star-trek-data

Yıldız Filosu’nun Robotik Subayı: Data

“Bir birey olduğuma inanmayı seçtim.” – Data

Komutan Data, Yıldız Filosu’nda görev yapan ilk ve tek zeki yapay yaşam formu olup, Soong tipi bir android’dir. Dünyalı Doktor Noonian Soong tarafından 2330’lu yıllarda Omicron Theta isimli bir gezegende bir çok android modelinden biri olarak yaratılmıştır. Önceki kardeşlerinden daha gelişmiş ve daha insansıdır. 2 Şubat 2338 yılında aktif edilmiş ve 2379 yılında Enterprise E’nin mürettebatını kurtarmak amacıyla kendisini feda etmiştir. B-4 ve Lore adında 2 abisi ve Lal adında, Doktor Soong’dan esinlenerek yarattığı 1 kızı vardır. Kardeşi Lore, kendisinin aksine kötü bir karaktere sahipken B-4 ise saf bir karakter olarak karşımıza çıkar.

Data’nın fiziksel özelliklerine bakacak olursak; 24.6 kilogram Tripolymer alaşımdan, 11.8 kilogram Molibden-Kobalttan ve 1.3 kilogram Bioplast kaplamadan oluşur. Toplam ağırlığı ise yaklaşık 100 kilogramdır. Omurilik destek sistemi aşırı baskıya dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Kafatası ise Cortenide ve Duranium isimli materyallerden oluşur. Bacaklarının uzunluğu 87.2 santimetredir. Maksimum hafızası 800 katrilyon bit bilgi alacak şekilde üretilmiştir. Saniyede 60 trilyon işlem yapma hızına sahiptir. Data’nın yapısı ayrıca yapay bir dil ve gözyaşı kanalları barındırır. İç sistemlerini soğutmak amacıyla nefes alıp verme özelliğine sahiptir. Güç hücreleri ise devamlı kendilerini şarj ederek Data’ya enerji sağlar. Uzay Yolu: Yeni Nesil isimli dizinin bir bölümünde, Data uzun yıllar toprak altında kalmış ve çıkarıldığında hala enerjisinin olduğu anlaşılmıştır. Soong-Tipi bir android olarak, Pollywater zehirlenmesine karşı duyarlıdır.

noonien_soong
Doktor Noonien Soong. Data’nın yaratıcısı.

Data, Doktor Noonien Soong’un ürettiği 6 androidin beşincisidir. Omicron Theta gezegeninde abisi Lore’un devre dışı bırakılmasından kısa bir süre sonra üretilmiştir. Dr. Soong, Data’yı ürettiği androidlerin en iyisi ve en mükemmeli olarak tanımlamıştır. Dr. Soong, dış görünüş olarak Data’ya kendi gençlik görüntüsünü vermiştir. Data varlığının ilk zamanlarında tıpkı bir bebek gibiydi. Motor kontrolleri ve sensör verileriyle mücadele halindeydi. Kısa süre içinde başlangıçtaki kaosu atlatan Data, annesi ve babasıyla beraber, kendisini ve yaşadığı dünyayı tanımaya ve onlar hakkında bilgiler edinmeye başladı. Bu süreç boyunca Dr. Soong tarafından gözlemlenen Data, yine Dr. Soong tarafından bazı yazılım ve özellik değişikliklerine tabii tutuldu.

Dr. Soong, gözlemleri sonucunda Data’yı istenmeyen davranışlardan arındırdı ve onu mükemmel duruma getirdi. Data’nın sosyal incelikleri hiçe saymak, elbise giymeyi istememek gibi huyları vardı. Bir süre sonra Dr. Soong, Data’nın alt yongalarına tevazuyu da eklemek zorunda kaldı. Çünkü anatomik görünüşü nedeniyle gezegendeki kolonistler Data’nın elbise giymesi gerektiğini, aksi taktirde burada yaşamasına izin vermeyeceklerini açık bir dille belirtmişlerdi. Bir süre sonra Soong, Data’nın erken varlığı hakkında hafızasını sildi ve onun belleğine kolonistlerin günlüklerini yerleştirdi. Ne yazık ki Kristal Varlık isimli bir canlının gezegene saldırısından sonra Data devre dışı kaldı. Ancak Data, USS Tripoli isimli bir geminin dış görev takımı tarafından bulundu ve Yıldız Filosu’na teslim edildi.

Komutan Data’nın Yıldız Filosu üniforması içinde karşıdan görünüşü.
Komutan Data’nın Yıldız Filosu üniforması içinde karşıdan görünüşü.

Yıldız Filosu’na teslim edilen Data, kendi isteği ile Yıldız Filosu Akademisi’ne başvurdu. Başvurusu kabul edilip Akademi’ye girer girmez, ne kadar iyi olduğunu kanıtlar nitelikte başarılara imza attı. Bruce Maddox gibi kişilerin karşı koymasına rağmen Akademi’de 4 yıl geçirdi ve 2364 yılından önce biyo-mekanik alanında metinler hazırladı. Akademi’deki yıllarında skolastik bir düşünce yapısına sahipti. Fakat anlayış eksikliği, çoğu zaman onun için sosyal engeller oluşturdu. Tüm bunlara rağmen 2345 yılında eksobiyoloji ve olasılık mekaniği alanında onur madalyaları ile mezun oldu. 2365 yılı itibariyle Yıldız Filosu kahramanlık madalyası, onur lejyonu, onur madalyası ve Star Cross madalyasını kazandı.

Data, 2364 yılından geminin yok edildiği 2371 yılına kadar Enterprise D‘nin hareket ve ikinci subayı olarak hizmet verdi. Uykuya ihtiyacı olmadığından düzenli olarak geceleri köprüde kalıp gemiyi yönetti. Data’nın odası Enterprise D’nin 2. güvertesinde bulunan 3653 numaralı odadır. Bu odayı kedisi Spot ile paylaşır. Odasında birçok müzik aleti bulundurur. Sık sık oluşturulan dış görev takımlarında yer alır. Büyük gücü ve hızı, onu Enterprise’nın vazgeçilmez bir subayı haline getirdi. Radyasyondan ve hastalıktan etkilenmemesiyle, birçok olayda kurtarıcı rolü üstlendi. 2365 yılında Komutan Bruce Maddox, Yıldız Filosu’nun bir malı olarak Data’nın parçalanarak incelenmesini ve bu sayede bir android ordusu yaratılmasını önerdi. Bu olay sonucunda bilim insanları, felsefeciler ve hukukçular arasında androidlerin hakları olup olmadığına yönelik hararetli tartışmalar ortaya çıktı. Yıldız Filosu bir temsilci göndererek mahkeme kurulmasına karar verdi.

picard-ve-data
Picard ve Data

Kaptan Picard, Data’nın avukatı olarak mahkemede yer aldı. Picard, kendi varlığının bilincinde olduğunu belirterek Data’yı savundu. Mahkeme, Data’yı haklı bularak onun bir yaşam formu olduğunu ve hakları bulunduğunu kabul etti. Böylece Yıldız Filosu, android haklarını tanımış oldu. 2379 yılında Enterprise E’nin, Romulus gezegenine barışçıl amaçlarla çağrılması, Data’nın sonunun habercisiydi. Enterprise E, Romulus’a vardıktan sonra olayın gerçek yüzü ortaya çıktı ve kaçmaya başladı. Fakat düşman gemisinin Thalaron radyasyonu taşıması büyük bir tehlike arz ediyordu. Kaptan Picard ile Scimitar’a giren Data, Enterprise E ve mürettebatı kurtarmak amacıyla kendisini feda etti.

Her ne kadar bir android de olsa, Data’nın da bir yaşamı ve karakteristlik özellikleri vardır. Karakteri açısından bakarsak elimizde insan olmaya çalışan, insan gibi hareket eden bir kişi olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Data’nın yaşamı boyunca aradığı ve ulaşmak istediği şey insan olmaktır. Her zaman insanları gözlemlemiş, onların yaptıklarını yapmaya çalışmıştır. Hatta başarılarından bazıları, onu bir insandan öteye bile taşımıştır. Sanata büyük ilgi duyan Data, başarılı bir müzisyen, şair ve tiyatrocudur.

Data

Spot isimli kendisiyle sıcak bir ilişkisi vardır ve ona çok iyi bakar. Uyumaya gereksinim duymasa da, bazı zamanlar uyumaya çalışmış ve birkaç defa rüya görmeyi başarmıştır. Yüksek seviyede bir ahlaka sahiptir. Sürekli iyilik yapmaya çalışır. Karakteri ve hareketleriyle birçok insanın ulaşamayacağı bir noktaya varmıştır. Data, tüm dizi boyunca Brent Spiner isimli Amerikalı aktör tarafından canlandırılmıştır. Başarılı bir oyuncu ve komedyen olan Brent Spiner, 2 Şubat 1949 yılında Houston’da doğmuştur.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

tiyatro uzay

Bir Düşün Peşinde

Neden Oyun Oynarız? Dünyaya dair algılarımız bizi merkezinde bulunduğumuz bir oyuna sürükler. Oyun, bilincimizin perdeleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et