kutu

Türkiye’nin İlk Bilimkurgu Temalı Web Dizisi: Kutu

Ülkemizde bilimkurgu adına yapılan güzel işlerden biri Kutu. Bir grup çocukluk arkadaşının bir araya gelerek geliştirdiği bu proje, pek çok güçlüğü aşıp sıyrılarak gündeme gelmeyi başardı. Genel olarak bilimkurgunun Türkiye’de hak ettiği değeri görememesi, bilimkurgunun sinemaya aktarımında binen maliyet yükü, çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençlerin vakit sıkıntısı ve tecrübeli bir yapım şirketinin desteğini almadan organizasyona girişmek gibi olumsuzluklar düşünüldüğünde Kutu’nun karşılaştığı zorlukların katlanarak çoğaldığı aşikar. Ancak bu yapım, diğer pek çok yapımın elde edemeyeceği avantajlara da sahipti. Örneğin kar amacı gütmediği için piyasa baskısından bağımsız olarak, tamamen keyif almaya ve keyif vermeye odaklanmış bir yapımdı. Bu sayede gişe kaygısına düşmeden her bir ekip üyesinin yeteneklerini tüm doğallıyla görme fırsatı bulduk. Bu haliyle Kutu, beyaz perdede göremeyeceğimiz bir samimiyet ve hayranlık hissettiriyor.

Kutu’yu bizlere sunan FORBROSCO (Forever Brothers Cooperations), yaşlarıyla dikkat çeken bir grup yetenekli gençten oluşuyor. Kendilerini “Popüler olma kaygısı gütmeden insanlara ulaşmak ve onları düşündürmek isteyen, bunu yaparken de içeriklerinde özgün olmayı hedefleyen bir oluşum” şeklinde tanımlasalar da, yerli bilimkurguseverlerin ve sinema takipçilerinin bu tanıma ekleyecek çok şeyi olmalı. Türkiye’nin ilk bilimkurgu temalı web dizisinin emektarları olarak edindikleri tecrübeyle gelecekte çok daha başarılı işler yapacaklarını ve peşlerinden gelecek ürünlerin öncüsü olacaklarını kestirmek zor değil.

kutu-forbrosco

Peki nedir web dizisi? Televizyon kanallarının tekelinde olan dizi piyasasında gedik açmış, web üzerinden izlenen kısa filmlerden oluşan, periyodik yayınlanan dizilerdir. İzleyiciler olarak dizi keyfinden mahrum kalmadan, web’in avantajını da sonuna kadar kullanarak faydalanma fırsatı bulduğumuz eserlerdir. Televizyon dizileri kadar maddi destek göremeyecekleri aşikar, ancak başarılı olmaları halinde reklam geliri ya da bağışlarla beslenerek çok daha kaliteli içerikler sunabilme potansiyeline sahiptirler. Dolayısıyla televizyon kültürünün aksine, gelecek başarıları sadece mevcut başarılarına bağlıdır ve bu sayede gelecekte daha iyi işler çıkarmayı gananti ederler. FORBROSCO ekibini farklı kılansa bu türü bilimkurgu alanında deneme cesareti göstermeleridir.

FORBROSCO ekibi, işlerini bağışlarla devam ettirmeyi seçenlerden. Hareketli görüntü alanında iyi işler çıkarmak niyetindeyseniz bazı maliyetleri göze almak zorundasınız. Üstelik bu ekip gibi çıtayı yüksek tutarak başladıysanız, gelecekte karşılamanız gereken beklenti daha yüksek olacaktır.

Türkiye’nin ilk bilimkurgu temalı web dizisinin konusu şöyledir: Fırat ile Eren üniversiteli iki yakın dosttur. Hayat ikisinin de umrunda değildir. Fırat bir bilgisayar delisidir, Eren ise tam bir partyboydur. Bu iki arkadaş mahallelerinde açılan bir antikacıyı merak ederler ve orada bir kutuya rastlarlar. Ne olursa ondan sonra olur…

Aşağıda Kutu’nun tüm bölümlerini bulabilirsiniz. Ancak izlemeye başlamadan önce bu yapımın bir prodüksiyon şirketine bağlı olmadığını ve  kısıtlı imkanlarla çekildiğini tekrar hatırlatıp, görüntü kalitesi ve teknik detaylar konusunda çok büyük beklenti içine girmememniz konusunda uyaralım.

1. Bölüm

2. Bölüm

3. Bölüm

4. Bölüm

5. Bölüm

6. Bölüm (Final)

Yönetmen: Ömer Faruk Tapsız
Senarist: Burak Balyan
Post production: Serhat Mete

Kutu projesini sevdiyseniz ve FORBROSCO elinden çıkmış daha fazla yapım görmek istiyorsanız, kendilerini Indiegogo üzerinden destekleyebilirsiniz. Maddi destek yerine sosyal desteği tercih ediyorsanız sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve daha çok kişiye ulaşıp seslerini duyurmaları için paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Indiegogo’da FORBROSCO 

Youtube’da FORBROSCO

Facebook’ta FORBROSCO

Instagram’da FORBROSCO

Twitter’da FORBROSCO

Vine’da FORBROSCO

Hazırlayan: Sibel İnce

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

ilk - ithaki - bilimkurgu kulubu - kitap

Bilimkurgu Kulübü, İlk’i Sunar

Bilimkurgu iyi ki var! İthaki Yayınları etiketiyle 3 Şubat’ta raflardaki yerini alan İlk, bilimkurgu alanında …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et