bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 31 Mart 2018 | Yazar: İsmail Yamanol

0

The Big Bang Theory’ye Konuk Olmuş Bilimkurgu Ünlüleri

Çizgi romanlarla ve bilimkurgu yapımlarıyla yatıp kalkan üstün zekâlı dört bilim adamının münzevi hayatına güzel bir kız girerse ne olur? 2007 yılında yayın hayatına başlayan ve 11. sezonunu deviren The Big Bang Theory, tam da böylesi bir karmaşanın komik öyküsünü anlatıyor. Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter, Howard Wolowitz ve Raj Koothrappali’nin hayatı, ünlü olma hayalleri kuran güzeller güzeli Penny’nin yan daireye taşınmasıyla bir anda tepe taklak olur. Penny, zekâları gereğinden fazla ilerlemiş ancak kızlar konusunda oldukça geri kalmış bu dört kafadara deyim yerindeyse hayatı sil baştan öğretmek zorundadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde izlenme rekorları kıran dizi, geride bıraktığı 11 yıllık süre zarfında pek çok ünlü simayı da ağırladı. Bunlar arasında kısa süre önce yitirdiğimiz Stephen Hawking’in yanı sıra Bill Nye, Buzz Aldrin, Mike Massimino, Steve Wozniak, Elon Musk, Bill Gates gibi birçok bilim insanı, astronot ve mühendis de var. Ancak dizinin konuk oyuncu repertuvarı sadece bilim-teknoloji kökenli isimlerden oluşmuyor. Star Trek, Star Wars, Firefly, Battestar Galactica gibi unutulmaz bilimkurgu yapımlarından tanıdığımız pek çok oyuncuyu da görme imkânına kavuşuyoruz. Gelin diziye konuk olmuş bilimkurgu ünlülerine şöyle bir göz atalım ve geride bıraktığımız 11 yılda kimler gelmiş kimler geçmiş hatırlayalım…

James Earl Jones (Darth Vader / Star Wars)

James Earl Jones

Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin efsanevi karakterlerinden Darth Vader’ı bilmeyen yoktur. Gücün karanlık tarafına geçmesiyle birlikte zalim bir Sith Lordu haline gelen Vader, acımasızlığıyla tüm galaksiye nam salmıştır. Maskesi, pelerini ve hatta soluk alışverişiyle bile modern bir ikona dönüşen karakterimiz, aynı zamanda o etkileyici ses tonuyla da akıllara kazınmıştır. Öyle ya, James Earl Jones‘un artık bilinçaltımıza yerleşmiş o davudi sesi eşliğinde Darth Vader‘la karşılaşmak, bir sinema salonunda yaşanabilecek en büyük heyecanlardan olsa gerek.

Karaborsadan Comic-Con bileti almaya yanaşmayan Sheldon Cooper, inat edip kendi festivalini düzenlemeye karar verir. Bunun için ünlü isimleri tek tek arayıp davet etse de olumlu dönüş yapan olmaz. Ancak Cooper vazgeçmez ve internetten izini sürerek James Earl Jones’u bir lokantada yakalamayı başarır. Kanları uyuşan ikili, lunaparktan saunaya, kareoke bardan Carrie Fisher’ın evine kadar bir dolu yer gezip gününü gün eder.

Mark Hamill (Luke Skywalker / Star Wars)

Star Wars’un efsanevi karakteri Luke Skywalker ile bağrımıza bastığımız Mark Hamill da The Big Bang Theory’nin neşeli evreninde boy gösteren aktörlerden. Dizinin 11. sezon finalinde karşımıza çıkan Hamill, kaybolan köpeğini bulup kendisine teslim eden Howard Wolowitz’in ricası üzerine Amy ile Sheldon’ın nikahını kıymayı kabul ediyor.

Sonrası evlere şenlik desek yeridir…

Carrie Fisher (Prenses Leia / Star Wars)

Carrie Fisher

The Big Bang Theory’de karşımıza çıkan bir başka Star Wars oyuncusu da Prenses Leia rolüyle tarihe geçen Carrie Fisher. 27 Aralık 2016’da yaşamını yitiren ünlü aktris, kısa süreliğine de olsa seyirciyle buluşuyor.

Sheldon Cooper ve James Earl Jones bir araya gelmiş ve muhteşem bir gün geçirmişlerdir. Günün sonunda Jones, Cooper’ı Carrie Fisher’ın malikesine gitmeye ikna eder. Tabii ziline basılıp kaçılmasına öfkelenen Fisher, elinde bir beysbol sopasıyla bağıra çağıra kapıya çıkar.

Leonard Nimoy (Mr. Spock / Star Trek)

Leonard Nimoy

The Big Bang Theory’ye konu olan bilimkurgu yapımlarının başında hiç şüphe yok ki Star Trek geliyor. Sheldon, Leonard, Howard ve Raj’ın en sevdiği seriler arasında olan Star Trek, çeşitli oyuncularıyla da The Big Bang Theory’de sık sık kendine yer buluyor. Bu isimlerden biri de Mr. Spock karakteriyle hafızalara kazınan Leonard Nimoy. 27 Şubat 2015 tarihinde kaybettiğimiz ünlü oyuncu, dizinin “The Transporter Malfunction” adlı 5. sezon 20. bölümüne sesiyle katılanlar arasında.

Dillere destan mantığıyla Star Trek’e renk katan Mr. Spock karakteri, özellikle sosyal ilişkilerde tam bir odun olmayı başaran Sheldon Cooper’ın da idollerinden. Hal böyleyken Penny, Sheldon ve Leonard’a nadir bir Star Trek oyuncağı hediye ediyor. Ne var ki Cooper, bir süre sonra gaipten Mr. Spock’ın sesini duymaya başlıyor ve olaylar gelişiyor…

George Takei (Mr. Sulu / Star Trek)

George Takei

Orijinal Star Trek serisinden tanıdığımız bir başka oyuncu da George Takei. Şu sıralar sosyal medya fenomenleri arasında yer alan aktör, dizide canlandırdığı Mr. Sulu karakteriyle gönüllerde taht kurmuştu.

Atılgan’ın efsane dümencisi, Howard Wolowitz’in fantezilerinde kendine yer bulan isimler arasında.

Brent Spiner (Data / Star Trek: The Next Generation)

Brent Spiner

Star Trek: The Next Generation’da, Jean-Luc Picard komutasındaki Atılgan mürettebatının android üyesi Data’yı kim hatırlamaz? Mürettebatın en renkli, en zeki ve en soğukkanlı karakteri olan Data, aynı zamanda içten içe insan olmak istemesiyle de bizi her zaman etkilemeyi başarmıştır. Karaktere hayat veren Brent Spniner da The Big Bang Theory’de karşımıza çıkan Star Trek ünlülerinden.

Wil Wheaton’ın verdiği bir partide rastladığımız usta oyuncu, bizim kafadarlara Star Trek figürleri satmaya çalışırken görülüyor.

Wil Wheaton (Wesley Crusher / Star Trek: The Next Generation)

Wil Wheaton

Star Trek: The Next Generation dizisinde gemi doktoru Beverly Crusher’ın genç oğlu Wesley Crusher karakteriyle hatırladığımız Will Wheaton, The Big Bang Theory’nin de gedikli oyuncularından. Öyle ki kendisini dizisinin pek çok bölümünde görmek mümkün.

Başlangıçta Sheldon Cooper’ın haz etmediği uyuz biri olarak belirse de, daha sonra dizinin sevilen karakterlerinden birine dönüştüğünü izliyoruz. Hatta Cooper’ın iyi bir arkadaşı olmayı bile başarıyor. Tabii arada eski gerginliklerin hortlayabildiğini de not düşmek lazım. Eh, Sheldon bu, sağı solu belli olmuyor.

LeVar Burton (Geordi La Forge / Star Trek: The Next Generation)

LeVar Burton

Star Trek: The Next Generation’dan hatırladığımız bir başka ünlü de LeVar Burton. Canlandırdığı Teğmen Geordi La Forge karakteriyle uzun yıllar hayatımızın bir parçasına dönüşen aktörü, The Big Bang Theory’nin üç bölümünde konuk oyuncu olarak görme şansı yakalıyoruz.

En eğlenceli olanları ise, Sheldon Cooper’ın efsanevi Fun With Flags video serisine eşlik ettiği kısımlar. O da Cooper’dan hoşlanmayan pek çok ünlü isimden sadece biri.

Katee Sackhoff (Kara Thrace / Battlestar Galactica)

Katee Sackhoff

Yeni nesil Battestar Galactica dizisinin hırçın kızı Kara Thrace’i unutmak ne mümkün! Starbuck kod adıyla ve hercailiğiyle akıllara kazınan karakter, güzel aktris Katee Sackhoff’un cuk oturan oyunculuğuyla hepimizi kendine hayran bırakmayı başarmıştı.

The Big Bang Theory’de Kate Sachoff’u, tıpkı George Takai gibi Howard Wolowitz’in hayali kahramanlarından biri olarak izliyoruz. Kendisini Viper elbiseleri içinde Wolowitz’le beraber aynı yatakta ya da küvette görürseniz şaşırmayın.

Alessandra Torresani (Zoe Graystone / Caprica)

Alessandra Torresani

Battlestar Galactica’nın bir spin-off’u olan ve beklentileri karşılayamayarak ekranlara erken veda eden Caprica’yla devam ediyoruz. Caprica dizisinde Daniel Graystone’ın haşarı kızı Zoe Graystone karakteriyle karşımıza çıkan güzel aktris Alessandra Torresani, Claire rolüyle zaman zaman The Big Bang Theory hayranlarını da selamlıyor.

Bir yandan barmenlik yapmaya bir yandan da senaryo yazmaya çalışan Claire’i, senaryosuna danışmanlık yapması için Raj Koothrappali’den yardım isterken görüyoruz. Tabii kadın fukarası Raj’ın kendisine yazması çok uzun sürmüyor.

Nathan Fillion (Malcolm Reynolds / Firefly)

Nathan Fillion

Çoğu bilimkurgu hayranının içinde hala bir uktedir Firefly dizisi. İptal edilmesine bu denli içerlenen başka bir dizi var mıdır bilinmez ama, Firefly’ın o kendine özgü evrenini çok özlediğimiz bir gerçek. Kaptan Malcolm Reynolds rolüyle efsaneleşen Nathan Fillion da The Big Bang Theory’de gördüğümüz bir başka ünlü.

Leonard Hofstadter ve Raj Koothrappali’nin bir lokantada yemek yerken yakaladığı Fillion, başta kimliğini gizlemeye çalışsa da ikilinin selfie çekme ısrarından yakasını kurtaramıyor. Hoşnutsuzluğunu yüzüne yayılan ekşimeden de fark etmek mümkün.

Summer Glau (River / Firefly)

Summer Glau

Terminator: The Sarah Connor Chronicles‘deki Cameron Phillips rolüyle de tanıdığımız bir başka Firefly oyuncusuyla devam ediyoruz. Bu seferki konuk oyuncumuz ise River karakterine hayat veren Summer Glau. Üzerinde gerçekleştirilen birtakım deneylerin sonunda insan üstü yeteneklere kavuşan ve koca koca adamları tek yumrukla yere seren River’ı kim unutabilir? Öyle görünüyor ki The Big Bang Theory’nin yapımcıları da unutamamış ve güzel aktris Summer Glau’ya dizide yer vermeden edememişler.

Kafadarlarımızın bir tren yolculuğu esnasında karşılaştıkları Glau, bir anda ilgi odağı haline gelmekten kurtulamıyor. Leonard Hofstadter, Howard Wolowitz ve Raj Koothrappali’nin kendisini tavlamaya çalışırken türlü maymunluklar yaptığını bilmem söylemeye gerek var mı?

Stan Lee

Stan Lee

Yaşayan en büyük çizerlerden biri olan Stan Lee’yi, karakterleri çizgi romanlarla yatıp kalkan bir dizide görmemek saçma olurdu zaten, değil mi?

Marvel filmlerinden alışkın olduğumuz gibi The Big Bang Theory’nin de kısa bir sahnesinde görülen Lee, Sheldon Cooper’ın türlü abuklukları ve tacizleriyle baş etmeye çalışıyor. Ancak Sheldon’dan kurtulmayacağını anlayınca, çareyi yasal uzaklaştırma emri çıkarmakta bulan ünlüler kervanına katılıyor.

Christopher Lloyd (Emmett Brown / Back To The Future)

Christopher Lloyd

Back To The Future (Geleceğe Dönüş) serisinde canlandırdığı çılgın bilim adamı Doktor Emmett Brown rolüyle hafızalarımıza kazınan usta oyuncu Christopher Lloyd da The Big Bang Theory’de gördüğümüz ünlüler arasında.

Sevgilisi Amy Farrah Fowler ile yan daireye taşınan Sheldon Cooper’ın gözü hala eski odasındadır. Ancak Leonard ve Penny’nin başka planları olduğunu öğrenince işi iyice azıtır ve odasını gizlice bir yabancıya kiralar. İşte o yabancı Christopher Lloyd’un ta kendisidir.

Adam West (Bruce Wayne / Batman)

Adam West

Batman serisi ile gönüllerde taht kuran ve ne yazık ki 9 Haziran 2017 tarihinde aramızdan ayrılan usta oyuncu Adam West de, The Big Bang Theory’de izleme şansı yakaladığımız ünlü isimlerden. Sheldon Cooper’ın doğum günü partisine çağrılan West’i, sık sık ücreti konusunda espri yaparken görüp tebessüm ediyoruz…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…