Dizi Star Trek Uhura

Tarih: 9 Mayıs 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Uzay Yolu’nun Haberleşme Subayı: Nyota Uhura

’Ve Uhura, adı özgürlük demektir. Güzellikte yürür, gece gibi.’’ Büyükelçi Kollos.

Nyota Uhura, Star Trek ile hayatımıza giren bir Yıldız Filosu subayıdır. En çok, Enterprise ve Enterprise A isimli gemilerde verdiği hizmetlerle tanınır. Oldukça başarılı bir subay olan Uhura, aynı zamanda zeki ve güçlü bir kişiliğe sahiptir. Siyahi haklarının tartışıldığı bir dönemde ekranlara çıkarak büyük bir şok yaratmıştır. Gene Roddenberry’nin düşündüğü gelecek tamamen özgür ve huzurlu bir gelecekti. Ve Uhura bu özgürlük düşüncesinin bir yansımasıydı.

2239 yılında Dünya’da, Afrika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. M’Umbha ve Alhamisi Uhura çiftinin üç çocuğundan biridir. Tam doğum yeri Kenya’nın bir bölgesi olan Kitui Province’dir. Soyadı ‘özgürlük‘ demektir. Nyota ise ‘Yıldız’ anlamına gelir. Çocukluğu boyunca ailesi ile birlikte Mombasa isimli bir kıyı şehrinde yaşamıştır. Müzik, dans, yüzme, jimnastik ve dil dersleri alarak küçüklüğünden itibaren kendini geliştirmeye başlamıştır. 2249 yılında, henüz daha on yaşındayken işaret dilini öğrenmeyi başarmıştır. Ayrıca yine 2249 yılında Gelişmiş Matematik Enstitüsü’ne katılmıştır. Uhura, akademiye katıldıktan kısa bir süre sonra, babası Alhamisi bir derin uzay görevi esnasında kaybolmuştur.

Yıldız Filosu üniformasıyla Nyota Uhura.

Yıldız Filosu üniformasıyla Nyota Uhura.

Uhura, Yıldız Filosu kariyerine 2265 yılında başlamıştır. 2266 yılında Enterprise isimli Federasyon gemisine komuta subaylarından biri olarak atanmıştır. Aynı zamanda iletişim departmanının da yöneticisi olmuş ve kısa süre sonra da operasyon bölümüne geçmiştir. Uhura, Enterprise gemisinin 5 yıllık görevi sırasında Kaptan Kirk tarafından büyük beceriye sahip, güvenilir ve akıllı bir subay olarak tanımlanmıştır. Ana görevi iletişim subaylığı olan Uhura, gerektiği zamanlarda dümen, navigasyon ve bilim istasyonunda görevler de almıştır. Ayrıca birkaç defa diğer yetkili subayların yokluğunda geminin komutasını da üstlenmiştir.

Enterprise gemisinin 5 yıllık efsanevi görevi boyunca birçok tehlikeli görevde bulunan, tehlikelerle baş eden ve gemisine en iyi şekilde hizmet veren Uhura, üç adet takdir almıştır. Khan‘ın gemiyi ele geçirme girişimi esnasında gösterdiği özveriden ötürü, Kaptan Kirk tarafından takdirname ile onurlandırılmıştır. Yıldız Filosu’nca yapılan M-5 multitronic unit testi sırasında bilgisayar tarafından 20 mürettebat üyesinden biri olarak seçilmiştir. 2268 yılında Enterprise gemisi devasa bir uzay canlısı olan, tek hücreden oluşan ve gezegenleri yok eden Space amoeba ile karşılaştığında da cesurca davranışlar sergilemiş ve Kaptan Kirk tarafından özel takdirname ile ödüllendirilmiştir. 2270’li yıllarda, Federasyon gemisi Enterprise 5 yıllık görevi sonucunda Kaptan Willard Decker’a emanet edilmiş, Uhura ise bu gemide görevlendirilmiştir.

Uhura yakın arkadaşı Mr. Spock ile birlikte.

Uhura yakın arkadaşı Mr. Spock ile birlikte.

Afrika geleneklerine bağlıdır. Odası çeşitli Afrika desenleri, renkleri ve benzeri şeylerle doludur. Ayrıca iyi bir şarkıcıdır. Yıllarca süren kariyeri boyunca birçok dostluk kurmuştur. Kaptan Kirk’ün komutası altında yıllarca hizmet veren Uhura, Kirk’e karşı büyük bir saygı beslemiş ve ikili çok iyi bir arkadaşlık ilişkisi geliştirmiştir. Ayrıca Mr. Spock ile de güçlü bir arkadaşlık kurmayı başarmıştır. Mr. Spock yarı insan yarı Vulcan’dır ve insan tarafını baskılayıp Vulcan tarafını öne çıkartır. Uhura uzun bir süre boyunca Spock’ın insan tarafına ulaşmaya çalışmıştır.

Uhura’nın en iyi arkadaşları arasında Chekov ve Scott da bulunmaktadır. Tüm arkadaşları tarafından sevecen ve cana yakın biri olarak görülmüştür. İnsanlara yardım etmekten kaçınmamış, herkesin derdine derman olmaya çabalamıştır. Çok zeki bir subaydır. Matematikte uzmandır. İletişim ise onun profesyonellik alanıdır. Zaten gemideki görevi de iletişim subaylığıdır. Sık sık şarkı söyler. Bir defasında Mr. Spock ile birlikte düet yapmıştır. En sevdiği şarkı ise Beyond Antares’tir.

Nyota Uhura, Star Trek evreni boyunca üç farklı kişi tarafından canlandırılmıştır. Bunlardan ilki ve orijinal olanı Nichelle Nichols’tür. Diğer ikisi ise Zoe Saldana ve Celia Rose Gooding‘dir. Nichelle Nichols, Star Trek: Orijinal Serisi’nde ilk defa gözükmüş, tüm seri boyunca da karaktere kendisi hayat vermiştir. Zoe Saldana, Kelvin zaman çizgisinde geçen Star Trek filmlerinde yer alır ve bir alternatif gerçeklik Uhura’sıdır. Celia Rose Gooding’in Uhura’sı ise Star Trek: Strange New Worlds dizisinde karşımıza çıkar.

Karakterle özdeşleşen deneyimli aktris Nichelle Nichols’ün doğum tarihi 28 Aralık 1932’dir. Amerika’da doğmuştur. Özellikle Star Trek’teki Uhura rolü ile ünlenmiştir. Başarılı bir kariyere ve çok sayıda ödüle sahiptir. 30 Temmuz 2022’de kalp yetmezliğinden yaşama veda etmiştir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...
Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et