bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 28 Mart 2018 | Yazar: Konuk Yazar

0

Zaman Lordları’nın Ana Gezegeni: Gallifrey

‘Gallifrey artık düşmüyor.”  The Curator

Gallifrey, Zaman Lordları’nın ana gezegenidir. Uzaktan bakıldığında kızıllığın çokluğu göze çarpar. Kasterborous Takımyıldızında bulunur. Galactic Zero Center’a göre koordinatları 10-0-11-00:02’dir. Bazı kaynaklar aşağı yukarı bulunduğu galaksinin merkezinde olduğunu söyler. 8. Doktor’un Grace Holloway’e aktardığına göre galaksimizin diğer tarafında ve 250.000.000 ışık yılı uzaklıktadır. Yine bir Zaman Lordu, Doktor’u görmek için 29.000 ışık yılı seyahat ettiğinden dem vurur. Konumu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor anlayacağınız.

Gallifrey ayrıca ‘7 Sistemin Işıldayan Dünyası’ olarak da bilinir. Zaman Savaşı sırasında, Savaş Doktor’u tarafından ‘The Moment’ isimli silah kullanılarak ‘Zaman Kilidi’ altına alındı ve böylece yok oldu. Fakat ileriki zamanlarda Doktor, zamana müdahale ederek bunu değiştirdi ve Gallifrey’i bir cep evrene gönderdi. Daha sonra Missy, Doktor’a Gallifrey’in eski konumuna döndüğünü söyledi. Fakat Doktor gittiğinde onu bulamadı. Önce Missy’in yalan söylediğini düşünen Doktor, sonradan fark etti ki Gallifrey, Evrene dönmüştü. Fakat General’in de söylediği gibi zamanın neredeyse sonundaydı. Evren ölmeden önceki kısa bir sürede kendi güvenliği için saklanıyordu.

Gallifrey ve Dünya

Gallifrey ve Dünyanın boyut karşılaştırması

’7 Sistemin Işıldayan Dünyası derlerdi. Müthiş Cesaret kıtasında, Avuntu ve Yalnızlık Dağlarında… Zaman Lordlarının Kalesi dimdik ayaktaydı.’’  10.Doktor, Gallifrey ve The Citadel Hakkında.

Gallifrey boyut olarak Dünya’dan birkaç kat daha büyüktür. Ayrıca ikili bir yıldız sisteminde bulunur. İlk yıldız doğduktan sonra ikinci yıldız sabahları yükselir ve dağları parlatır. Sistemin ana yıldızı büyük ve altın renklidir. Sistem ayrıca Karn ve Polarfrey de dahil 5 gezegen daha bulundurur. 6. Doktor’a göre Gallfrey, Karn’ın hemen solundadır. Gallifrey’in en az 2 büyük doğal uydusu ve Satürn benzeri halka sistemi vardır. Bunlardan birisi olan Pazithi Gallifreya, gündüzleri parlak bir şekilde görünen bakır renkli bir uydudur. Uydular, Zaman Savaşı sırasında, Gallifrey kaybolduğu anda Dalekler ile beraber patlayıp yok oldular. Uzaydan bakılınca, birkaç bina dışında gezegenin tüm yüzeyi çorak görünür. Uzaydan bakır rengi ve aktif volkanları ile harabe bir gezegeni andırır.

Geceleri turuncu bir gökyüzüne sahip olan Gallifrey, gündüzleri Dünya’nınkine benzer mavi bir gökyüzüne bürünür. Akşama doğru ise bu mavilik yerini kızıllığa bırakır. Gezegenin dağları karla kaplıdır, topraklar kırmızı çimenlerle dolu, ağaçların yaprakları ise parlak gri renktedir. Sabah ışıklarının yansımaları yüzünden ormanlar yanıyormuş izlenimi verir. Ayrıca gezegende yeşil ormanlar, altın rengi topraklar ve kırmızı çöller bulunur. 6. Doktor’un söylediğine göre tüm yıl boyunca etraf Serengeti gibi görünür. Ayrıca Lethe adında bir de göl vardır. The Capitol’un etrafındaki boş araziler ‘Outer Gallifrey’ olarak adlandırılır. Fakat ileride bu alanlar Rassilon tarafından ‘The Barn’ olarak isimlendirilir ve bu topraklarda önemli kimse yaşamaz.

The Capitol

The Capitol

Gallifrey’de Müthiş Cesaret Kıtası, The Capitol, Avuntu ve Yalnızlık Dağları, The Drylands, The Dead Zone (Rassilon’un mezarı dirilmeden önce buradaydı), Güney Gallifrey ve Arcadia şehirleri bulunur. Cadon, Lung, Perdition, Serenity, The Myrdian, Solace (Avuntu) ve Solitude (Yalnızlık) başlıca dağlarıdır. Lethe, Abydos ve Cadonflood göllerine sahip gezegende göl, deniz veya okyanus yoktur. Gallifrey üzerindeki büyük yerleşim yerleri The Citadel (bazen The Capitol olarak da anılır) ve Arcadia’dır. Arcadia, gezegenin en büyük 2. şehridir. Dalekler, Zaman Savaşı sırasında bu şehirden gezegene girdiler. Büyük gökyüzü kalkanı şehri uzun süre koruduysa da Dalekler geçmenin bir yolunu buldular. Ayrıca Arcadia’nın düşüşü sırasında Savaş Doktoru’da oradaydı. Bunlar dışında Olyesti ve Slothe adında 2 şehir daha vardır.

Gallifrey, bitki yönünden çok zengin bir gezegendir. Griden yeşile ve altın rengine kadar büyük bir çeşitlilik vardır. Bilinen bitki türleri arasında Schlenk Blossom, Ulanda ve The Madevinia Aridosa bulunur. Usta’nın babasının sulu kırmızı arazileri vardı. Doktor’un söylediğine göre Gallifrey’de papatyalar da vardır. Ayrıca gezegen kırmızı renkte gül ve papatyaya benzer çiçeklere de ev sahipliği yapar. Gezegen, hayvan türleri açısından geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Flutterwing adında böcekler, sinekler, küçük köpeklere benzer Wopratlar, Trunkike isimli kuşlar, Yaddlefish adında balıklar, koala benzeri Flubbleler, yenilebilen Tafelshrew isimli kemirgen memeliler, insanların baş parmağı boyunda Plungboll isimli organizmalar, tavşanlar, Rovie isimli fareler ayrıca kediler, Pig-Rat isimli sıçanlar ilk akla gelenler arasındadır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...