Dizi Battlestar Galactica

Tarih: 21 Eylül 2022 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Yeni Battlestar Galactica Yapımlarına Dair Bildiklerimiz

2009 yılındaki “Daybreak(Gündoğumu) adlı o epik finalde Amiral Adama, Başkan Roslin, Apollo, Starbuck, Gaius Baltar ve Caprica Six‘in yeni evlerinde parlak ve belirsiz bir geleceğe doğru yürümelerini izledik. Altı yıllık yolculuk, bu müthiş duygusal (ve bir o kadar da hayranlarını ikiye bölen) finaliyle akıllara kazındı ve bilimkurgu klasiklerinden biri hâline geldi. Battlestar Galactica‘nın, The Expanse ve Foundation gibi ardından gelecek ciddi, cesur politik bilimkurgu dramalarının yolunu açtığını söylemek yanlış olmaz. Evet, Battlestar Galactica güzeldi ve her güzel şey gibi bitti. Peki ya geleceği? Bu, kahramanlarımız yeni gezegenlerine adım attığından beri NBCUniversal’ın cevaplandırmakta güçlük çektiği bir soru. Syfy’da, serinin finalinden hemen sonra spin-off denemeleri oldu. Bill Adama’nın babasını ve ilk Cylonların nasıl yaratıldığını konu alan Caprica ve Birinci Cylon Savaşı sonrasında genç (ve henüz amiral olmamış) Adama’nın öyküsünü anlatan Blood & Chrome adında iki prequel de çekildi. Ayrıca seri henüz sona ermeden Universal Studios tarafından filme uyarlama çalışmaları oldu, ancak bunlardan bir sonuç çıkmadı.

Bu projelerin hiçbiri istenen etkiyi yaratmamış olsa da, 2009 yılında NBCUniversal’ın elinde bir altın madeni tuttuğuna şüphe yok. Ne de olsa artık fikrî mülklerin ölmediği, yalnızca prequel ve sequel serilerinin çekilmesini bekledikleri bir devirdeyiz. HBO’nun Game of Thrones‘un bitişinin ardından başlattığı House of the Dragon ve Jon Snow’u anlatacakları sequel serisi bunların en yakın örneği. Diğer bir deyişle, Battlestar Galactica ölmeyi reddettiğinde doğru bir yolda adımlar atmaya başlamıştı bile. Caprica’nın 19 bölümlük ilk sezonu izleyicileri bu evrende geçen başka hikâyeler izlemeye ikna edememiş olsa da, NBCUniversal’ın Galactica evrenini yeni nesil izleyicilere sunmak için iki projesi daha var.

Battlestar Galactica Filminin Uzun Yolculuğu

Simon Kinberg

Bunlardan ilki, 13 yıldır geliştirilme aşamasında takılı kalan Battlestar Galactica filmi projesi. Pek çok film yapımcısı bu evreni perdeye aktarmak için kolları sıvamasına rağmen, üretim aşaması bir türlü ilerlemedi. Koloni Filo’nun yeni evlerini bulma yolculuğundaki gibi, yaratıcı ekipler de sonsuz engellere takılıp durdu. Filme dair ilk haberler 2009’da çıktı. Filmin, serinin 1978 yılındaki orijinal yaratıcısı ve aynı zamanda Magnum P.I., Knight Rider ve Buck Rogers in the 25th Century gibi filmlerin de yönetmeni olan merhum Glen A. Larson himayesinde çıkacağı söylendi. Aynı yılın ağustos ayında, X-Men serisinin yönetmeni Bryan Singer‘ın projenin başına geçtiği duyuruldu. 2001 yılında Singer ve yapımcı Tom DeSanto, ABD izleyicisine 1978 tarihli serinin devamı kıvamında bir yapım sunmayı istese de, 11 Eylül saldırılarının ardından pilot bölümü rafa kaldırıldı. 2011’de Band of Brothers‘tan tanıdığımız John Orloff’un filmin senaryosunu yazacağı söylendi, ki bir sene sonra Singer, IGN’e senaryonun “Glen Larson ve Ron Moore evrenlerinin ortasında bir yerde konumlandığını” açıkladı.

Ne var ki 2014’te Variety, Larson’ın Transcendence ve Alien: Covenant yazarı Jack Paglen’le bir film üzerinde çalıştığını duyurduğunda, Singer da projeden çekildi. Larson aynı yılın ilerleyen aylarında vefat etti, ardından da Universal Pictures’ın kapısından Westworld yardımcı yapımcısı ve senaristi Lisa Joy, I Am Legend, Hunger Games: Mockingjay gibi filmlerin yönetmeni Francis Lawrence ve The Girl in the Spider’s Web yazarı Jay Basu gibi pek çok isim gelip geçti. 2020 yılının başlarından beri ise projenin başında Dark Phoenix‘ten tanıdığımız Simon Kinberg ile The Batman yapımcısı Dylan Clark var; Kinberg ayrıca filmin senaryosunu da kaleme alıyor. Ortada henüz senaryonun ikinci taslağının ötesinde pek bir şey yok, ancak Kinberg proje hakkında güncel açıklamalarda bulundu.

Kinberg, ocak ayında Collider’a, “Şu anda yönetmen adaylarıyla iletişime geçme evresindeyiz, bu sene içerisinde bir yönetmenle anlaşıp filmin çekimlerine başlamayı hedefliyoruz,” şeklinde konuştu. “Bu çok uzun bir destan, devasa bir film ve hazırlık aşaması da bu nedenle çok uzun sürecektir. Tahminimce bugün bir yönetmenle anlaşmış olsak bile, filmi doğru dürüst bir şekilde hazırlanmak altı ile dokuz ay arası vakit alacaktır. Bu yüzden de filmin çekimlerine en erken bu yılın sonlarında, daha yüksek bir ihtimalle de önümüzdeki senenin başlarında başlayabiliriz.”

Tabii Kinberg ve Clark henüz bir yönetmen ismi açıklamış değil, bu nedenle filmin çekimlerinin hâlâ başlamamış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2023’ün başlarından önce ufukta bir film hazırlığı da görünmüyor. Neyse ki, NBCUniversal’ın Galactica evreni hakkındaki planları yalnızca beyaz perdeyle sınırlı değil. Kinberg’ün Collider’a bu sene başlarında yaptığı açıklamaya göre, medya devi bir filmin yanında aynı evreni paylaşacak ve genişletecek bir dizi projesi de planlıyor. Peacock yayın platformuna çıkması planlanan bu dizinin başında da Mr. Robot‘un yaratıcısı Sam Esmail bulunuyor. “Sam ve dizi hakkında pek bir şey söyleyemem ama her iki ekip arasında büyük bir uyum ve sürekli bir iletişim olduğunu rahatlıkla belirtebilirim,” diyor Kinberg. “Oldukça yakın çalışıyoruz, birlikte iyi vakit geçiriyoruz ve ortak bir evreni paylaşacağımız için umutluyum.”

Yine de hemen heyecanlanmayalım. Kobol’un On İki Kolonisi ve ötesindeki evreni keşfe çıkacağımız bir Battlestar Galactica sinematik evreni kulağa gerçek olamayacak kadar güzel gelmesine rağmen, henüz TV tarafında da elle tutulur pek bir şey yok.

Sam Esmail’in Battlestar Galactica Dizisi

Sam Esmail

2019 yılında NBCUniversal, Esmail’in başında bulunacağı ve “Battlestar’ın ruhuna sadık kalarak mitolojideki farklı bir hikâyeye odaklanacağı” bir dizi hazırladığını duyurdu. Bu duyurudan hemen sonra da Esmail bir tweet atarak, “BSG hayranları, projemizin Ronald D. Moore’un muhteşem serisinin yeniden çevrimi olacağından endişelenmenize gerek yok… Zaten mükemmel olan bir şeyi neden bozalım ki?” şeklinde bir açıklama yaptı. Esmail, Collider’a yaptığı açıklamada, daha projeyi üstlenmeden Moore’a danıştığını da söyledi: “Bakın, bu büyük bir evren, büyük bir hikâye, ben de Ronald Moore’un Battlestar’ına saygıda kusur etmek istemiyorum. Projeyi üstlenmeden önce onunla konuştum ve rızasını aldım, zira yapmak isteyeceğim son şey onun gücüne gidecek bir ürün çıkarmak olur. İkimizin de mutabık kaldığı nokta bunun bir yeniden çevrim olmayacağı. Bunu ikimiz de istemiyoruz.”

Serinin yaratıcı yapımcısı Sam Esmail olsa da, 2020 yılında asıl senaryoyu yazacak ve serinin başında olacak kişinin The Little Drummer Boy ve Assassin’s Creed gibi yapımlardan tanıdığımız Michael Lesslie olacağı açıklandı. İşler nihayet Galactica için rayına oturmuş gibi görünüyordu. 2021’in ocak ayında Esmail, Collider’a yeni bir açıklamada bulunarak, ekibin hâlâ pilot bölüm üzerinde çalıştığını doğruladı ancak ilerleme kaydettiklerini de ekledi. “Sanırım nihayet nasıl bir hikâye anlatmak istediğimizi, mitolojinin hangi kısımlarına odaklanacağımızı biliyoruz. Battlestar çok zengin bir mitolojiye sahip, Ron’a bunun hakkını vermeliyim, bu yüzden de pilot bölümün neye benzeyeceğini kararlaştırmak uzun sürdü.”

Esmail ayrıca, Lesslie ile bölümlerin nasıl yayımlanacağına dair daha deneysel bir tarz denemek istediklerini söyledi. “Benim için olay hikâyenin içine girip doğru hikâyeyi anlatmaktır, bunu kaç bölümde anlatacağımız o zaman belli olur,” diye açıkladı. “Arka arkaya üç bölüm birden yayımlayabiliriz, zira bu üç bölüm uzunluğunda bir savaşı anlatıyordur. Bunlar birbiri arasında farklı şeylere odaklanıyor olabilirler. Hemen arkasından da karakterlerden birinin arka planını anlatan 20 dakikalık tek bir bölüm gelebilir… Bu yüzden de bir bölüm sayısı vermem yanlış olur, böyle bir şey anlamsız olur çünkü biz projeyi dallanıp budaklanan bir örümcek ağı gibi düşünüyoruz. Bu ağın bir bölümüne işaret edip, ‘Burası kronolojik olarak birinci veya ikinci bölümden sonrası değil, bu bir karakterin arka plan hikâyesi’ demek istiyoruz, böylece izleyiciler bunu gerçekten öğrenmek isterlerse izleyebilir veya doğrudan bölümü atlayıp savaş kısımlarına odaklanabilir. Böyle deneysel bir yapı oturtmak istiyoruz, bana kalırsa Battlestar gibi bir evren bunu yapmaya çok müsait.”

Esmail, aynı yılın sonraki aylarında çekimlere başlamayı umduklarını söylese de, Covid-19 pandemisi nedeniyle başlayıp bitirmenin zor olacağını, “çekimlere başlayıp setleri oluşturmanın, görsel efektlere gereken ince ayarı yapmanın” uzun süreceğini de itiraf etmişti. Ardından proje yeni bir engele daha tosladı. 2021’in mart ayında, Lesslie projeden ayrıldı ve Hulu’nun bir sonraki Margaret Atwood uyarlaması olan Maddaddam projesinin başına geçerek Esmail’i bir başına bıraktı. Bu noktada kendi kendinize “Esmail de çok iyi bir hikâye anlatıcısı, senaryoyu kendisi de yazamaz mı?” diye soruyor olabilirsiniz. Yapımcı, Collider’a yaptığı açıklamada bu sorunun da cevabını vermişti.

“Sert bilimkurgu konusunda iyi değilim… Bu projenin bana bir numara büyük geleceğini, bu nedenle de bu iş için en iyi aday olmadığımı düşündüm. Fakat Battlestar konusunda neyi sevdiğimi çok iyi biliyorum, bu nedenle de yaratıcı yapımcı rolünde bulunmamın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum, senaryo konusunda Mike harika bir iş çıkarıyor.”

Battlestar Galactica

Lesslie’nin ayrılmasıyla beraber proje epey bir hız kaybetmiş gibi görünüyor. Bir yıl sonra Esmail, artık projeyle ilgilenemeyecek kadar yoğun olabilir. Mart ayında Esmail’in, AppleTV+ için Fritz Lang’ın 1927 tarihli bilimkurgu efsanesi Metropolis‘ten uyarlanan sekiz bölümlük bir dizinin yazarlığını ve yönetmenliğini yapacağı açıklandı. Sydney Morning Herald’ın haberine göre, çekimlerin 2023’ün ilk aylarında Avustralya’da başlaması planlanıyor. Esmail ayrıca Peacock ve Starz platformları için farklı projeler de üretirken, bir yandan da Netflix için başrollerinde Julia Roberts, Mahershala Ali ve Ethan Hawke’un olacağı Leave the World Behind adlı bir film üzerinde çalışıyor.

Mr. Robot, Esmail’in sürükleyici ve hırslı bilimkurgu hikâyeleri anlatabileceğinin kanıtıydı, Battlestar Galactica projesi de bu yeteneği çok daha büyük ölçekte yansıtacak bir proje gibi duruyor. Ne var ki Metropolis’le birlikte Esmail’in 2023’te çok dolu olacağını düşünürsek, Battlestar Galactica dizisi de filmiyle aynı akıbete uğramıştır diyebilir miyiz? Şimdilik sadece, “Battlestar Galactica sinematik evreni” birkaç yıldan önce gerçeğe dönüşmeyecek diyelim, tabii böyle bir şey bir gün gerçekten de olacaksa. Öte yandan, bu başından beri serinin kaderi olageldi. Larson’ın bilimkurgu evrenini 2003’te yeniden televizyona getirebilmek için 23 yıl geçmesi, pek çok yanlış başlangıç yapılması ve yaratıcı bir vizyon ortaya konması gerekti. Söz konusu Battlestar Galactica olunca, yol uzun ve çileli. Yine de inanıyoruz ki yolun sonunda yeniden “Gündoğumuna” kavuşacağız.

So say we all.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.