The Expanse Kurtuluyor mu?

Dünya çapında, #SaveTheExpanse adı altında, sevilen diziyi kurtarmak için bir kampanya başlatılmıştı. Hayranların bu kampanya ile sonuca ulaşmaları fazla uzun sürmedi ve SyFy’ın iptal kararından tam 10 gün sonra ilk haberler gelmeye başladı. Çeşitli kaynaklar, yapımcı şirket Alcon Television Group ile Amazon arasındaki görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu doğruladı.

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un sıkı bir The Expanse hayranı olduğu biliniyordu ve en başından beri SyFy’ın ilk gösterim hakkına sahip olmasından memnun değildi. Bilindiği üzere, SyFy dizinin Amerika’daki ilk gösterim hakkına sahipti ve sonraki Amerika yayınları Amazon’a aitti. Dizinin Avrupa hakları ise Netflix’te bulunuyordu. Bu anlaşma şekli ile The Expanse, SyFy için çok pahalı bir dizi haline gelmişti. İlk gösterim sonrası SyFy’a hiçbir şey kazandırmazken, uluslar arası göserimlerden de kâr elde edemiyordu.

2015 yılında, muhteşem yorumlara ve sadık izleyicilerine rağmen dizinin ilk sezonu SyFy’da 581 bin ve toplamda 1.4 milyon kişi tarafından izlendi. İkinci sezon ise %24’lük bir düşüşle 457 bin kişi tarafından izlendi. Aslında bu oranlar SyFy için ipi çekmenin zamanının geldiğini gösteriyordu. Geçmişte daha düşük bütçeli Dark Matter gibi yapımları iptal eden SyFy için zor bir karar değildi aslında. Amazon’un giderek gelişen yayın ağına The Expanse’in de eklenmemesi için hiçbir sebep yok. Yüzüklerin Efendisi dizisi, Philip K. Dick uyarlaması The Peripheral (bu dizinin yapımcıları Westworld’den tanıdığımız Lisa Joy ve Jonah Nolan olacak) gibi büyük bütçeli yapımlar da Amazon’un planları arasında.

Aslında popüler dizilerin kurtarılması ile ilgili hayranlara büyük iş düşüyor ve zaman zaman başarılı oluyorlar. Son olarak Fox tarafından iptal edilen “Brooklyn-Nine Nine” dizisi, hayranlar tarafından başlatılan çeşitli kampanyalar sayesinde NBC’nin dikkatini çekti ve dizi kurtarıldı. Benzer şekilde The Expanse için başlatılan imza kampanyası 10 günde 140 bin imzaya ulaştı. Twitter üzerinden The Expanse’in resmi yazar topluluğu tarafından  #SaveTheExpanse twitinin atılması ile bir hareket daha başlamış oldu.

The Expanse

Amazon konu ile ilgili yorum yapmayı reddediyor ve görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmış durumda değil. Eğer yakın zamanda bir anlaşma sağlanamazsa The Expanse setinin sökülmesi planlanıyor ve bu da yeni sezonun çekimlerine başlanmasını zorlaştıracaktır.

Umuyoruz ki, Jeff Bezos da bizler kadar dizinin hayranıdır ve Protomolekül’ün güneş sistemi için tam olarak ne ifade ettiğini merak ediyordur.

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

lost son dizi

Son Sezonuyla Hayal Kırıklığı Yaratan 10 Bilimkurgu Dizisi

Bilimkurgu, dünya ile kısıtlı olmayan mekânları ve gökyüzünün ötesine ulaşan hikâyeleri ile büyük potansiyele sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et