Dizi 2023 bilimkurgu dizileri

Tarih: 7 Ocak 2023 | Yazar: Konuk Yazar

0

2023 Yılının En Çok Merak Edilen Bilimkurgu Dizileri

2023, bilimkurgu dizileri açısından hareketli geçecek. Çok satan bilimkurgu roman uyarlamalarından popüler video oyun uyarlamalarına, uzun zamandır devamı beklenenlerden ilk kez seyirci karşısına çıkacak olanlarına kadar geniş bir yelpazede birçok bilimkurgu dizisi izleyeceğiz bu yıl.

Yazımızda bu dizileri sizlere kısaca tanıtmaya çalıştık.

Last of Us

Yayın Tarihi ve Platform : 15 Ocak 2023, HBO

2023 yılının ilk bilimkurgu dizisi, Naughty Dog firmasının popüler video oyunu The Last of Us’ın gösterişli ve büyük bütçeli uyarlaması olacak. Oyunun orijinal yazarı ve yaratıcı yönetmeni Neil Druckmann ile Chernobyl dizisinden tanıdığımız Craig Mazin dizinin ortak yapımcıları.

Dizide, Mandalorian rolüyle şöhretini katlayan Pedro Pascal ve Game of Thrones dizisinde Lyanna Mormont rolünde izlediğimiz Bella Ramsey, bir kıyametten sağ kurtulan Joel ve Ellie’yi canlandıracaklar.

The Mandalorian (3. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform : 1 Mart 2023, Disney+

Pedro Pascal’ı bu yıl göreceğimiz ikinci dizi The Mandaorian’ın 3. sezonu olacak.

İki yıllık bir aranın ardından bu yeni sezonda, Din Djarin’in bağışlanma arayışını, Mandalore’a geri dönüş yolculuğunu ve Bo-Katan Kryze ile yüzleşmesini izleyeceğiz.

Secret Invasion

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Başları, Disney+

Skrull’ları Captain Marvel’dan WandaVision’a kadar Marvel Sinematik Evreni yapımlarında gördük ve nihayet 2023’te, şekil değiştiren uzaylıların Dünya’yı işgal edişini izleyeceğiz.

Samuel L. Jackson, Nick Fury rolünü yeniden canlandırırken, Marvel evreni oyuncuları Cobie Smulders, Martin Freeman ve Don Cheadle da ona eşlik edecek. Yeni yüzler arasında ise Olivia Colman ve Emilia Clarke yer alıyor.

Mrs. Davis

Yayın Tarihi ve Platform: 20 Nisan 2023, Peacock

Lost ve Watchmen gibi dizilerin arkasındaki adam Damon Lindelof yeni projesi ile yine bilimkurgu sularında yüzüyor. Mrs. Davis’de, Glow dizisinden tanıdığımız Betty Gilpin, inancını yapay zekâya karşı savaşmak için kullanan bir rahibeyi canlandıracak.

Loki (2. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform: Yaz 2023, Disney+

Loki dizisi, değişkenler konseptini ve kötü şöhretli Fatih Kang’ı benzersiz bir şekilde ele alarak Marvel Evreni’ni sarsmıştı. 2. sezonda, Marvel’ın düzenbaz tanrısını yeni bir gerçekliği keşfederken göreceğiz.

Loki zaman çizgisini düzeltebilecek mi bakalım?

Ironheart

Yayın Tarihi ve Platform: Sonbahar 2023, Disney +

Dominique Thorne’un canlandırdığı Riri Williams karakteri, Black Panther: Wakanda Forever filminde sükse yapmıştı. Bu yıl yayımlanacak olan Ironheart dizisinde onu Iron Man’inkine benzer bir zırh içinde göreceğiz. Hamilton ve In the Heights dizilerinin yıldızı Anthony Ramos, Thorne’a eşlik edecek.

Gen V

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçerisinde, Prime Video

The Boys dizisi, Prime Video’nun en beğenilen, en çok konuşulan dizisi oldu ve kanal adına üç sezonluk muazzam bir performans sergiledi. Bu nedenle bir yan dizisinin yapılması neredeyse kaçınılmazdı.

Gen V, gençlere hitap eden bir dizi olacak. Dizi, “Genç Supe’lar, Vought International tarafından yönetilen Godolkin Üniversitesi Suçla Mücadele Okulu’nda, Açlık Oyunları tarzı mücadelelerde test ediliyor” açıklaması ile tanıtılıyor. Eh ne de olsa 2022 yılında yayımlanan Squid Game ve Yellowjackets dizilerinde görüldüğü üzere, tehlikede olan ve ölümcül oyunlar oynamak zorunda kalan gençleri anlatan diziler iş yapıyor.

Ahsoka

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Disney +

Rosario Dawson’ın hayat verdiği Ahsoka Tano’yu, The Mandalorian ve Book of Boba Fett dizilerinde görmüştük. Star Wars hayranlarının sevdiği bu karakter nihayet kendi dizisine kavuşuyor.

Dizinin neleri işleyeceğine dair pek çok söylenti var, ancak büyük olasılıkla yapım, Ahsoka’nın Rebels dizisinde yaşananların ardından Ezra Bridger’ı ve Büyük Amiral Thrawn’ı arayışına odaklanacak.

Three Body Problem

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Netfix

Netflix , Cixin Liu’nun popüler bilimkurgu romanı Üç Cisim Problemi’nden uyarlanan diziye ev sahipliği yapacak. Projenin başında Game of Thrones dizisinin yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss var. Oyuncu kadrosu tarafında da yine Game of Thrones dizisinde izlediğimiz John Bradley, Liam Cunningham ve Jonathan Pryce başrollerde yer alıyor. Benedict Wong ve Eliza Gonzalez de onlara eşlik ediyor.

Dizi, dünyayı işgal etme komplosu için sanal gerçeklik oyunu kullanan bir uzaylı medeniyetini ve bu planı boşa çıkarmak için mücadele eden insanların çatışmasını işleyecek. Three Body Problem, Çin yayın platformlarında da ayrıca bir dizi ve animasyon olarak iki proje ile daha hayat bulacak.

The Ark

Yayın Tarihi ve Platform: 1 Şubat 2023, Syfy

Stargate ve Independence Day filmlerinin yazarlarından Dean Devlin, Syfy kanalı için bir dizi projesiyle geri dönüyor.

Günümüzden yüz yıl sonra yaşanmaz hâle gelen Dünya’dan ayrılıp yeni yuva arayışına çıkan insanların bir uzay gemisinde cereyan eden maceralarını izleyeceğiz. Yaşanan bir felaketin ardından gemi mürettebatı, sınırlı kaynaklarla insanları hayatta tutabilmek için çabalayacak.

Picard (3. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform: 16 Şubat 2023, Paramount +

Picard son bir macera için geri dönüyor. Üstelik bu sefer yanında tanıdık isimler de var.

Dizinin 3. ve son sezonunda Şansölye Jean-Luc Picard’ı, (Patrick Stewart) The Next Generation dizisindeki mesai arkadaşları Geordi LaForge (LeVar Burton), Worf (Michael Dorn), Riker (Jonathan Frakes), Crusher (Gates McFadden), Troi (Marina Sirtis) ve Data (Brent Spiner) gibi oyuncularla birlikte izleyeceğiz.

Resident Alien (3. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Syfy

Griler geliyor! Resident Alien’ın 3. sezonunda tıpkı bize benzeyen uzaylıların istilasını görebiliriz.

Harry’nin (Alan Tudyk) işi bu kez oldukça zor görünüyor. Neyse ki Harry müttefik çemberini genişletmiş olacak.

Severance (2. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Apple TV

Severance, 2022’nin en orijinal işlerinden biriydi.

Dizinin 2. sezonunda, Mark (Adam Scott), eşi Helly (Britt Lower), Helly’nin ailesi ve Burt (Christopher Walken) hakkında pek çok sürprize tanık olacağız gibi görünüyor.

Fallout

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Prime Video

26 yıllık bir geçmişi olan ve nükleer kıyamet sonrası bir dünyada geçen efsane video oyun serisi Fallout’un, uzun süredir bir film veya TV uyarlamasına dönüşeceği konuşuluyordu. 20 yıllık başarısız bir film geliştirme sürecinin ardından Fallout, Jeff Bezos ve Amazon Prime’ın büyük bütçe imkânları sayesinde nihayet bir TV dizisi olarak ekranlara gelecek.

2022 yılında Peripheral dizisinde Amazon ile çalışan Westworld’ün yaratıcıları Lisa Joy ve Jonathan Nolan ikilisi, kanal ile ortaklıklarını devam ettiriyor. Dizi ile ilgili net bilgiler yok, ancak biz oyun serisinin 1950’ler tarzı kıyamet sonrası bir atmosferde, oyuncunun büyük ölçüde kendi yolunu belirlediği devasa bir açık dünyada geçtiğini biliyoruz.

Black Mirror (6. Sezon)

black mirror

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yılı İçinde, Netflix

Nihayet geri döndü! Yaklaşık dört yıllık bir aradan sonra, fütürist kara komedi dizisi en az üç yeni bölümle ekranlarda olacak. Black Mirror’ı en son, 2019’da yayımlanan 5. sezonuyla izlemiştik.

Yeni bölümlerin çoğunun çekimleri tamamlanmış olmasına rağmen, içerikleri hakkında çok az bilgi sızdırıldı. Aaron Paul, Zazie Beets ve Josh Hartnett’in, her biri film uzunluğunda olacağı söylenen bölümlerde rol alacakları açıklandı.

Foundation (2. Sezon)

Yayın Tarihi ve Platform: 2023 Yazı, Apple TV

Yeni Seldon Krizleri kapıda!

Isaac Asimov’un başyapıtı Vakıf serisinden çok ama çok serbest bir şekilde uyarlanan dizinin 2. sezonunda, İmparatorluğun çöküşünün ardından insanların yaşadıkları mücadeleleri izlemeye devam edeceğiz.

Hazırlayan: Gökhan Karagül

Yararlanılan Kaynaklar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...