bilimkurgu kulubu

Dizi stargate

Tarih: 25 Mart 2021 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Yeni Stargate Projesinde Daniel Jackson’ı Görebiliriz

Brad Wright bir podcast yayınında, konuğu olan SG-1 oyuncularından Michael Shanks‘e son zamanlarda Daniel Jackson karakteri için diyaloglar yazmakla meşgul olduğunu açıkladı. Uzun süre Stargate’in yapımcılığını yürüten Brad Wright’in böylece yeni bir Stargate projesinin yolda olduğunu ve Daniel Jackson’ın da bu projeye dahil edileceğini müjdeledi. Wright bu müjdeyi, Michael Shanks’e de dinleyiciler ile aynı anda, The Companion için geçekleştirdiği “Brad Wright’s Conversations in Sci-fi (Brad Wright ile bilimkurgu sohbetleri) podcast’i esnasında verdi. Söylentilere göre Michael Shanks, yakında hayata geçirilmesi planlanan dizi projesinin pilot bölümünde konuk oyuncu olarak karşımıza çıkacak.

Michael Shanks’e hitaben, “Daha önce binlerce satır yazdığım son derece aşina bir karakter olan Daniel Jackson’a diyaloglar yazmanın benim için oldukça kolay olduğunu söylemeliyim. Öyle ki, yazarken senin sesini kulaklarımda duyar gibi oluyorum,” diyen Wright, uzun süredir Covid-19 salgınının neden olduğu gecikmelere rağmen bir yayımcı kuruluş tarafından sahiplenilmesini beklediği yeni Stargate projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Söyledikleri, elinde en azından bir bölümlük netleşmiş senaryo olduğunu ve içinde Daniel Jackson’ı barındırdığını gösteriyor.

Gelişim Aşamasında

stargate netflix

Wright ilk kez 2019 yılında yeni bir Stargate projesi için MGM ile çalıştığını açıklamıştı. Böylece MGM’nin online yayın platformunda izleyici ile buluşan Stargate Origins’in dışında bir yaratım süreci başladığının işaretini vermişti. Ne Wright’ın ne de orijinal yapım ekibinden birinin yer aldığı Origins, hayranlar nezdinde beklediği ilgiyi görememişti. MGM Stüdyoları gelişmeler konusunda sessizliğini korusa da, eski Stargate yapımcıları zaman zaman hayranları heyecanlandıran açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar en azından projenin hâlâ gündemde olduğunu bilmemize yetiyordu. Haziran 2020’de Wright, Twitter üzerinden “projeyi ayakta tutmak için hâlâ çabaladığınıaçıklamış ve geçtiğimiz Kasım ayında The Companion okuyucuları ile yaptığı canlı soru-cevap etkinliğinde bu söylediklerini yinelemişti. Ancak beklendiği üzere, salgının sektör üzerindeki küresel etkileri süreci sekteye uğratmıştı.

“MGM ile konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Henüz kesin konuşmak için erken. Üstelik hâlâ devam eden bir pandeminin ortasındayız. Bu durum birçok aksamaya yol açıyor. Ama çalışmaya devam ediyoruz. Bir süredir bahsettiğim bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Günün birinde gerçekleşme ihtimalini düşünmek bile keyif verici.”

Bu esnada, ilk Stargate filminin yapımcısı Joseph Mallozi de Eylül 2020’de yeni projenin ivme kazanmaya yaklaştığını duyurmuştu. “Sona ne kadar kaldığı” sorulduğunda ise “Beşinci sembol kilitlendi,demişti.

Peki, “beşinci sembol” ne anlama geliyor? Mallozi’nin standart bir yedi sembollü yıldız geçidine atıfta bulunduğunu varsayarsak, bu ifade yolun %70 oranında tamamlandığını düşündürüyor. Bu elbette resmi bir duyurunun yapılmak üzere olduğunu göstermez. Fakat fikrin olgunlaştığını ve MGM’in yayın platformlarıyla görüşmeler yaptığını ima ediyor olabilir.

Sanat Geçmişleri

Brad Wright için “Stargate’in TV ayağının babasıdır,” demek mümkün. Jonathan Glassner ile birlikte SG-1’ı yarattıktan sonra, Robert C. Cooper ile de Atlantis ve Universe dizilerini izleyici ile buluşturmuştu. Stargate’in ardından ise Netflix ve Showcase ortak yapımı bilimkurgu dizisi Travelers ile karşımızdaydı. Wright’ın 30 yıllık TV kariyeri, ayrıca 90’ların klasikleşen dizisi ‘The Outer Limits’in senaryo yazarlığını ve yapımcılığını da barındırıyor. Wright ayrıca, bir sonraki Stargate projesinin bugüne dek inşa edilen evrenin bir devamı olacağını da kamuoyuna açıkladı.

Daniel Jackson’ın ekranda tekrar görünecek olması da kesinlikle eski ve yeni hayranlar arasındaki bağlantıyı sağlayacak bir hamle. 1994 yılında evrenin başlangıcı olan Stargate filminin orijinal bir karakteri olan Jackson (filmde James Spader tarafından canlandırıldı), önceki üç dizinin tamamında da bir şekilde rol oynadı. Ünlü oyuncu, Stargate’in ardından doğaüstü tıp draması Saving Hope’da ve Robert Cooper tarafından yönetilen Unspeakable dizisinde rol aldı. Son zamanlarda ise The Falcon ve The Winter Soldier’ın yıldızı Anthony Mackie ile birlikte Netflix bilimkurgu dizisi Altered Carbon’un ikinci sezonunda Horace Axley karakterini canlandırdı.

Daniel Jackson

Wright’ın çabaları en sonunda meyvesini verse bile, Shanks’ın dördüncü Stargate dizisinin daimi oyuncusu olması beklenmiyor. Ancak aynı evrende geçen bu yeni hikâyede, Daniel ve diğer birçok Stargate yıldızı ile her an karşılaşma ihtimalimizin olduğunu bilmek güzel. Wright podcast’in tanıtım kaydında, “Bilimkurguyu seviyorum,” diyor ve ekliyor:

“Bilimkurgu izlemeyi, okumayı, yazmayı ve elbette hakkında konuşmayı… 30 yıllık televizyon geçmişimde birçok yetenekli insanla karşılaştım. Bu podcast dizisinde onlarla oturup kariyerleri hakkında konuşacağım, onların hikâyelerini paylaşacağım ve sizi en sevdiğiniz filmlerin, dizilerin, kitapların dünyaya gelişine tanıklık ettireceğim.”

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!