Macera Sürüyor: Halo Infinite

Microsoft, E3 2019’da Halo serisinin yeni oyunu Halo Infinite için tanıtım videosu yayımlayarak Halo hayranlarını sevindirdi. Tanıtım videosuna bakılacak olursa, Halo Infinite ile büyük patlamalara, yabancı gezegenlere ve kalabalık erkek korolarca seslendirilen dramatik müziklere şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var. Şirket ayrıca, oyunun 2020 yazında çıkması planlanan yeni nesil Xbox-One oyun konsolu ile piyasaya sürüleceğini açıkladı. Bilindiği üzere yeni konsol çalışmaları, Project Scarlett kod adı ile Microsoft tarafından bir süredir yürütülmekteydi. Böylece Halo Infinite, yeni Xbox ile birlikte PC ve eski nesil Xbox One için de desteklenecek.

Microsoft bir blog yazısında oyunun yeni Slipspace Engine tarafından destekleneceğini de belirtti. Şirket, “Halo 5’in sürekliliğini sürdürecek” oyununun bir çeşit beta olacağını ve E3 2020’de “büyük anı” bekleyebileceğimizi söylüyor. Ayrıca etkinlikte Halo ile birlikte Cyberpunk 2077 gibi başka oyunlar da tanıtıldı. Microsoft daha önce yeni oyununu dünyanın en büyük oyun fuarı olan ve Los Angeles’ta yapılan E3 2018’de düzenlediği yıllık basın toplantısında duyurmuştu. Tabii o sunumda oyun hakkında çok fazla şey öğrenememiş, sadece yirmi yıldır galaksiyi koruyan Master Şef destanının süreceği müjdesini almıştık.

Son yayımlanan Halo Infinite sinematik trailer’ında ailesinden kopmuş isimsiz bir pilot görüyoruz. Pilot tarafından bulunan kahramanımızın ikonik zırhı hayatta kalma moduna geçmiş. Bu yüzden pilot, yeniden etkinleştirmek için kahramanımıza şok vermek zorunda kalıyor. Daha da önemlisi pilot, Master Chief’e insanlığın kaybettiğini ve görünmeyen bir düşman saldırısı altında olduğunu söylüyor. Genel olarak Halo, yüzlerini hiç görmediğimiz yeşil zırhlı savaş takımındaki bir adamın uzaylı yaratıklar ile mücadelesini anlatır.

Seride bize eşlik eden bu kahramanı Master Chief ya da John-117 olarak biliriz. Hikayesi oldukça trajiktir. Genç yaşta ailesinin yanından kaçırılır ve hükümet tarafından üzerinde deneyler yapılır. Spartan II olarak bilinen süper asker yetiştirme programı kapsamında üzerinde yapılan deneylerden sonra galaksiye geri salınır. İşini yarım bırakmaması yüzünden oyunda hemen herkes ona saygı duyar. Hikayesi Marvel kahramanı Kaptan Amerika’nın hikayesine çok benzer. “Seni seçtim çünkü sen özeldin. Birlikte mükemmel olacağımızı biliyordum,” diyor Master Chief’in yapay zeka arkadaşı Cortana ve ekliyor: “Haklıydım da.

Master Chief’in en iyi arkadaşı Cortana adlı bir yapay zekadır. Yüksek sesle sorular sorarak yapılacak yeni görevler sırasında yardımcı olur. Oldukça faydalı bir karakterdir. Cortana aynı zamanda, Google Assistant ve Siri ile yarışan Microsoft’un asistan uygulamasının da adı. Halo, adını ilk oyundaki garip bir uzaylı cihazından alır. Bu, keşfetmek için saatlerce dolaşılması gereken devasa bir kayan halkadır. Üzerinde bir gezegenden beklenebilecek sahil kıyıları, hatta orman bile vardır.

Halo halkaları Forerunners olarak bilinen kadim bir ırk tarafından yaratılmış ve binlerce yıl önce galaksinin çeşitli yerlerine yerleştirilmiştir. Birleştiklerinde evrendeki hayatı yok etme gücüne sahiplerdir. Bu halkalar, Flood ile mücadele etmede son çaredir. Oyunda verilen bilgilere göre, Forerunners aslında Halo halkalarını yüz binlerce yıl önce kendileri de dahil olmak üzere galaksideki tüm yaşamı silmek için kullandı. Ancak ne Forerunners, ne de Flood gerçekte ölmedi ve oyunda onlarla ilgilenmek zorundasınız…

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

fallout-tv

Birinci Sezonuyla Fallout

“Savaş… Savaş asla değişmez.” 1997 yapımı ilk Fallout oyunu, kısa sürede ikonlaşacak bu sözlerle açılıyordu. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin