bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 3 Ekim 2019 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Stargate’te Görmek İsteyeceğimiz 5 Nox Hikâyesi

Nox‘ların bu derece ilgi çekici olmasının bir sebebinin de 10 sezonu deviren dizi boyunca yalnızca 3 kere ekranda görülmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Bütün bir bölümü kapsayan ilk tanışmadan sonra (The Nox, SG-1 S1 B7), ekibimiz iki farklı macerada türün yalnızca bir üyesi ile (Lya) tekrar karşılaştı. Lya, ‘Enigma (SG-1 S1 B17)‘ bölümünde Tollan ırkının ana gezegenlerinden ayrılıp yeniden yerleşmesine yardım ederken, ‘Pretense (SG-1 S3 B15)‘ bölümünde Skaara ile Klorel arasındaki anlaşmazlıkta hakemlik yapıyordu.

Nox’lar hakkında anlatılabilecek daha çok hikaye var. Halen galaksimizde olduklarından (ittifakın diğer üyelerinin aksine) günün birinde onlar hakkında yeni hikayeler duymak imkansız da değil. İşte Nox’larla hasret giderebileceğimiz beş hikaye fikri!

İttifak’ın Çöküşü

stargate

İttifak‘ın çöküşü ile sonuçlanan zayıflama sürecine ışık tutan bir hikaye muhteşem olmaz mıydı? Türler arasında ne gibi çatışmalar, fikir ayrılıkları yaşandı? Yoksa Nox’ların pasifist zihniyetleri diğer türlerle ters düşmelerine mi neden olmuştu? Kadimler‘in bir veba salgınıyla boğuştuğunu ve nihayetinde Dünya’dan ayrılarak Pegasus Galaksisi’ne yerleştiklerini biliyoruz. Asgard‘ın Samanyolu’ndaki varlığı çok kısıtlıydı (yalnızca korumaları altındaki gezegenleri takip ediyorlardı). Ve Furlingler‘den nesiller boyunca haber alan olmamıştı. Peki Nox’lar neden hala Samanyolu’ndalar?

İttifakın yalnızca artık işe yaramadığı için sonlanmadığını; dağılmaya üyeler arasındaki fikir ayrılıklarının yol açtığını düşünmek makul olabilir. Zira bugün elimizde Nox’ların Asgard ile ortak bir motivasyonlarının kaldığına ya da Kadimlerin yükselme konusundaki tutkularını paylaştıklarına dair bir gösterge bulunmuyor.

Aykırı Lya

Lya (Frida Betrani) tüm dizi boyunca bir kereden fazla görünen tek Nox’tur. Gerek Tollan mültecilerinin yeniden yerleştirilmesinde gerekse Skaara‘nın vücudunu ele geçiren Goa’uld‘dan kurtulmasına yardım etmesinde olsun, dünyalılar ve müttefikleri yardıma ihtiyaç duyduklarında ortaya çıkan kişidir. Diğer Nox’ların, net olarak sergiledikleri “kendileri dışındaki türlerin işlerine, özelikle de savaşlarına karışmama” konusundaki hassasiyetleri düşünüldüğünde bu durum oldukça dikkate değerdir.

Bütün bunlara bakarak Lya’nın -kendi toplumuyla uyum içinde yaşamasına rağmen- bir anlamda isyankar bir ruhu barındırdığı söylenebilir. Yeni bir Stargate hikayesi, Nox toplumunun bu yeni boyutunu keşfedebilir. Düşünün ki; Lya halkının temel felsefesine bağlı kalmakla birlikte yıldızlar arasına geri dönmek ve diğer türlerle etkileşime geçmek konusunda ortak arzular paylaşan bir topluluğa önderlik ediyor. Hatta katı kuralları olan Nox yönetiminin gölgesi altında, başkalarına yardım için gizli operasyonlar yürütüyor.

Kayıp Kabile

Başka bir galakside yaşayan bir Asgard hizbi fikri oldukça tutulmuştu (The Lost Tribe). Neden Nox’larda da benzeri olmasın ki? Yıldız Geçidi Komutanlığı veya Atlantis ekibinin, kendi ana vatanlarından uzun zaman önce ayrılmış olan gizli bir Nox kolonisini keşfettiği bir hikaye harika olabilir. Buradan birçok fikir üretilebilir. Belki de ekibimiz nesiler boyu uzakta yaşayan bu grubun eve dönmelerine yardım edebilir ve tekrar entegre olmaları konusunda zor bir göreve talip olabilir.

Ya da belki de kayıp Nox’lar diğer akrabaları ve onların pasif müdahalesizliğinden usanmış olabilir. Belki araya giren bin yıl boyunca pasifist miraslarını tamamen kaybetmişlerdir ve galaksinin en son tehdidine karşı Dünya’nın mücadelesine katılmak istiyorlardır. Bir orman gezegeninde saklanmayıp gemileriyle uzayda seyahat eden tamamen farklı bir grup Nox hayal edebiliriz. Odyssey’nin derin uzayda yüksek teknolojiyle donatılmış bir Nox gemisiyle karşılaşması şaşırtıcı olurdu.

Karanlık Nox

Bir Goa’uld tarafından -gönüllü ya da gönülsüz – ele geçirilmiş bir Nox’a ne dersiniz? Stargate senaryo ekibi bugüne kadar, içine bir simbiyot yerleştirmek suretiyle eski bir karakterin dönüşümüne göz atmaktan hiç kaçınmadılar. Anubis, Kadimler’in bilgisini bencil amaçları için kullandıysa, Nox halkının gizli sırlarına erişimi olan bir Goa’uld düşünülemez mi?

Kötü bir Nox karakteri, Nox’larla ilgili bildiğimiz her şeyle taban tabana zıt düşeceği için büyük heyecan uyandırır. Nox’lar şiddetten kaçınan ve şiddeti önlemeye çalışan barışçıl bir halkken, Goa’uldlar hükmetmenin saf zevki için savaşır. Böyle bir hikayedeki temel karşıtlıkları izlemek çok keyifli olacaktır. Aslında bu fikrin referansı, hikayesi James Anthony Kuhoric‘e ait olan 2005 tarihli bir çizgi roman. Bu hikayede SG-1, bir Nox üyesinin halkını ve onların barışçıl yaşam tarzlarını terk ettiğini ve iktidara aç Goa’uldların arasına katıldığını öğrenir.

SG-Nox

Artık galaksinin geri kalanından izole şekilde yaşamak istemeyen genç bir Nox fraksiyonu fikri üzerine bir hikaye inşa edelim ve bir ya da daha fazla Nox’un ana vatanından ayrılıp Yıldız Geçidi Komutanlığı‘na katıldığı bir gelecek düşleyelim. Türünün bilgeliği ve deneyimini genç Tau’ri’ye sunarak galaksinin keşfedilmesine yardım etmeyi görev edinmiş bir Nox… Ama belki de kendine ait gizli bir gündemi vardır. Örneğin müttefiklerinin dahi haberinin olmasını istemediği bir şeyi -Nox’ların hayatta kalabilmesi için gereken bir şeyi- arıyor olmak gibi.

Kuşkusuz, Hava Kuvvetleri kamuflajları arasında bir Nox karakterinin varlığı garip olurdu. Ancak Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın birçok farklı müttefik türden üye barındırması fikri oldukça heyecan verici. Bir Klingon, Yıldız Filosu’nda görev yapabiliyorsa neden bir Nox da Stargate ekibi ile çalışmasın ki?

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!