Rick and Morty Evreninden 10 Yaratık

Üçüncü sezonu geride kalan ve dördüncü sezonu dört gözle beklenen Rick and Morty bilimkurgu hayranlarının zihinlerini ele geçirmiş durumda. Bilimkurgu, komedi ve macerayı bir potada eritip harika bir kokteyl hazırlayan bu animasyon tv dizisi, alkolik bir bilim adamı olan Rick’in,torunu Morty ile yaşadığı boyutlar arası serüvenleri konu ediniyor. Elbette yeri geliyor, ailenin diğer fertleri de bu çılgın ikiliye dâhil oluyor.

Peki kim bu ailenin diğer üyeleri? Boşanmanın kıyısında dolanan bir karı koca ve kızları Summer. Yaptığı göndermeler, kullanılan espriler, birbirinden çılgın karakterler, heyecan dozu yüksek serüvenler… Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından Adult Swim için hazırlanan dizi öyle zengin ki hakkında onlarca yazı kaleme alınabilir. Gelin biz bu yazımızda dizinin on tuhaf yaratığına bir göz atalım.

1. Scary Terry

80’lerin kültleşmiş korku karakteri Freddy Krueger’dan esinlenilerek yaratılan bu pembe yüzlü karakter, Freddy’nin aksine iki eldiven kullanıyor ve eldivenlerinde de bıçaklar yerine küçük kılıçlar var. Scary Terry, Rick ve Morty’nin İnception’dan esinlenerek sızdıkları rüyaları kâbusa çeviriyor ve ikilimizi epey bir uğraştırıyor. Sonunda ne mi oluyor? O kadarını da izleyip siz öğrenin artık. Her cümlesini “bitch” diyerek bitiren Scary Terry, ikinci bölümde sizi bekliyor. Terry’nin iyi bir aile babası olduğunu da belirtelim.

2. Alien Parasites

Aklınıza sahne anılar yerleştiren ve girdikleri kılıklarla sizi ailenizin bir üyesi ya da arkadaşınız olduğuna inandıran bu yaratıklar, PKD’in romanlarından fırlamış gibi görünüyor. Öyle ki karakterlerimiz bir noktadan sonra kimin gerçek kimin parazit olduğunu anlamakta güçlük çekiyor ve işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Önlerine geçilmezse bir gezegeni ele geçirecek kadar tehlikeli olan bu numaracı yaratıkların yer aldığı bölüm (Total Rickall), dizinin en eğlenceli bölümleri arasında.

3. Mr. Meeseeks    

İsteğinizi yerine getirdikten sonra yok olan bu mavi canlıları, “Dile benden ne dilersen,” diyen sihirli lamba cinine benzetebiliriz. Meeseeks kutusundaki mavi düğmeye basarsanız onlardan birini karşınızda bulursunuz ve ilk duyduğunuz cümleler de şunlar olur:

“I’m Mr. Meeseeks! Look at me!”

Ancak Rick’in de dediği gibi onlar Tanrı değil, ancak basit istekleri yerine getirebilirler. Sinir bozucu seslerini dikkate almazsak Rick and Morty evreninin en matrak canlılarından olduklarını söyleyebiliriz.

4. Krombopulos Michael

Kiralık katil olarak çalışan Krombopulos Michael, kafasının üzerindeki antenleri ve kırmızı gözleriyle bir böceği andırıyor ve akıllara biraz da Star Wars’taki ödül avcısı Greedo’yu getiriyor. Biz susalım da Krombopulos Michael kendini kendi anlatsın isterseniz: “Hiçbir ahlaki kuralım yok. Herhangi birini, herhangi bir yerde öldürebilirim. Çocuk, yaşlı, hayvan hiç fark etmez. Yalnıza öldürmeyi seviyorum.” Ne diyelim, bu Michael’dan korkulur.

5. Fart

Mortynight Run adlı bölümde karşımıza çıkan Fart, bizim gibi karbon temelli bir yaşam formu değil. Telepati ile iletişim kurma yeteneğine sahip bu canlı aslında isimsiz. Ona bu adı (fart’ın dilimizdeki karşılığı osuruktur) Rick veriyor. Fart herkesin peşine düşmesine neden olan muhteşem bir özelliğe ve bizler hakkında garip düşüncelere sahip, ama bunları şimdilik gizli tutalım. Amacımız diziyi anlatmaktan çok, bu evrene bir merhaba demenizi sağlamak ne de olsa.

6. Birdperson

Kartal kanatlı Birdperson, Rick and Morty evrenindeki önemli karakterlerden biri. İlk kez Rick’in çılgın partisinde karşımıza çıkan ve Rick’in eski bir dostu olduğu anlaşılan bu karakter, oldukça sakin bir kişiliğe sahip. Hani bizim oturmasını kalkmasını bilir dediğimiz tiplerden. Ayrıca bu partide ruh eşine rastladığını ve yeni sezonda karşımıza çıkması muhtemel karakterlerden biri olduğunu da belirtelim.

7. Mr. Poopybutthole

Mr. Poopybutthole, Smith ailesinin eski bir dostu. İlk olarak Total Rickall adlı bölümde karşımıza çıkan bu neşeli sarı yaratık, dizinin önde gelen ve sevilen karakterlerinden de bir tanesi. Hep mutlu ve iyimser olan Mr Poopybutthole, Smith ailesine karanlık günlerde destek vermiş. Unutmadan söyleyelim güler yüzlü karakterimiz evli ve bir de çocuk babası.

8. Abradolf Lincler

Abradolf Lincler Frankenstein’in canavarı gibi talihsiz bir yaratık. Rick onu, Abraham Lincoln ve Adolf Hitler’in DNA’larını karıştırarak meydana getirmiş. Neden mi? Süper bir lider yaratmak için tabii. Eh, sonucun pek de başarılı olmadığını söyleyebiliriz herhalde.

9. Gearhead

Gearhead, Rick ve Summer’ın çılgın partisinde karşımıza çıkan karakterlerden bir tanesi. Adından ve görünüşünden anlaşılacağı üzere uzmanlık alanı dişliler. Onunla oturup sabaha kadar dişliler üzerine konuşabilirsiniz. Elbette Dişli Savaşları’nı dinlemeye ve sıkıntıdan ölmeye hazır olmalısınız. Bu arada karakterimizin asıl adının Revolio Clockberg Jr. olduğunu ve aslında ona Gearhead denmesinden hiç hoşlanmadığını söyleyelim.

10. Cromulon

İfadesiz bir yüze sahip bu dev sarı kafa, ansızın gökyüzünde belirir ve dünyayı birbirine katmaya başlar. Sürekli aynı şeyi tekrarlayıp durmaktadır:

“Show me what you got! I want to see what you got!”

Birçokları tarafından tanrı olarak görülen bu koca sarı kafa aslında bir tür uzaylı. Öyleyse bizden ne mi istiyor? Bunu öğrenmek için ikinci sezonun beşinci bölümüne kadar ilerlemeniz gerekiyor.

Wubba lubba dub-dub! Bir başka yazıda görüşmek üzere…

Yazar: Kadri Kerem Karanfil

Bu hesap, artık hayatta olmayan bir yazara aittir. (1980-2021)Bilimkurgu Kulübü emektarı. Yalnız bilimkurguyla değil, korku ve çocuk edebiyatıyla da ilgili. Stephen King'in sadık okuyucusu. Ray Bradbury'nin büyük hayranı. 80'lere ait korku filmlerinin tutkunu.

İlginizi Çekebilir

Rick and Morty 3

Çok Yönlü Bir Çizgi Dizi: Rick and Morty

Community dizisinden hatırladığımız Dan Harmon ve çeşitli yapımlarda yer almış ses sanatçısı Justin Roiland’ın yapımcılığında …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin