bilimkurgu kulubu

Dizi battlestar galactica

Tarih: 4 Haziran 2020 | Yazar: Can Kaçan

0

Yeni Battlestar Galactica Dizisi Hakkında Bildiklerimiz

Battlestar Galactica, yeniden izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yapımcı Sam Esmail, son birkaç aydır NBCUniversial’ın yayın servisi Peacock ile görüşme halinde olduğunu açıkladı. Mr. Robot‘un yaratıcısı ve aynı zamanda Homecoming ve Briarpatch‘ın baş yapımcısı olan Esmail, Universal Content Productions ile olan genel anlaşmasının bir parçası olarak dizi ile ilgileniyor. Esmail, NBCUniversal yöneticilerine BSG’nin en çok ilgi duyduğu yapımlar arasında yer aldığını ve Ronald D. Moore’un 2004 çıkışlı versiyonunun da büyük bir hayranı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Hollywood Reporter röportajında Esmail, BSG için “Bilimkurgu gibi hissettirmeyen inanılmaz bir bilimkurgu dizisiydi,” demişti. “Bizi koltuklarımıza yapıştırmıştı. Adeta bir savaş filmi izlediğimi hissetmiştim. Çok alegorik, çünkü dizi 11 Eylül’den ve terör sonrası saldırı ortamından gerçekten insani bir şekilde bahsediyordu. Modern bir uyarlama olmasına rağmen diğer dramatik yapımlar arasından sıyrılmayı başarmıştı…”

Projenin açıklandığı gün Esmail, attığı bir tweet ile şunları dile getirdi: “BSG hayranları, Ronald D. Moore’un başlattığı muhteşem dizinin bir benzerini çekmeyeceğiz… Neden halihazırda mükemmel olan bir şey ile uğraşalım ki zaten? Bunun yerine, BSG’nin ruhuna sadık kalarak mitolojide yeni bir hikaye keşfetmeye çalışacağız. So say we all!”

Esmail, kökenlerine sadık kalan ancak yeni şeyler anlatan bir dizi amaçladığını şu sözlerle vurguluyor:

“Projeyle ilgili ilk görüşmelerde yeniden çekim fikri de masadaydı. Ancak bu fikir beni hep korkutuyordu. Ronald Moore, dizisiyle muhteşem bir iş başarmıştı. Neden buna dokunmak isteyeyim ki? Kendisiyle de konuştum ve bu konuda ne düşündüğünü sordum. Bana, bir yeniden çekim olmadığı sürece projeye destek verebileceğini söyledi. Zaten Battlestar Galactica zengin bir evren. Mitoloji o kadar ilginç ki bence seçecek ve keşfedecek çok şey var. ”

The Little Drummer Girl’ün yaratıcısı Michael Lesslie, yeni BSG’nin senaryo yazarlığını üstlenecek. Lesslie, “Bu ikonik ve ilham verici gösteriye katılmaktan heyecan duyuyorum,” diyor ve ekliyor: “Olanakların sonsuz olduğunu ve her yeniden çekimin destansı ve akıllı bilimkurgu hikaye anlatımı için çıtayı yükselttiğini biliyorum. Corp, UCP ve Peacock’daki ekipler kendi alanlarında rakipsiz. Zaten 1978 Battlestar Galactica serisinin yaratıcısı Glen A. Larson ve modern versiyonun mimarı Ronald D. Moore’u onurlandıracağımızı ve kendi vizyonumuz ile bu seriyi daha da ileri taşıyacağımızı biliyorum. Bu bir hayaldi, ama şimdi gerçekleşmek üzere. Hayallerimizi yeni ve eski hayranlarla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. ”

Esmail, bir podcast yayınında yeni BSG’nin uzun süreli bir dizi olarak planlandığını doğruladı.

“Diğerlerinden daha uzun bölümler olabilir. Hikayenin üç bölüm boyunca uzayabileceği üçlü bölümler olabilir. Yarım saat süren bağımsız bir bölüm de olabilir. Tüm formlarla oynamak istiyoruz. Kendimize engel koymak istemiyoruz. Her bölüm için mümkün olan en iyi hikayeyi anlatmak istiyoruz. Her bölümde tonu, bakış açısını değiştirme, farklı bir hikaye anlatımı ortaya koyma fırsatınız var. Bunu sonuna kadar zorlayacağız…”

Tıpkı modern BSG’nin 11 Eylül sonrası dünyasını resmettiği gibi, yeni versiyonun da dünya siyaseti hakkında söyleyecekleri olacak. Esmail şöyle diyor: “Michael Lesslie bunu büyük bir ustalıkla başarıyor, sürprizi bozmamak adına detaylara girmeyeceğim ama maharetlerini The Little Drummer Girl dizisinde zaten görüyoruz.” Ancak bu, siyasete boğulmuş bir yapım izleyeceğimiz anlamına da gelmiyor tabii ki. Sam Esmail’in bu konudaki tavrı net:

“Bence eğlence de lazım ve bu bir numaralı önceliğimiz olacak. İnsanları heyecanlandırmak, duygulandırmak ve sıra dışı bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. Tabii bunu yaparken, Michael Lesslie’nin dünyada olup bitenlere ayna tutacağını da düşünüyorum. ”

Üzücü haber şu ki, yeni BSG şimdilik uzakta olabilir. Mayıs ayındaki podcast röportajında Esmail, ekibin sadece yazmaya odaklandığını ve paylaşabileceği bir oyuncu kadrosu olmadığını söyledi.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...