bilimkurgu kulubu

Dizi stargate

Tarih: 23 Eylül 2020 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Yeni Stargate Dizisi İçin 5. Sembol Kilitlendi!

Yeni Stargate dizisine kavuşmalarına ne kadar kaldığını öğrenmek isteyen hayranlara, ilk 3 dizinin yapımcılarından biri olan Joseph Mallozi‘den cevap geldi. Reddit’de bir hayran sorusunu cevaplayan Mallozi’ye göre 7 sembolden 5’i kilitlenmiş durumda. Mallozi Temmuz 2020’de blogundan bir duyuru yapmış ve, “Doğruyu söylemek gerekirse dördüncü Stargate dizisine hiç bu kadar yaklaşmamıştık. Stargate hayranlarının uzun bekleyişi nihayet sonlanabilir. Tabii ki son birkaç önemli parçanın yerine oturması şartı ile… “ demişti.

Uzun süredir geliştirilmekte olan proje, önceki üç TV dizisinin yaratıcısı olan Brad Wright imzası taşıyor. Yaklaşık 2 yıldır konu üzerinde çalışan Wright, Covid-19 salgını ile yavaşlamak durumunda kalmış ve muhtemelen projenin başlaması gecikmişti. Wright, 2020’nin bahar aylarında yaptığı açıklamalarda projeyi devam ettirmek için çabaladığını söylemişti. SG-1 dizisinin dördüncü sezonunda yazarlar arasına katılan Mallozi, 3 ayrı TV dizisinin hepsinde yazar ve yapımcı olarak görev aldı. Akabinde Syfy Channel’da –Stargate’in de ortak yazarı olan- Paul Mullie ile birlikte Dark Matter’ın yapım ekibine katıldı. Son olarak da Hulu’nun bilimkurgu temalı müzikal draması Utopia Falls’da yazar/yapımcı olarak çalıştı. Henüz Mallozi’nin dördüncü dizide görev alacağına dair resmi bir duyuru bulunmasa da, Wright ile yakınlığı dolayısıyla yaptığı açıklamalar önemli ipuçları niteliği taşıyor.

İşte Mallozi’den öğrendiğimiz gelişmeler…

Beklenen Proje Bir Dizi Projesi

Mallozi birçok kez Wright’ın projesinden bahsederken ‘dizi‘ tabirini kullandı. Tek bir film ya da kapsamı sınırlı başka bir yapımın aksine, devamlılığı olan bir dizi hayranlar için harika bir haber.

2018 ‘de 10 dakikalık kısa bölümlerden oluşan Stargate Origins yayımlanmıştı. En azından ikinci sezonuyla dizinin devam etmesini arzulayan çoğu kişi olmasına rağmen proje tek sezonla sonlandırıldı. Dizi tabirinin kullanılması, şüphesiz ki SG-1 gibi 10 sezon süreceği anlamına gelmeyecektir, ama en azından favori evrenimizin içine uzun bir bekleyişin ardından girmişken hemen geri çıkmamız gerekmeyeceğini söyleyebiliriz.

Tanıdık Yüzler Göreceğiz

MGM (Metro Goldwin Mayer Yapımcılık Şirketi), 2014’te Stargate için bir yeniden çekim planlamıştı. Ancak Brad Wright’ın projesi aynı hikayenin tekrar çekimi olmayacak. SG-1, Atlantis ve Universe’ün bıraktığı yerden aynı süreklilik içinde devam edecek. Mallozi’nin yakın zaman önce duyurduğu müjde ise bu proje için hepimizin ümitle beklediği şeydi: Proje tanıdık yüzleri bizimle tekrar buluşturacak. Hayranlar, Stargate’in bugüne kadar yayımlanmış toplam 17 sezonundan geniş bir karakter kadrosuyla (ve tabii onları canlandıran oyuncularla) hasret giderecek. Elbette önceki dizilerin başrol oyuncularını yine başrolde görmeyi beklemiyoruz.

2021’de ekranda en çok kimi görmek isterdiniz? McKay ve Zelenka acaba bunca yıl sonra Atlantis’in koridorlarında hâlâ tartışıyorlar mı? General Mitchell (veya belki General Lorne) Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın idaresini devraldı mı? Yıldız Geçidi halka açıldı mı? Sam ve Jack’in birlikte olduklarına dair bir işaret var mı?

Peki, Destiny mürettebatı ne olacak?

Destiny Hakkında

Albay Young, Dr. Rush, Eli ve Destiny mürettebatını en son gördüğümüzde, minimum güç rezervleriyle geminin galaksiler arasındaki uzun yolculuğunda hayatta kalmayı umarak durağanlık kapsüllerine giriyorlardı. İçlerinden bir tanesi için sağlam kapsül kalmamıştı. Ve 2011’de dizi sona erdiğinde, Eli (David Blue) ya son bölmeyi tamir etmesi ya da gemi arkadaşları için kendini feda etmesi gerektiğini biliyordu. Hepimiz hikayenin sonuyla ilgili merak içindeyiz.

Mallozzi, Reddit’e “Brad’in dördüncü Stargate dizisinde -eğer yapmayı başarırsa- Destiny için planları var,” diye yazdı. Stargate Universe yayından kaldırıldıktan sonra Wright, üç Stargate dizisindeki karakterlerin bir araya geldiği bir ‘Destiny kurtarma görevi ‘ filmi çekmek istediğini belirtmişti. Şu an yeni proje için çabalayan kişinin bunları söylemiş olması bu fikrin yıllar içinde kaybolup gitmediği anlamına geliyor olabilir. Her halükarda Wright’ın hayal gücü ile beslenen yeni bir dizi, yalnızca Destiny ekibinin kaderine dair değil, tüm evrene dair birçok soruyu cevaplandırmaya olanak tanıyacaktır.

Atlantis bugün nerede? Pegasus Galaksisine geri döndü mü? Destiny, evrenin sırrını keşfetme görevini başardı mı?

Mallozi, “Sorular yeni dizi ile cevap bulacak,” diyor.

Daha Zaman Var

Peki sonuç olarak, neden hâlâ bekliyoruz? MGM’nin Stargate Origins adlı web dizisi ile tekrar Stargate evrenine girmesinin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçti. Wright’ın bize MGM ile aktif olarak yeni bir proje üzerinde çalıştığını söylemesinin üzerindense 20 ay. Hayranlar sabrını kaybetmek üzere. Stargate adeta olgunlaşmış bir meyveyken, toplamamakta ısrar etmeleri neden?

Bu soruların cevabı TV/film endüstrisinin zorluklarında saklı; özellikle de Covid-19 çağında! Ancak bugün Vancouver’da ve Kanada’nın diğer bölgelerinde çekilen birçok dizi, sonbaharda ekranlara tekrar merhaba demeye hazırlanıyor. “Beşinci sembol kilitlendi” sözü MGM’nin dizi için bir ev sahibi kanal bulduğunu ifade etmiyor olabilir (belki de bu adım 6. semboldür).

Stargate - yıldız geçidi

Reddit’teki yazısında hayranların Amazon, Apple ve FOX gibi kanallara dilekçe verme zamanının gelebileceğini tekrar belirten Mallozi, ayrıca şunları ekledi:

“Bu şaşırtıcı derecede uzun bir süreç oldu. Tweet fırtınası girişimim stüdyoyu, Stargate hayranlarının yeni bir Stargate serisini istediğine ve destekleyeceğine ve dizinin yaklaşık 20 yılı ortadan kaldıracak bir yeniden çekim OLMAMASI gerektiğine ikna etme çabasının bir parçasıydı. Hikayeler ve karakterler, yeni hayranlara hitap edecek, aynı zamanda uzun süredir hasret çeken eski hayranları konuk oyuncular, eğlenceli atıflar, cevaplanan sorularla ödüllendirecek nitelikte olmalı. Zor oldu. Ancak nihayet Brad’in MGM ile tekrar görüşmeye başlaması ilerleme sağladı. O zamandan beri işler ilerledi, ancak bu sefer de pandemi tedbirleri süreci baltaladı. Her şeye rağmen, iki yıl ve beş sembol kilitlenmesi sonrasında, solucan deliğinden geçmeye oldukça yaklaştığımızı söyleyebilirim.”

Peki sizler dördüncü bir Stargate dizisinde neler görmek istersiniz?

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!