikadır. Bu arada Samara’nın Pull And Throw (Çek ve Fırlat) gücü, düşman gruplarını sersemletebilir ve Infiltrator’ın keskin nişancı tüfeğinden gelen atışlara maruz bırakabilir.

Sentinel (Gözcü) (Teknoloji / Biyotik): Garrus, düşmanları orta ve uzun mesafeden vurduğu ve Jack düşmanlarla yakından ilgilendiği için Garrus ve Jack, Sentinel için mükemmel bir takım oluşturuyor. Sentinel’in teknik güçleri, zırhlı düşmanları uzun mesafeden yok etmek için Garrus’un Concussive Shot (Darbeli Atış)’ı ile etkili bir şekilde birleşirken, Exploding Tech Armor (Patlayıcı Teknoloji Zırhı), Jack’in Shockwave (Şok dalgası) gücüyle mükemmel bir kombinasyon oluşturur. Jack’in Warp Ammo (Büküm Mühimmatı) gücü de tüm gruba yardımcı olacak şekilde yükseltilebilir.

Mass Effect 2’nin birbiriyle örtüşen karakterleri, Mass Effect 1’i oynadıktan sonra oldukça farklı bir oynanış hissi sunuyor. Bu oyundaki yoldaş seçimi tarzı, savaşı oyuncunun lehine çevirmekten ziyade ekip üyelerinin kişilikleri veya bir görevde oynayacakları rol için takım arkadaşları seçmeye daha fazla önem verir. Mass Effect 3 de bu yolu takip ediyor ve karakterleri modernize ederek yeteneklerinin her zamankinden daha fazla oyun stiline uymasını sağlıyor.

Mass Effect 3: Tüm Karakter Sınıfları İçin En İyi Yol Arkadaşları

Mass Effect 3 oyununda, Mass Effect 2’den daha az sayıda takım arkadaşı var. Ancak her birinin dallanan yetenek ağaçları olması, karakterler için çok yönlü bir yetenek dizilimi sağlıyor ve oyunun tekrar oynanabilirliğine katkıda bulunuyor. ME2’deki Zaeed ve Kasumi gibi, Javik de ek paket ile oyuna dahil olmuş bir karakter ve çoğu görevde Shepard’a eşlik edebiliyor. Citadel ek paketi Wrex’i süreli bir arkadaş olarak oyuna geri getiriyor ve Omega ek paketi ile Asari mafya patronu Aria T’Loak oyuna katılıyor .

Soldier (Asker) (Savaş): Mass Effect 1 olaylarından sağ kurtulduysa, Kaidan’ın biyotikleri ve teknolojisi bir kez daha Soldier ile iyi eşleşir. Javik, Dark Channel (Karanlık Kanal) yeteneğiyle kalabalık düşman kontrolü sağladığı için benzer şekilde kullanışlıdır. EDI iyi bir alternatiftir, çünkü Soldier yandan ateş açarken daha zorlu düşmanların dikkatini dağıtabilir.

Adept (Uzman) (Biyotik): James, Adept’i Fortification (Tahkimat) gücü ve ağır vuruş sağlayan Carnage (Yıkım) ve Frag Grenade (El Bombası) yetenekleriyle tamamlayan kararlı, güvenilir bir Askerdir. Liara veya Javik, yüksek hasarlı biyotik patlama komboları için ikinci seçimler olabilirler.

Vanguard (Öncü) (Biyotik/Savaş): Garrus, uzaktaki hedeflere nişan alabilir ve Overload ile düşman kalkanlarını indirebilir ve Vanguard’ın yakın savaş taktiklerinin önünü açabilir. Concussive shot ile düşmanları sersemletebilir. Biyotik kombinasyonlar için Kaidan en iyi seçimdir, çünkü Teknoloji güçlerini de sunar. Ancak Kaidan ilk oyundan sağ çıkamazsa Liara veya Javik bu rolü üstlenebilir.

Engineer (Mühendis) (Teknoloji): Liara’nın alan etkili Singularity (Tekillik) ve Pull Field (Çekme Alanı) yetenekleri, Engineer’ ın Incinerate ve Cryo Blast güçleri ile iyi çalışır. Liara’nın Biyotik Güçleri düşman kalkanları tarafından durdurulabildiğinden, Engineer’ın Overload gücü ona yardımcı olur. Mass Effect 1’de hayatta kaldıysa, Ashley başka bir iyi seçimdir; üçlü takıma savaş uzmanlığını ve silahlarının gücünü getirir.

Infiltrator (Ajan) (Teknoloji / Savaş): Liara, Infiltrator’ın nişan alması için hedefleri siperden çıkarabilir. Tali de benzer şekilde av tüfeğiyle düşmanı kuşatabilir, düşman kalkanlarını kaldırabilir ve dronlarıyla hedefleri siperden çıkarabilir.

Sentinel (Gözcü) (Teknoloji / Biyotik): Sentinel birçok yoldaşla iyi çalışabilir, ancak zorlu görevler için Ashley ve James özellikle iyidir. Her ikisi de Sentinel’in teknoloji ve biyotik yetenekleriyle iyi uyum sağlayan has dövüş karakterleridir. Biyotik patlamalar açısından Liara’dan daha güçlü silahlar kullanabildikleri için Javik veya Kaidan en iyi seçimlerdir.

Mass Effect 3’de hangi zırh yükseltmelerinin yapıldığına bağlı olarak, cephane sayısı, kalkanlar, sağlık ve hasar gibi faktörler de takım arkadaşı seçiminde rol oynayabilir. Örneğin, Shepard tank rolündeyse, yüksek hasar veren atışlar yapabilecek ve biyotik patlamalar yapabilecek saldırı güçlerini ve takım arkadaşlarını seçmek daha yararlıdır. Shepard örneğin bir Vanguard veya Infiltrator olarak yüksek hasar verme gücüne ve hızlı hareket etmeye yöneldiyse bu oyun tarzına uygun silahlar ve zırhlar kuşanmak ve savunmayı yoldaşlara bırakmak daha mantıklıdır.

Hazırlayan: Gökhan Karagül | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

fallout-tv

Birinci Sezonuyla Fallout

“Savaş… Savaş asla değişmez.” 1997 yapımı ilk Fallout oyunu, kısa sürede ikonlaşacak bu sözlerle açılıyordu. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin