Hank Landry

Stargate’in Şakacı Komutanı: Hank Landry

Hank Landry‘nin çocukluğu ve gençliği hakkında çok fazla şey bilinmemektedir. Konuşmalarında arada güçlü dini inançları olan bir büyükanneye sahip olduğundan bahseder. Küçük bir çocukken kilo ile ilgili sorunları vardı ve sürekli şişmanlığıyla dalga geçilirdi. Askeri açıdan başarılı bir kariyere sahip olan Landry, Vietnam kuşatmasına da katıldı. Kuşatma sırasında Bien Hoa’da hava desteği olarak bulunuyordu. Bir keresinde uçağının sol motoru bir uçaksavar tarafından vuruldu ve kurtulmak için kendini fırlatmak zorunda kaldı. Laoto sınırına yakın DMZ’nin kuzeyinde bir yere iniş yaptı ve dizini ciddi şekilde yaraladı. Sekiz gün boyunca hayatta kalma mücadelesi verdikten sonra nihayet güvenli bir bölgeye ulaşmayı başardı. Ancak bu deneyimi, ilerleyen yıllarda sportif amaçla bile olsa avcılıktan uzak durmasına yol açtı.

Savaş yıllarında Kim Lam adında bir kadınla evlendi. Çiftin Carolyn adında bir kız çocukları dünyaya geldi. On iki yıl evli kaldıktan sonra çift boşandı. Kızı Carolyn, işini ailesinden üstün tuttuğu için babasına daima kızgınlık besledi. Babasına karşı duyduğu bu kızgınlık, Stargate Komutanlığı’na baş sağlık sorumlusu olarak atandığında da sürüyordu.

General Jack O’Neill, evine gelip Yıldız Geçidi programının varlığından bahsettiğinde Hank Landry büyük bir şaşkınlığa uğradı. Bu şaşkınlığı daha da artacaktı, çünkü Jack terfi edip de Washington’a çağrıldıktan sonra üssün komutanlığı kendisine teklif edildi. Hank teklifi kabul etti. Bir yandan yeni tanıştığı uzaylılar ve uzaylı teknolojileriyle, bir yandan da Stargate Komutanlığı‘nda yaşadığı sıra dışı olaylar nedeniyle sürekli bir meydan okuma hali içindeydi.

Komutanlığın lideri olarak Landry, yıldızlararası barışın tesisi önündeki tehlikelere karşı ilk elden deneyime sahip oldu. Görev süresi boyunca alternatif boyutlar ve alternatif gerçekliklerle karşılaştı. Samantha Carter, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olduğunu bildirmek için paralel bir evrenden döndüğünde bu durum hoşuna gitmişti. Dünya dışında, bir Ori rahibiyle ilk elden temas kurdu ve Dünya’yı ele geçiren veba salgınına maruz kaldı. Pegasus Galaksisi ile, galaktik krizlerle ve Dünya’nın yıldızlararası gemileri Korolev ve Prometheus‘un kaybıyla uğraştı.

Landry’nin çok kuru bir mizah anlayışı ve bu mizah anlayışından farklı olarak akıllıca bir komuta tarzı vardı. Daha önce Cameron Mitchell’e de dediği gibi, bağırıp çağırmaya dayalı bir yönetim anlayışı Stargate Komutanlığı’nda gereksizdi, çünkü zaten herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyordu. Daniel Jackson ve Samantha Carter’ın uzun soluklu teknik açıklamalarını dinlerken sabırsız görünüyordu. Bununla birlikte, verdikleri bilgileri dinlediği ve tavsiyelerine saygı duyduğu anlaşılıyordu. Daniel Jackson’ın Avalon’da daha fazla Kadim teknolojisi bulma tavsiyesine ve Jack’in yardım etmesi için Carter’ı Stargate Komutanlığı’na geri gönderme isteğine uydu. Zaman zaman gözü dönmüş gibi görünen bir yaklaşım sergilemesine rağmen, emrindeki insanlar için gerçekten endişeleniyor ve onlara dikkat etmeye çalışıyordu.

İnsanlar için elinden geleni yapsa da, Landry askeri yönü ağır basan bir adamdı ve bu yüzden hoşnut kalmasa bile bazı incitici emirler vermek zorundaydı. Jack O’Neill’ın emri ile Senato Ödenekleri Komitesinin kararlarına doğrudan itiraz etmek için Washington’a gitti. IOA’nın Khalek’deki olaylara karışmasına karşıydı, fakat uzun bir süre bu kararlara uymak zorunda kaldı. Müzakerelerde diğer grupların, müttefiklerin ve düşmanların liderleriyle doğrudan bağlantı kurmayı tercih etti. Teal’c, Özgür Jaffa Ulusunun yeni seçilen liderini anlattığında ondan bir toplantı ayarlamasını istedi. Gerak ile tanıştı ve karşılıklı hikaye anlatarak Jaffa ile bağ kurmaya çalıştı. Goa’uld Nerus, Ori’ya dair istihbarat ile geldiğinde onunla doğrudan ilgilendi. Landry yine de Goa’uld’a güven duymuyordu. Dünya bir pandemik salgın tarafından tehdit edildiğinde, salgını başlatan rahip ile doğrudan yüzleşmek istedi. İleriye dönük olarak, P9G-844’e giderken ona eşlik eden Kadim Orlin ile seçenekleri tartıştı.

Rusya, Stargate programının kiralanmasıyla ilgili olarak ABD ve Stargate Komutanlığı’na şantaj yapmaya çalıştığında, Albay Chekov’la doğrudan akıllıca bir yaklaşım sergiledi. Gerak’ın ölümü sonrası bir kez daha Özgür Jaffa Ulusu ile Dünya arasındaki ilişkileri düzeltmek için Bra’tac‘tan yardım talep etti. Odyssey, Lucian İttifakı üyeleri tarafından kaçırıldığı zaman, olayla ilgili olarak Lucian İttifakı‘nın lideri ile doğrudan konuşmak istediğine dair bir emir gönderdi. Ayrıca karizmatik ve iki yüzlü Jaffa lideri Ark’ad ile yüz yüze görüştü. Yine Asgard, Orilla’da acil ve önemli bir zirve istediğinde Odyssey‘e toplantıya katılma emri vermekten geri durmadı.

Satranç oynamayı severdi ve favori satranç arkadaşlarından biri de General Jack O’Neill’dı. Ayrıca hevesli bir kuş gözlemcisiydi ve Jack O’Neill’ın kulübesinde kuş gözlemciliği yapmaktan keyif alırdı. Bahçe işleriyle ilgilenmekten de hoşlanırdı. Labrador cinsinde büyük kara bir köpeği vardı ve Colorado Springs’te turistik bir evde yaşıyordu. Hank Landry karakteri, emektar oyuncu Beau Bridges tarafından canlandırıldı ve karşımıza ilk olarak Avalon bölümünde çıktı. Bu bölümden itibaren dizinin ana karakterlerinden biri hâline geldi.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

stargate-universe

Stargate Universe Oyuncuları Bugün Ne Yapıyor?

Yalnızca iki sezon sürmüş ve tatmin edici olmaktan çok uzak bir ‘sonumsu’ ile ekranlara veda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et