bilimkurgu kulubu

Tarih: 16 Nisan 2021 | Yazar: İsmail Yamanol

İlk’in Yazarlarıyla Online Söyleşi

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi bünyesinde gerçekleştirilen Perşembe Söyleşilerinin bu haftaki konukları, bilimkurgu öykü seçkisi İlk‘in yazarlarından Afşin Kum, Arzu Uçar, Burak Albayrak, Feyza Hepçilingirler ve Müfit Özdeş oldu.

Sıcak Kafa ile FABİSAD en iyi roman ödülünü kazanan Afşin Kum, Dış Kapının Mandalı ve Bir Küçük Delilik kitaplarıyla kendi okur kitlesini yaratmayı başaran Arzu Uçar, kitabın editörlüğünü de üstlenen İthaki Türkçe Edebiyat’tan Burak Albayrak, öykü, roman, deneme ve çocuk kitaplarının deneyimli yazarı Feyza Hepçilingirler ve Türk bilimkurgu edebiyatının usta ismi Müfit Özdeş, İthaki Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan İlk isimli öykü seçkisinin üretim sürecine dair merak edilenleri anlattı.

2021’in hemen başında okurla buluşan ve 21 yazardan 21 kısa öykü içeren İlk, adıyla müsemma şekilde Pangea Kitaplığı‘nın da ilk öykü derlemesi. Bilimkurgu Kulübü‘nün Yeryüzü Müzesi‘nin ardından İthaki Yayınları ile ortaklaşa yürüttüğü bu ikinci proje, aynı zamanda bilimkurgu alanında senelerdir eser veren yazarlar ile türe yabancı ama edebiyatta tecrübeli isimleri yan yana getiriyor.

Söyleşide, kitabın yazarlarıyla hem öyküleri hem de yerli bilimkurgu edebiyatının dünü, bugünü, yarını ele alındı ve ülkemizde bilimkurgu alanında eser üretmenin ne anlama geldiği masaya yatırıldı.

Keyifli seyirler.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…