the-expanse

The Expanse SyFy Tarafından İptal Edildi

The Expanse üç görkemli sezon boyunca bizi güneş sisteminde dolaştırdı. SyFy’da bulunan herkesin hayran olduğu bu diziyi iptal etme kararı hepimiz için çok zor oldu.”

Bu sözler Entertainment Networks for NBCUniversal Cable Entertainment Başkanı Chris McCumber‘a ait. 2015 yılının kasım ayında hayatımıza giren The Expanse dizisi, SyFy kanalının kendi içerisindeki değişim sırasında yayın hakkı kazanan ilk “uzay operası”ydı. Dizi potansiyel olarak Battlestar Galactica’nın halefi olarak görülüyordu. Başarılı geçen ilk iki sezonun ardından üçüncüsü bu sene yayımlanmaya başlandı ve henüz 5. bölüm yayımlanmıştı ki SyFy yöneticilerinden dördüncü sezonun iptal edildiği ve kanal programından çıkartıldığı açıklaması geldi.

SyFy kanalı yöneticileri The Expanse için iptal kararı alırken, “The Magicians” dizisinin dördüncü sezonuna ve “12 Monkeys” dizisinin dördüncü ve son sezonuna onay verdi. Bu karara varılmasında The Expanse’in izlenme oranlarının etkili olmadığı bir gerçek. Bilindiği üzere SyFy, dizinin Amerika Kablolu yayını içerisindeki haklarına sahip ve bu ağ içerisinde ilk sezon yaklaşık olarak 1.3 milyon kişi, ikinci sezon 1 milyon ve bugüne kadar yayımlanan üçüncü sezon 1 milyon kişiye ulaşmış durumda.

the-expanse

İzleyen birçok insanı kendisine hayran bırakan dizi, “Rotten Tomatoes” sitesinde en iyi yorumlara ve puanlara sahip bilimkurgu dizileri arasında. Site skoru 1. sezon %76, 2. sezon %95 ve 3. sezon %100 olarak görünüyor. Bütün iyi yorumlara ve makul sayıdaki izleyicisine rağmen, SyFy tarafından iptal edilmesindeki en büyük etken olarak SyFy’ın elinde sadece Amerika Kablo ağında ilk gösterim hakkının bulunması gösterilebilir. Dizinin dünya üzerindeki yayın hakları ise Netflix ve Amazon gibi internet üzerinden yayın yapan çeşitli kuruluşların elinde. Bu duruma bir de yapım maliyetleri ve ortalama izlenme oranları eklendiğinde iptal kararı kanal için doğru gibi gözükebilir.

Dizinin devam etmesi yönündeki umutlarımızı yeşerten şey ise The Expanse’in yapımcı şirketinin SyFy olmaması. Dizi aslında SyFy tarafından “Alcon Entertainment” ve “Sean Daniel Company” isimli yapım şirketlerine yaptırılıyor. Yapımcı şirket yöneticilerinin söylediklerine bakarsak dizinin devam etme şansı hâlâ var. Alcon’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Dizinin bundan sonra SyFy’da yayınlanmayacak olması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Dizinin başarısına rağmen SyFy’ın bu ortaklığı bitirme kararı almasına saygı duyuyoruz. Başka bir yayıncı ile anlaşmaya çalışacağız.”

The Expanse’in bundan sonraki sezonları için henüz her yol tükenmiş değil. Yapımcılar diziyi Netflix, Amazon benzeri başka bir yayıncıya satabilir ve devam etmesini sağlayabilirler. Bilindiği üzere The Expanse serisi James S.A. Corey ismini kullanan Daniel Abraham ve Ty Franck’ın yazdığı kitap dizisinden televizyona uyarlandı ve şu ana kadar 7 kitap yayımlandı. Planlara göre 8. kitap bu sene, 9. kitap da 2019 yılında okurla buluşacak. Dizinin senaryosunu, “Children of Men” ile Oscar adaylığı bulunan Mark Fergus ve Hawk Ostby yazıyor. İlk sezonda Thomas Jane’in yer aldığı oyuncu kadrosu Steven Strait, Shohreh Aghdashloo, Dominique Tipper, Cas Anvar, Wes Chatham, Frankie Adams gibi isimlerden oluşuyor.

Son olarak, herkesin severek izlediği bu dizinin bitmemesi için yapımcıların yeni bir yayıncıyla anlaştıklarını açıklamasını ümitle bekliyoruz.

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgu Dizilerinde 10 Seçim

Seçimler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu durum bilimkurgu dizilerinde de sık sık karşımıza çıkar. Çünkü …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et