Vakıf

Vakıf’ın TV Uyarlaması Bir Kez Daha Gündemde

Bilimkurgu edebiyatının mihenk taşlarından biri sayılan galaktik destan Vakıf (Foundation), beyazperdeye uyarlanması beklenen eserler arasında başı çektiği halde henüz kimse bu evreni televizyona taşımayı başaramadı. Daha önce Sony Pictures‘ın Vakıf’ın haklarını aldığı ve projeyi yönetmen Roland Emmerich‘le birlikte hayata geçireceği konuşulmuştu. Daha sonra benzer şekilde hakları elde eden Warner Bros‘un projeyi Jonathan Nolan‘a vermesi gündeme gelmişti. Ancak her iki girişimin de sonuca erdirilememesi yüzünden hayallerimiz başka bahara kalmıştı.

Deadline’dan Sean K. Cureton‘un haberine göre yeni bir girişim daha yolda görünüyor. Skydance Televizyonu, David S. Goyer ve Josh Friedman’le bir anlaşmaya varmak üzere. Josh Friedman, daha önce H.G. Wells’in War of the Worlds romanını da aynı isimle sinemaya uyarlamıştı. David S. Goyer‘ı ise Man of Steel ve The Dark Knight’tan hatırlayacaksınız.

Asimov-chrisfoss-foundation

Peki yapılamayanı yapmaya çalışan bu cesur senaristleri neler bekliyor? Öncelikle Isaac Asimov‘un Vakıf üçlemesini henüz yirmili yaşlarındayken kısa öyküler halinde kaleme aldığını belirtelim. 1942’de Astounding Magazine‘de yayınlanıp sonradan kitaplaştırılan bu eser, doğal olarak bolca zaman atlaması ve karakter çeşitliliği içeriyor. Dolayısıyla senaristler bölümler arası kopukluklardan kaçınırken en az Asimov kadar maharetli olmak zorundalar. Bunun yanında böylesi bir çeşitliliğin sete aktarılması da oldukça maliyetli olacaktır.

Bilindiği gibi Vakıf serisi günümüze kadar pek çok bilimkurgu yapımına da ilham verdi. Hatta ilham vermekten öte, bugün tekrarlanarak klişeleştiğini düşündüğümüz pek çok ögenin kaynağı Vakıf’tır. Dolayısıyla bu uyarlamada klişeden kaçınmak uğruna, yazıldığı dönemde çığır açmış fikirlerden mahrum kalabiliriz. Bu kez senaristlerin işi hiç kolay değil, ancak Gelmiş Geçmiş En İyi Bilimkurgu/Fantezi Üçlemesi‘ni televizyona kazandırma fırsatını kaçırmak da hazmedilebilir bir kayıp olmazdı.

Galaktik İmparatorluk
Galaktik İmparatorluk

Proje hayata geçirilebilirse tüm bir galaksideki her bir yaşama elverişli gezegenin tarihini, kültürünü, ticari yapısını, bilimini, inancını, mimarisini, iklimini ve güç dengelerini Asimov’un gözünden detaylıca izleme imkanı bulan şanslı bir nesil olacağız. Galaksinin kaderine yön veren efsanevi karakterleri kimlerin canlandıracağı ise şimdiden merak konusu.

Hazırlayan: Sibel İnce

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Foundation Dizisinin 2. Sezonuna Dair Bildiklerimiz

Foundation (Vakıf) dizisinin yeni sezon çekimleri dünyanın dört bir yanında devam ediyor, ancak ikinci sezon …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et