bilimkurgu kulubu

Dizi Nyota Uhura

Tarih: 9 Mayıs 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Uzay Yolu’nun Haberleşme Subayı: Nyota Uhura

’Ve Uhura, adı özgürlük demektir. Güzellikte yürür, gece gibi.’’ Büyükelçi Kollos.

Nyota Uhura, Star Trek ile hayatımıza giren bir Yıldız Filosu subayıdır. En çok, Enterprise ve Enterprise A isimli gemilerde verdiği hizmetlerle tanınır. Oldukça başarılı bir subay olan Uhura, aynı zamanda zeki ve güçlü bir kişiliğe sahiptir. Siyahi haklarının tartışıldığı bir dönemde ekranlara çıkarak büyük bir şok yaratmıştır. Gene Roddenberry’nin düşündüğü gelecek tamamen özgür ve huzurlu bir gelecekti. Ve Uhura bu özgürlük düşüncesinin bir yansımasıydı.

2239 yılında Dünya’da, Afrika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. M’Umbha ve Alhamisi Uhura çiftinin üç çocuğundan biridir. Tam doğum yeri Kenya’nın bir bölgesi olan Kitui Province’dir. Soyadı ‘özgürlük‘ demektir. Nyota ise ‘Yıldız’ anlamına gelir. Çocukluğu boyunca ailesi ile birlikte Mombasa isimli bir kıyı şehrinde yaşamıştır. Müzik, dans, yüzme, jimnastik ve dil dersleri alarak, küçüklüğünden itibaren kendini geliştirmeye başlamıştır. 2249 yılında, henüz daha on yaşındayken işaret dilini öğrenmeyi başarmıştır. Ayrıca yine 2249 yılında Gelişmiş Matematik Enstitüsü’ne katılmıştır. Uhura, akademiye katıldıktan kısa bir süre sonra, babası Alhamisi bir derin uzay görevi esnasında kaybolmuştur.

Yıldız Filosu üniformasıyla Nyota Uhura.

Yıldız Filosu üniformasıyla Nyota Uhura.

Uhura, Yıldız Filosu kariyerine 2265 yılında başlamıştır. 2266 yılında Enterprise isimli Federasyon gemisine komuta subaylarından biri olarak atanmıştır. Aynı zamanda iletişim departmanının da yöneticisi olmuş ve kısa süre sonra da operasyon bölümüne geçmiştir. Uhura, Enterprise gemisinin 5 yıllık görevi sırasında Kaptan Kirk tarafından büyük beceriye sahip, güvenilir ve akıllı bir subay olarak tanımlanmıştır. Ana görevi iletişim subaylığı olan Uhura, gerektiği zamanlarda dümen, navigasyon ve bilim istasyonunda görevler de almıştır. Ayrıca birkaç defa diğer yetkili subayların yokluğunda geminin komutasını da üstlenmiştir.

Enterprise gemisinin 5 yıllık efsanevi görevi boyunca birçok tehlikeli görevde bulunan, tehlikelerle baş eden ve gemisine en iyi şekilde hizmet veren Uhura, üç adet takdir almıştır. Khan‘ın gemiyi ele geçirme girişimi esnasında gösterdiği özveriden ötürü, Kaptan Kirk tarafından takdirname ile onurlandırılmıştır. Yıldız Filosu’nca yapılan M-5 multitronic unit testi sırasında bilgisayar tarafından 20 mürettebat üyesinden biri olarak seçilmiştir. 2268 yılında Enterprise gemisi devasa bir uzay canlısı olan, tek hücreden oluşan ve gezegenleri yok eden Space amoeba ile karşılaştığında da cesurca davranışlar sergilemiş ve Kaptan Kirk tarafından özel takdirname ile ödüllendirilmiştir. 2270’li yıllarda, Federasyon gemisi Enterprise 5 yıllık görevi sonucunda Kaptan Willard Decker’a emanet edilmiş, Uhura ise bu gemide görevlendirilmiştir.

Uhura yakın arkadaşı Mr. Spock ile birlikte.

Uhura yakın arkadaşı Mr. Spock ile birlikte.

Kısaca Yıldız Filosu kariyerine baktık. Şimdi ise kişisel hayatına bakalım. Nyota Uhura bir Afrikalıdır. Bu yüzden Afrika geleneklerine bağlıdır. Odası çeşitli Afrika desenleri, renkleri ve benzeri şeylerle doludur. Ayrıca iyi bir şarkıcıdır. Yıllarca süren kariyeri boyunca birçok dostluk kurmuştur. Kaptan Kirk’in komutası altında yıllarca hizmet veren Uhura, Kirk’e karşı büyük bir saygı beslemiş ve ikili çok iyi bir arkadaşlık ilişkisi geliştirmiştir. Ayrıca Mr. Spock ile de iyi bir arkadaşlık kurmayı başarmıştır. Mr. Spock yarı insan yarı vulcandır ve insan tarafını baskılayıp vulcan tarafını öne çıkartır. Uhura uzun bir süre boyunca Spock’ın insan tarafına ulaşmaya çalışmıştır.

Uhura’nın en iyi arkadaşları arasında Chekov ve Scott da bulunmaktadır. Tüm arkadaşları tarafından sevecen ve cana yakın biri olarak görülürdü. İnsanlara yardım etmekten kaçınmaz, herkesin derdine derman olmaya çabalardı. Uhura çok zeki bir subaydır. Matematikte uzmandır. İletişim ise onun profesyonellik alanıdır. Zaten gemideki görevi de iletişim subaylığıdır. Sık sık şarkı söyler. Bir defasında Mr. Spock ile birlikte düet yapmıştır. Uhura’nın en sevdiği şarkı ise Beyond Antares’dir.

Alternatif gerçeklikte Uhura'yı canlandıran Zoe Saldana.

Alternatif gerçeklikte Uhura’yı canlandıran Zoe Saldana.

Nyota Uhura, Star Trek serisi boyunca 2 farklı kişi tarafından canlandırıldı. Bunlardan birisi ve orijinal olanı Nichelle Nichols’dır. Diğeri ise Zoe Saldana’dır. Nichelle Nichols, Star Trek: Orijinal Series’de ilk defa gözükmüş, tüm seri boyunca da karaktere kendisi hayat vermiştir. Zoe Saldana ise 2009 yılında vizyona giren Star Trek isimli filmde karşımıza çıkar. Zoe Saldana’nın oynadığı Uhura karakteri bir alternatif gerçeklik Uhura’sıdır.

Nichelle Nichols’ın doğum tarihi 28 Aralık 1932’dir. 84 yaşındadır. Amerika’da doğmuştur. Oyuncu Star Trek’de oynadığı roller ile ünlüdür. Başarılı bir kariyere ve çok sayıda ödüle sahiptir. Zoe Saldana ise 19 Haziran 1978 doğumlu başarılı bir oyuncudur. Amerika’da doğmuştur. En iyi oyuncu, en iyi kadın performansı ve en iyi ses performansı, oyuncunun aldığı ödüllerden sadece birkaçıdır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...