Dizi

Tarih: 9 Temmuz 2019 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

1

Üç Cisim Problemi Animasyon Dizisi Oluyor

Cixin Liu‘nun yazdığı, Çin’in en popüler bilimkurgu romanı olan “Üç Cisim Problemi” televizyon dizisi oluyor. Liu’nun büyük başarı gösteren bir diğer bilimkurgu romanı uyarlaması “The Wandering Earth” ise Netflix’de bir süredir gösterimde. Çinli eğlence şirketi YooZoo Entertainment, romanın haklarını elinde bulunduruyor ve kitabın uyarlaması üzerinde çalışıyor. CX Live’ın edindiği bilgilere göre şirket, Çin hükümetine tanıtım formu gönderdi. Formda dizi hakkında prodüksiyon detayları da yer alıyor. Buna göre dizi 24 bölüm olacak ve çekimlerine Eylül ayında başlanacak. Bilibili sitesinde yayımlanan bir videoya bakılırsa, bu uyarlama bir animasyon olacak. Farklı kaynaklar videonun doğruluğunu onaylıyor, ancak projenin hayata geçip geçmeyeceği henüz kesin değil.

Üç Cisim Problemi, 2006 yılında Cixin Liu tarafından yazıldı. 2014 yılında Ken Liu, romanı İngilizceye çevirdi. Romanı dilimize kazandıran kişi ise Zeynep Özmeral’di ve İthaki Yayınları’ndan çıktı. Üç Cisim Problemi, 2015 Hugo En İyi Roman Ödülünü kazanarak Çin bilimkurgu edebiyatının dünyaya açılmasında da büyük rol oynadı.

Üç Cisim Problemi, Çin’de Kültür Devrimi sırasında muhalif bir bilim insanının, gözlerden uzak bir araştırma merkezine sürülmesiyle başlıyor. Bilim insanı araştırma yaparken, Trisolaranlar diye bilinen saldırgan bir uzaylı türüyle temas kuruyor. Trisolaranlar, kaotik bir yıldız sisteminde yaşamaktadırlar ve Dünya’yı ele geçirmek için hemen planlar yapmaya girişirler. Romanda günümüze geçiş yapılır ve birkaç bilim insanının ölümlerini araştıran bir profesör ve bir detektif konu alınır. Sonrasında Profesör ve detektif, Trisolaranlar’ın gelişini bekleyen bir grubu ortaya çıkarır.

Üç Cisim Problemi, üçlemenin ilk romanı olma özelliğini taşıyor. İkinci roman, “Karanlık Orman” İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı. Serinin son romanı “Death’s End” ise henüz Türkçeye çevrilmedi. Üç Cisim Problemi aslında daha önce filme uyarlandı. Çinli yönetmen Fanfan Zhang, birkaç sene önce romanın filmini çekti; ancak sorunlar nedeniyle film izleyicilere ulaşamadı. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, film yeterince iyi olmadığı için gösterime sokulmadı. Geçen sene Financial Times’ta yayımlanan bir haberde, Amazon’un dizi uyarlaması için geniş bir bütçe ayırdığı; fakat eserin tüm haklarını elinde tutan YooZoo Entertainment’ın kendi planları olduğunu söyleyerek Amazon’un teklifini geri çevirdiği belirtilmişti. YooZoo, diziyi önce Çin’de gösterime sokmayı, daha sonra Amazon ya da Netflix gibi bir platform aracılığıyla tüm dünyaya sunmayı düşünüyor olabilir.

Cixin Liu’nun kısa romanından uyarlanan The Wandering Earth’ün Netflix’de gösterime girmesinden sonra dikkatleri üzerine çektiği biliniyor. Kapsamlı özel efektler ve sahneler içeren The Wandering Earth’ün çekilmesi, Çin sinemasının da büyük çaplı bilimkurgu filmleri çekebileceğini kanıtlaması açısından önemli bir adımdı. Animasyon bir seriye uyarlanması elbette heyecan verici, ancak Üç Cisim Problemi’ni büyük çaplı bir sinema filmi olarak da görmek istediğimiz ortada. Zaten Çin çıkışlı en popüler bilimkurgu romanı olduğu göz önüne alındığında, film uyarlamasının The Wandering Earth’ten çok daha fazla ses getirmesi muhtemel ve bu da yeni filmlerin önünü açabilir.

Ne var ki romanın filmi çekilmeyebilir, çünkü Çin film endüstrisinin durumu bu aralar pek iyi değil. Geçen haftalarda The Eight Hundred ve Better Days filmlerinin çekimi, içeriğinden ötürü durduruldu. Eğer benzer bir durum Üç Cisim Problemi’nin de başına gelirse, Çin film endüstrisi üzerinde soğuk duş etkisi yaratabilir.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapıyor. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışması'nda Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. İtalya'da yayımlanan ve Türk bilimkurgu öykülerinden oluşan Futurchia derlemesinde yer aldı. Öyküleri İngilizce, İtalyanca ve Esperanto gibi dillere çevrildi.