the-orville

Yeni Star Trek Parodisi: The Orville

Seth MacFarlane’nin ilk kez canlı çekim işlerine girdiği The Orville, izleyicilerin aklına şüphesiz “Star Trek’in sahiplerinden korkmuyor musunuz?” sorusunu getiriyordur. Fox TV genel müdürü Dana Walden’in bu soruya verdiği cevap ilginç olduğu kadar da komik: “Açıkcası kanunlara uyan bir ekibimiz var.”

Dizinin hem saygı çerçevesinde hem de biraz nekrofiliye kayan bir seviyede “Trek” serisine öykündüğünün Fox da farkında. Set, kostüm ve karakterler o kadar Trekvari ki, serinin yeni dizisi Star Trek: Discovery’in bambaşka bir şey gibi görünmesine bile yol açıyor desek yeridir.

Adrianne Palicki ve Seth MacFarlane

“Gerçekten Seth MacFarlane mi çekiyor bunu?” diye sorabilirsiniz. Kendisi dizide Orville adlı orta halli bir uzay gemisinin yeni, kahramanımsı kaptanı Ed Mercer rolünde yer alıyor. Açıkçası bu durum filmdeki uyumsuz karakterine de biraz yansıyor. Aldığı ilk önemli dizi rolünde canlandırdığı karakterin göze çarpan ilk özelliği gergin ve heyecanlı bir yapıya sahip olması. İşine yavaş yavaş ayak uyduracak belki ama, kötü bir üne de sahip olmak istemiyor.

Diziye ılıman, çekingen bir hava hakim. Family Guy ve American Dad gibi gürültülü patırtılı, hareketli ve hep rahat bir havası olan animasyonlardan sonra açıkçası MacFarlane’den çok da ciddi bir tutum beklenmiyordu. Belki de hayal gücünü animasyonlarda çok daha özgürce kullanabiliyordur ya da o kadar “Star Trek” kurdu olmuş ki koyveremiyor kendini.

USS Orville

Sarsıntılı bir olayla başlayan dizi, daha Trek teknolojisinin olmadığı zamanlarda geçiyor. Ed evine; 25. yüzyılda New York’ta bulunan apartmanına dönüyor. Ama Adrianne Palicki’nin canlandırdığı ve Gezegenler Birliği filosundan tanıdığı karısını evde mavi bir uzaylıyla basıyor. Ardından hikâye bir sene sonrasına sıçrıyor. Depresyona girmiş ve artık kendini kaybetmiş olan Ed’e son bir şans olarak Orville gemisinin verildiğini görüyoruz.

İlk iki bölümün diğer kısımlarında Star Trek dizi ve filmlerinden tanışık olduğumuz gemi ve mürettebat tanıtımı geliyor. Aynı baskamakalıp şekilde, fakat biraz daha arka planda bırakılarak. Penny Johnson Jeral (24), geminin aklı başında doktoru, Scott Grimes (American Dad) geminin sert yapılı dümencisi, Halston Sage (Crisis) de Xelayan (Klingon’a benzer) güvenlik subayı olarak görev yapıyor. Karakterler arasında en merak uyandıranı, kaptanın eski eşi olarak ikinci kaptanlık yapan Palicki’nin Kelly rolü.

USS Orville mürettebatı

Az biraz komiklikler ve yanında sürpriz ile gelen duygusallıkla birlikte, üçüncü bölümde artık olaylar gelişmeye başlıyor. Bu, o kadar da şaşırtıcı olmamalı, zira The Orville bir komedi veya bilimkurgudan çok Ed Mercer’in orta yaşlarında yaşadığı sıkıntı ve endişelerini dile getiriyor gibi; bunu da eski eşine karşı hırçınlığından anlıyoruz.

The Orville ile ilgili son bir soru sormak gerekirse: Galaxy Quest, Star Trek evrenini 20 sene evvel dalgaya alırken harika bir iş çıkarmıştı. Peki neden yine bu çaba? Daha cevabını bulamadık.

Hazırlayan: Burak Avcı | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

picard sezon 3

Üçüncü Sezonuyla Star Trek: Picard

Star Trek, kırk yılı aşkın bir süredir büyük başarı yakalayan The Wrath of Khan‘ın gölgesinde …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et