bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 25 Ocak 2020 | Yazar: Münevver Uzun

0

Stargate’siz Geçen 10 Yıla Bir Bakış

2019, Stargate cephesinde sessiz bir yıldı. Aslında, bu bilimkurgu efsanesi için sessiz geçen bir on yılın kapanışıydı. Şimdi yeni bir on yılın başlangıcında, geçmişe dönüp Stargate’in iniş ve çıkışlarıyla bütün bir on yılını gözden geçireceğiz. O zaman “Iris”i açalım.

Her şey düşünüldüğünde, Stargate 2010’lara gayet güzel bir giriş yaptı. Takvimler 2010 Ocak’ını gösterdiğinde Stargate Universe ilk sezonunun ikinci yarısını ABD’de yaklaşık 2.5 milyon izleyiciye ulaştırdı. SG-1 2008’de, Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum ile DVD pazarında başarı elde etmişti ve yeni bir filmin çekilmesi yönünde beklentiler yüksekti. Hayranlar vadedilen Stargate: Atlantis filminin çekileceğine an meselesi gözüyle bakıyordu. Ancak serinin başarı grafiği düşüyordu. Yeni filmler hiç çekilmedi, Stargate Universe ise 2011’de yalnızca iki sezonun ardından aniden bitirildi. MGM, 2010’un sonlarında iflasını açıkladı ve kendisini kablolu yayın izlenme oranlarında ilk ona taşıyan diziyi batırdı. Stargate Universe’un son bölümü 9 Mayıs 2011’de yayımlandı. Ve Stargate bu tarihten sonra uzun bir durgunluk dönemine girdi.

stargate-universe

Aslında başta umut vardı. Serinin yaratıcıları Dean Devlin ve Roland Emmerich’in seriyi yeniden beyaz perdeye taşıyacağı söylendi. Yeni bir üçlemenin ilk yüksek bütçeli filmi için iki yazarla anlaşıldı ve Stargate hayranları bu yeni gelişmeler karşısında heyecanlandı. Anlatılacak yeni hikayeler vardı. Ancak eski hayranlar o kadar da hevesli değildi. Çünkü bu yeni filmler televizyonda çizilen evrenin sonu demek olabilirdi. Onlara göre bu yeni filmler, sevilen bir serinin devamı değil, şüphe uyandıran bir başlangıçtı. Bu noktada hayranların bir kısmı televizyon dizisinin devamını istiyor, diğerleri ise yeni filmlere sıcak bakıyordu. Ama bu endişelerin bir önemi kalmayacaktı, çünkü 2016 sonbaharında proje sonlandırıldı. Devlin ve Emmerich yeni bir Stargate filmi yapmayacaktı. Ve böylece Stargate yine sessizliğe gömüldü. Ortada geliştirilecek yeni projeler ve MGM’nin öngörülebilir bir gelecekte bu marka üzerine herhangi bir şey planladığına dair bir belirti yoktu. Stargate kaderine terk edilmiş görünüyordu.

Derken 2017 yazında Comic-Con’da yeni bir umut ışığı doğdu. MGM, hayranları için resmi bir Stargate paneline ev sahipliği yaptı ve burada 10 bölümlük bir web serisinin, Stargate Origins’in müjdesini verdi. Bu yeni projeyle birlikte hayranlar için bir web site, mobil uygulama ve akış platformu hazırlanacaktı. “Stargate Command” serinin internetteki yeni evi olacaktı ve böylece hayranlar için etkileşim olanağı, yeni içeriklere ulaşma ve 350’den fazla tv bölümünü ve filmleri izleme olanağı sunulacaktı. Stargate dönmüştü.

Origins, 14 Şubat – 8 Mart 2018 arasındaki üç haftada yayımlandı ve aldığı tepkiler değişkendi. Kimileri hayranı oldukları evrenden yeni bir hikaye izledikleri için mutluydu. Geri döndürülen, Kasuf ve Catherine Langford gibi favori karakterler, diğer yandan Goa’uld tanrılarına eklenen Aset ve Serqet gibi figürler onları memnun etmişti. Diğerleriyse projenin yazımdan, yapımdan, yönetimden ve adı sanı duyulmamış gençleri tutmasına sebep olan düşük bütçesinden yakındı. Stargate’in eğlenceli ve maceracı havasını yakalama çabaları zaman zaman tökezledi. Daha kötüsü, Stargate’in uluslararası hayran kitlesinin bir kısmı Origins’in yayımlandığı 6 ülkenin dışında yaşıyordu ve izleme olanağı hiç yoktu.

Aslında Origins bir nabız yoklama olarak kabul edilebilirdi. MGM, belki de sadece hayranların ilgi düzeyini değil; kendisinin de bu bütçeyle orijinal web içeriği üretme yeterliliğini ölçüyordu. Başlarda, çekileceği duyurulan Stargate Origins: Catherine gibi yeni hikayeler ekleyerek seriye devam etme niyeti vardı. Ancak istenen beğeniyi elde edemediğinden mi, düşük abone sayısı ya da tahmin edilemeyen farklı bir ticari sebeple mi bilinmez, ikinci sezon için yeşil ışık yakılmadı.

Bundan sonraki sessizlik sağır ediciydi. Bir başka Comic-Con gelip geçti, sonbaharda Vancouver’da Gatecon toplantısı yapıldı, ama stüdyodan ses seda yoktu. Stargate Command ikinci yılına girdiğinde sitede bazı yenilikler oldu ama hâlâ Origins hikayeleriyle ilgili bir haber gelmiyordu. Ve asıl darbe geçtiğimiz Ekim’de indi. MGM, Stargate Command’ı kapatacağını açıkladı. Tıpkı Senatör Kinsey’in, SG-1’ın Politics bölümünde yaptığı gibi, stüdyo Stargate programını rafa kaldırıyordu. General Hammond’un sözleriyle: “Bitti Jack, Stargate gömülecek; hem gerçekten, hem mecazen.” 31 Aralık 2019’da Stargate Command kapandı, video içeriği YouTube’a taşındı ve uygulama artık hata mesajı veriyordu.

Burada hakkını vermemiz gerekir ki bazı Stargate yaratıcıları son on yıl boyunca gayretle çalışmayı sürdürdü. Fandemonium ekibi ve Stargate’in resmi lisanslı kitaplarının yazarları, geçen yıllar boyunca işlerine günbegün devam etti. SG-1 ve Atlantis’in maceraları onların kitaplarının sayfalarında sürdü. Ve bu son on yıl okurlara birçok yazarın katkıda bulunduğu ve birçok farklı karaktere odaklanan yeni bir antoloji dizisi de dahil 40 yeni kitap verdi. Yeni Stargate hikayeleri çizgi roman olarak da geldi. Dynamite ve American Mythology, Atlantis ve Universe’un lisanslı yeni çizgi romanlarını çıkardı. 2016’da Back to the Pegasus basıldı. Bunu Mark L. Haynes ve J. C. Vaughn imzalı 12 sayı ve ilaveten 4 yeni antoloji izledi. Ve ikili 2017’de, Stargate Universe hikayesinin devamı olan 6 sayılık Back to Destiny’yi hayranlara kazandırdı. Ve nihayetinde, yakın zamanda Stargate ailesine yeni hak sahibi olarak katılan Wyvern Gaming, Stargate için bu yaz piyasaya sürülmek üzere masaüstü karakter canlandırma oyunları hazırlıyor.

Hepsinin ötesinde, Stargate’i asıl canlı ve diri tutanlar hayranlarıydı. Eski ve yeni hayranlar devamlı birbirleriyle çevrimiçi haberleşip paylaşımda bulundu ve MGM’nin yeni bir şeylere yeşil ışık yakması için sosyal medyada gövde gösterisi yaptı. Bu iletişim yoluyla yeni izleyiciler SG-1  ve Atlantis’i keşfetti. Eğer Stargate geri dönerse hiç kuşku yok ki bu hayranlarının sayesinde olacak. Zira dünya çapındaki sevenleri, Stargate’in arkasında hâlâ faal, heyecanlı ve yeni bilimkurgu hikayelerine hazır bir kitle olduğunu gösterdi.

Şimdiyse herkesin aklındaki soru MGM’nin gündeminde yeni bir dizi, film ya da hiç değilse bir web projesinin olup olmadığı. Stargate’in TV ortak yapımcısı Brad Wright, 2018 sonbaharında Gate-Con’da sahneye çıktı ve Stargate Origins hakkında bir şey söylemese de, kendisi ve MGM’nin yeniden görüştüklerini açıkladı. Wright, Ocak 2019’da da bir hayran sohbet yayınında kendisine sorulan, yeni bir Stargate projesi olup olmayacağı sorusuna, “Üzerinde çalışıyoruz,” cevabını vermişti. Bu konuda duyduğumuz son şey buydu. Üzerinde çalışılan proje tahmine açık olmakla birlikte neler olacağını zaman gösterecek.

Gerçekçi olursak, 2021’den önce bir sürpriz beklenmeyeceği aşikar. Ve 25 yıllık güçlü hayran kitlesi artık gençleşmediği gibi zamanla az da olsa kan kaybediyor. Eski hayranların bazılarının Origins’den haberi bile olmadı, bu da Stargate Command’ın yeterli kişiye ulaşamadığını gösteriyor. Eski ya da yeni fark etmeksizin Stargate hayranlarının ortak ihtiyacı, MGM’nin Stargate’in hâlâ önemli olduğunu kanıtlaması. Dileriz bu yeni başladığımız on yılda, bilimkurgunun baş tacı yapımlarından olan ve büyük bir potansiyele sahip Stargate, hayranlarına bekledikleri o büyük geri dönüş sevincini yaşatır.

Hazırlayan: Münevver Uzun | Kaynak: GateWorld

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Onu siz delirttiniz!