Dizi x-men-97

Tarih: 31 Mayıs 2022 | Yazar: Gökhan Cılam

0

Yeni X-Men ’97 Hakkında Bildiklerimiz

2009’da Marvel Comics’i satın aldığında, Disney‘in günümüze kadar uzanacak bir çizgi roman filmleri hegamonyası başlatacağını kimse beklemiyordu. Disney, bunu Avengers filmleri ve Avengers üyelerinin solo filmleri ile yapmıştı. Başka çaresi de yoktu aslında. 1990’larda yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden X-Men, Fantastik 4’lü gibi önemli serilerinin film haklarını Fox’a, Spider-Man’i ise Sony’ye satmıştı. Yıllar içinde Disney, Sony ile anlaşıp Spider-man’i kendi filmlerine dâhil etse de Fox ile arası hiç barışmadı. Bu durum, 2019’da Disney’in Fox’u satın alması ile sona erdi.

Disney, kadrosuna yeni kattığı X-Men ve Fantastik 4 serilerini sinema evrenine dâhil etmede aceleci davranmadı. Ancak yakın zaman önce, film evreninde olmasa da animasyon evreninde X-Men hayranları için güzel bir sürpriz yaşandı. X-Men’in 1992’den 1997’ye kadar süren ve pek çoklarına göre en başarılı X-Men animasyon serisi uyarlaması olan X-Men: Animated Series’in devamının çekileceği duyuruldu.

marvel-studios-xmen-97

X-Men: The Animated Series, X-Men’in en popüler olduğu yıllarda yayımlanmaya başlanmıştı. Öyle ki 1991’de yayımlanan X-Men (Vol.2) 1. sayısı, 8.2 milyonluk satış başarısı ile “en çok satan tekli çizgi roman” olarak tarihteki yerini almış durumda. Bu dönemde X-Men, Chris Claremont ve Jim Lee’nin efsanevi dokunuşlarıyla altın çağını yaşıyordu. Marvel de bu ilgiye kayıtsız kalmadı ve 1992’de Jim Lee’nin çizimleri baz alınarak animasyonlaştırılan X-Men: Animated Series’i çıkardı. Fox Kids kanalında yayımlanan seri, çocuklara yönelik olduğu açıklanmasına rağmen ciddi konuları işlemesi sonucu dönem dönem eleştirilse de kalitesiyle ve konularıyla kısa zamanda herkesin sevgisini kazanmayı bildi.

Ancak Marvel, çizgi romanları çok satmasına ve animasyonları çok izlenmesine karşın 90’larda ciddi bir maddi kriz içindeydi. Ve bu zorluklar yüzünden X-Men serisini de bitirmek zorunda kaldı. Özellikle son bölümler, düşük bütçe nedeniyle farklı bir animasyon ekibi tarafından baştan savma hazırlandı. Buna rağmen öyküsel anlamda olumsuz bir durum yoktu. Seri, X-Men’in köklü çizgi roman geçmişini çok da bozmadan başarılı bir şekilde TV ekranına aktarmayı bilmişti. Serinin en güzel taraflarından biri ise sinema evreninin bile henüz yapamadığını yapıp Avengers üyelerini ve Spider-man’i yer yer konuk etmesiydi.

Seri 1997’de bittikten sonra, 2000’lerde X-Men: Evolution ve Wolverine and the X-Men gibi çalışmalara girişilse de hiçbiri orijinal X-Men çizgi filminin yerini alamadı. Disney de bunu fark etmiş olacak ki, 12 Kasım 2021’de X-Men 97’ animasyon serisinin çıkacağını duyurdu. 2023’te yayımlanması planlanan seriye ’97 adının verilmesi tesadüf değil. Açıklamalara göre, orijinal X-Men animasyon serisinin bittiği yerden devam edecek. Peki bu animasyonda bizi neler bekliyor?

Orijinal seslendirme ekibinden ölenler olsa da, hayatta kalanların seriye döneceği tahmin ediliyor. İlk seri, tam bir tepe noktasında (cliffhanger) bitmişti. İzlemeyenler için Spoiler Alert: Profesör X, rahatsızlığı nedeniyle uzaylı medeniyet (X-Men hayranlarının yakından tanıdığı) Shi’ar’a tedavi olmaya gidiyordu. Giderken de X-Men ekibini ezeli düşmanı ve aynı zamanda eski dostu Magneto’ya emanet ediyordu. Yeni seride Magneto’yu, Xaiver iyileşene dek X-Men’in başında görebiliriz. Veya X-Men üyeleri (başta Wolverine olmak üzere) buna karşı çıkabilir ve bir kaos yaşanabilir. Bu kaosu da önleyebilecek tek isim, büyük olasılıkla X-Men saha içi lideri Cyclops.

Orijinal animasyon serisinde Phoenix, Dark Phoenix, Days of Future Past, Age of Apocalypse gibi çizgi roman öykülerine yer verilmişti. Eğer yeni animasyon da bu anlayışla ilerlerse, daha önce uyarlanmamış diğer X-Men öykülerini izleyebiliriz. Bunlar da büyük olasılıkla Onslought, Genosha, X-Tinction, House of M, Avengers vs X-Men olabilir. Tabii Disney müdahalesi ile her şey rayından çıkmazsa. Bakalım Disney önderliğindeki ilk X-Men yapımı beklentileri karşılayabilecek mi?

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Galaktik dominasyon hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazan tutkulu bir müzisyen...