THE ORVILLE: Cast L-R: J Lee, Halston Sage, Scott Grimes, Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Mark Jackson, Peter Macon in Season Two of THE ORVILLE premiering Sunday, Dec. 30 (8:00-9:00 PM ET/PT), following the NFL ON FOX doubleheader. ©2018 Fox Broadcasting Co. Cr: Tommy Garcia/FOX

The Orville Karakterleri

Seth MacFarlane‘in uzay komedisi The Orville, geride bıraktığı üç sezonluk yayın macerası süresince ciddi meselelerle nasıl başa çıkılacağını bilen bir dizi haline geldi ve bunu yaparken güldürmekten de geri kalmadı. Hatta kısa süre içinde günümüzün ağır ve karanlık bilimkurgularından kaçanlar için eğlendirici bir buluşma noktasına dönüştü.

Dizinin bu başarısında, oyuncuların ve hayat verdikleri karakterlerin payı çok büyük. Gelin, en son üçüncü sezonu ile karşımıza çıkan dizinin karakterlerine yakından bir göz atalım…

Ed Mercer

USS Orville’in kaptanı Ed, doğal bir lider olmasının yanı sıra tutkulu, karizmatik ve ilham verici. Hem bir arkadaş hem de bir lider olarak ne kadar güvenilir olduğunu tekrar tekrar görüyoruz ve sezgileri de kendisine bir hayli yardımcı oluyor. Dışa dönük biri olması ve duygusal özellikleri sayesinde genellikle empatik ve arkadaş canlısı. Bu da kültürel farklılıklara tolerans göstermesini sağlıyor.

Moclan halkının geleneklerine tahammül etmekte zorlandığı zamanlarda bile, tek doğrunun kendi doğrusu olmayabileceğinin ısrarla altını çiziyor. Açık fikirli ve yenilikçi tavrı, çetrefilli olaylarda işini de kolaylaştırıyor. Kelly ise onun için iyi bir dengeleyici konumunda. Kapana kısıldığı vakitlerde Kelly, olaya mantıksal açıdan bakmasını tavsiye ediyor ve bu da çoğu zaman işe yarıyor.

Kelly Grayson

Kellyy, USS Orville’ın ikinci kaptanı ve Kaptan Ed Mercer’ın da eski eşi. Kaptanın sağ kolu olduğu için çoğu zaman onun zayıf yönlerini dengelemesi gerekiyor. İkisi de dışa dönük kişiler, bu da iletişimi kolaylaştırıyor. Son derece pratik ve etrafındaki herkesi izlemekten keyif alıyor. Aynı zamanda çok açık fikirli ve insanlardaki en ince değişimleri bile algılayabiliyor. Tıpkı Pria ile yaptığı gibi.

O cesur, anlayışlı ve çok popüler. Sosyal kişiliği nedeniyle olsa gerek özgürlüğüne de düşkün. Kimi zaman sabırsız ve meydan okuyucu bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı tepkiler verdiği ve beceriksiz davranışlar sergilediği de bir sır değil.

Isaac

Isaac, robotik Kaylon uygarlığının gemimizdeki temsilcisi. Orville’de görev yapan çoğu kişinin aksine, uygarlığı Birlik’in resmi bir üyesi değil. Isaac’in gemide bulunuş amacı ise gözlem yapmak ve türüne rapor sunmak. Bu durum zaman zaman mürettabatla arasında gerginliğe neden olsa da, Isaac her makine gibi bunu pek takmıyor ve görevini titizlikle yapmayı sürdürüyor.

Star Trek’in Data’sını andıran karakterimiz, insanları ve duygularını tanıyıp anlamaya çalışırken komik durumlara düşmekten de kurtulamıyor elbette. Buna rağmen verdiği uğraşında epey yol aldığını ve hatta kendi türüne bile rest çekebilir duruma geldiğini söyleyebiliriz.

Dr. Claire Finn

Claire Finn, gemimizin doktoru. Duygulu, dost canlısı ve anaç kişiliği, onu acı çeken insanlar için sıcak ve güvenli bir liman yapıyor. Başı sıkışan, her türlü dertten muzdarip olanların kapısını çalmaktan çekinmediği biri. Gemideki bin bir sorunla uğraştığı yetmezmiş gibi, her biri kendi havasında olan iki erkek çocuğa da hem annelik hem babalık yapmaya çalışıyor.

Kendisi için biraz çekingen ve özel bir kişilik de diyebiliriz. Geminin sibernetik varlığı Isaac ile yaşadığı trajikomik ilişkiden de anlaşılacağı gibi zaman zaman heyheyleri gelebiliyor. Evet, biraz utangaç olabilir, ancak gittiği her yerde daima sevilen ve saygı gösterilen biri.

Gordon Malloy

Kaptan Ed Mercer’ün uzun zamandır arkadaşı ve pilotu olan Gordon Malloy, geminin en renkli ve eğlenceli kişiliklerinden. Cömert, nazik ve mürettebatın içinde durup dururken şarkı söyleyip dans etmesini bekleyebileceğiniz tek kişi. İyi vakit geçirmeyi seviyor ve onunla birlikte olan herkes de doyasıya eğleniyor. Kadınlara düşkün, ama sığ biri de değil. İyi bir gözlemci olmasından ötürü, Ed ve Kelly arasındaki sorunlar başta olmak üzere herkesin derdine derman bulmaya çalışıyor.

Tabii eğlenceli zaman geçirme tutkusu, bazen görevi unutmasına veya farkında olmadan ciddiyetsiz davranışlar sergilemesine yol açabiliyor. Ancak Malloy, acil durumlar için her zaman yanınızda olmasını isteyeceğiniz türde bir adam.

John LaMarr

LaMarr pratik bir kişilik. Gemide bir sorun olduğunda, onu engin bilgisini ustalıkla kullanırken görebilirsiniz. İşlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmekten büyük keyif alıyor ve öğrendiklerini asla unutmuyor. Sessiz ve kendini ileri sürmeyen biri, bu da insanlar tarafından ortalama sanılmasına neden oluyor, ama aslında inanılmaz derecede zeki.

Birçok kaşif gibi, LaMarr da inatla kendisini gizlemeyi seçiyor, çünkü ilgi odağı olmaktan hoşlanmıyor. Bir işi sadece yapmak istiyor ve sonrasında doğabilecek sorumluluklardan ölümüne kaçıyor. Ancak ikinci kaptan Kelly, onun bu yüksek zekasından yararlanmanın bir yolunu buluyor. Bu da LaMarr’ın ister istemez ön plana çıkmasına yol açıyor.

Alara Kitan

Alara, gemide tanıştığımız ilk güvenlik şefi. Savunmacı bir kişiliğe sahip. Kas gücüyle bilinen uzaylı bir türe mensup. Dolayısıyla o da fiziksel olarak çok güçlü biri. Ancak tüm o kapıları yerinden söken gücüne rağmen son derece de hassas. Gemiyi ve mürettebatı ailesi olarak görüyor. Haliyle etrafı da onu seven insanlarla dolu. Çalışkan ve yaratıcı, ancak savunmacı ve mükemmeliyetçi kişiliği yüzünden zaman zaman yıkıcı olabiliyor.

Fiziksel gücü nedeniyle aşk hayatı biraz karmaşık. Özellikle her fırsatta insan sevgililerinden yakınıyor. Ailevi durumu pek de iç açıcı değil. Neyse ki ileride bunu da yoluna sokmayı başarıyor.

Bortus

Bortus, erkeklerden oluşan Moclan adlı bir uzaylı türüne mensup. Eşinin aksine, türünün gelenek ve göreneklerine karşı çıkma noktasında daha cüretkar. Çalışkan ve hedefe yönelik bir tipleme. Duygusal açıdan sınıfta kalsa da yetenekli bir lider. Özellikle cesareti ve özgeci tutumu onu güvenilir biri yapmaya yetiyor.

Öte yandan meraklı ve deneyci mizahı, onu zaman zaman gemideki eğlenceli olayların da öznesi haline getiriyor. Bir bölümde merakına yenik düşüp sigara tiryakisi olurken, bir başka bölümde ise bıyıklı halde karşımıza çıkabiliyor. Kısacası o yeniliklere, değişim ve dönüşümlere açık biri.

Yaphit

Yaphit, Orville’de uzun süre Ed, Kelly ve Malloy ile birlikte çalışmış değerli bir mürettebat üyesi. Ve tabii ki o da bir uzaylı. Türünün en önemli özelliği jelimsi bir vücuda sahip olması. Yaphit de sık sık bu avantajından yararlanıyor ve kimsenin ulaşamayacağı ücra köşelere girerek sorunları halledebiliyor. Bir dönem Dr. Claire Finn’e abayı yakan uzaylımız, özünde eğlenceli, zeki ve meraklı biri.

Mühendis becerilerinin yanı sıra dışa dönük kişiliğiyle de ilgi çekmeyi başarıyor. CGI yaratımı olduğu için kendisine her bölümde rastlayamıyoruz maalesef. Belki ileride dizinin bütçesi artar da onu doya doya görme şansı yakalarız.

Talla Keyali

Talla, Alara’nın yerine gelen yeni Güvenlik Şefimiz. Şu sıralar gemide kendini yalnız hissettiği söylenebilir. Ancak doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü ayırt etmedeki doğal yeteneği, onu hızla mürettebat için değerli bir üye haline getiriyor.

Duygularını ifade etmekte zorlansa da, ilgi çekici birisi ve insanları tanımaya da bayılıyor. Bir kez dost olmayı başarırsanız ne kadar sıcak, sabırlı ve sadık bir arkadaş olduğunu fark etmekte gecikmiyorsunuz. Doğal liderlik becerileri ve doğruculuğu, kendisini 3. sezonun öne çıkan karakterleri arasına sokuyor.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

The Orville

İkinci Sezonuyla The Orville

Family Guy, The Cleveland Show, American Dad! gibi ünlü animasyon dizilerinden tanıdığımız Seth MacFarlane‘in The …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et