bilimkurgu kulubu

Dizi John Sheppard

Tarih: 3 Kasım 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Stargate’in İtaatsiz Askeri: John Sheppard

İtaatsizliği yüzünden kara listeye alınmış bir asker örneğidir John Sheppard. Askeri vesayeti hiçe sayıp hisleriyle hareket etmeye meyilli oluşu ve bu huyunun inisiyatiflerini etkileyip ağır sonuçlar doğurması, açık açık olmasa da el altından sürgün yemesine sebep olmuştur. Başarılı bir pilot olmasına rağmen, kendisiyle McMurdo Hava Kuvvetleri Üssü’nün getir götür işlerini yaparken tanışmamız da bundandır. Dünya’daki son görevi, Jack O’Neill‘ı helikopterle Antartika’daki Atlantus Kadim üssüne taşımaktı ama o sırada kimse bunun Sheppard’ın Dünya’daki son görevi olacağını bilmiyordu.

Atlantus, Kadimler‘in Dünya’dan ayrılırken geride bıraktıkları bir çeşit karakoldur, ancak milyonlarca yıl sonra Kadim teknolojisini incelememize olanak veren bir teknoloji merkezine dönüşmüştür. O’Neill’ın -tabiri caizse- şoförlüğünü yapan Sheppard’ın, merkezde aylak aylak dolanırken bu teknolojiyi çalıştırabildiği fark edilir. Çok sonradan keşfedilecek olan gen aşılama yöntemiyle kazanılabilen bu yetenek, aslında Sheppard’da doğuştan vardır ve bu da onu ister istemez Kadim teknolojisi uygulamaları için aranan adam yapar. John Sheppard, Dr Weir’in talebiyle Atlantis keşif ekibine katılır.

John Sheppard

Atlantis’te yaşananlar, potansiyel düşmanlar ve kazanılan müttefikler Stargate Atlantis yazımızın konusudur; ancak burada anılmaya değer öyle bir düşman ırk vardır ki bu ırk bir anda Sheppard’ı Atlantis görevinin askeri önderi yapmıştır: Wraith… Stargate Atlantis’in ilk bölümünde karşılaştığımız meymenetsiz Wraithler, insan türünden canlıların yaşam enerjisini emerek beslenip hayatta kalırlar ve bunu yaparken beslendikleri kişilerin ömrünü çalmakla kalmaz, onlara katlanılmaz bir acı da verirler. Stargate Atlantis’in ilk bölümünde Sheppard’ın tamamen iyi niyetle, Wraith elinde can çekişen Albay Marshall Sumner’ı öldürüp onun yerine geçmesine tanık oluyoruz.

John Sheppard, ekip arkadaşları zaman zaman değişse de çoğunlukla Dr. Rodney McKay, Ronon Dex, Teyla Emmagan ve üssün sivil lideri Dr. Elizabeth Weir ile çalışmış ve keşif ekibine liderlik etmiştir. Elbette itaatsiz doğası onu hiçbir zaman terk etmemiştir, ama bu hali ona çoğu görevde avantaj sağlamıştır. Ancak onu asıl vazgeçilmez kılan şey, taktik geliştirme yeteneği ve geliştirdiği bu imkansız taktikleri bizzat hayata geçirme cesaretidir. Cesaretini adrenalin tutkusundan aldığını düşünen de var, intihara meyilli olduğunu söyleyen de; ancak kahramanlık peşinde olmadığı kesin. Bir diğer yeteneği de eline geçen her aracı ve silahı yadırgamadan ustaca kullanabilmesidir. Atlantis görevi boyunca Tau’ri ve Kadim teknolojisini kullanabildiği kadar Wraith teknolojisine de hakim olmuştur.

John Sheppard

Varlıklı bir ailede doğan Sheppard, gençlik yıllarında babasının kendisi için hazırladığı geleceği reddederek Hava Kuvvetlerine katılmaya karar verir. Sıkı bir eğitimin ardından uçan pek çok cismi kullanabilen iyi bir pilota dönüşür. Genellikle kıtalararası gizli projelerde görev aldığı için özel hayatına özen gösteremez ve evliliği boşanmayla sonuçlanır. Çocuğu da yoktur. Atlantis projesinden önceki hayatının en önemli görevlerini Afganistan’da almıştır.

Kariyerinde kara listeye alınmasına sebep olan olaylardan biri, 3 asker için çıktığı izinsiz kurtarma görevidir. Bir diğeri de Afganistan’da Apache helikopteri ile düşen arkadaşı Kaptan Lyle Holland’ı eve getirmeye gidişidir, ancak bu izinsiz görev başarısız olur ve Holand aldığı ağır yaralar yüzünden can verir. Sheppard, bu ikinci olayda askeri mahkeme tarafından doğrudan suçlu bulunmadıysa da, arkadaşının ölümünden dolayı sorumluluk hisseder ve kendini hiç affetmez. Dizi boyunca şahit olduğumuz korumacı tavrı, bu olayın Shepard’ı ne denli etkilediğini gösterir niteliktedir.

John Sheppard

Soldan sağa: Ronon Dex, Rodney McKay, Teyla Emmagan, John Sheppard

John Shepard karakterinin yabancılarla bireysel ilişkilerinin dengesiz olduğu söylenebilir. Keşiflerinde karşılaştığı insanlarla sıkı ilişkiler geliştirebildiği kadar düşman da edinebilir, bunu önceden kestirmek zordur. Atlantis‘teki alfa bölgesi arayışlarının ilk keşif görevinde Athosya halkı ve liderleri Teyla Emmagan’la tanışıp müttefik olmuşlardır. Gezegenleri Wraith saldırısı altında olan Athosyalılar Atlantis’e yerleşirken Teyla Emmagan da ekibin sıkı bir üyesi haline gelmiştir. Bu birliktelik Athosyalılara güçlü bir savunma, Atlantislilere de tarım ve ticarette avantaj sağlamıştır. Bir başka keşif görevinde tanıştıkları Genii‘lar ise başa bela olmuştur. Komutanları Kolya, Sheppard’a duyduğu nefret uğruna can vermiştir.

Gezginler adlı görece gelişmiş bir ırk tarafından esir alındığında tanıştığı Larrin onca kötülüğüne rağmen Sheppard’ı oldukça etkilemiştir. Tanışmaları bol öpücüklü ve yumruk yumruğa olduysa da ilerleyen zamanlarda buzlar erimiş ve iki grubun tehlikelere karşı birleşmesini sağlamıştır. Epiphany bölümünde zaman genişletme alanında mahsur kaldığında ise Teer adlı bir kadınla uzun zaman geçirmiştir, ancak Teer’ın yükselmesi ilişkilerini sonlandırmıştır.

John Sheppard

Yarbay John Sheppard, dizi boyunca zekasıyla öne çıkmasa da zaman zaman gösterdiği parlak zeka örnekleri ve hızlı hesaplamalarıyla izleyiciyi, özellikle de Dr McKay’i şaşırtmıştır. Yaratıcılığı ise en çok isimsiz nesnelere isim bulma konusunda dikkat çeker. Jumper gibi pek çok Kadim ürününün isim babası Sheppard’dır. Normal şartlarda isim kullanmayan Wraith’lerin tanıştığımız üyeleri de Sheppard sayesinde Steve, Bob, Michael ve Kenny gibi isimlere sahip olmuştur. Ayrıca içlerinden Kenny ile iyi ilişkiler geliştirdiğini ve bu sayede Wraith’lerle birer birey olarak iletişim kurulabileceği mesajını verdiğini de belirtelim.

Sheppard’ın teknoloji kullanma konusundaki başarısını yakın dövüşte gösteremediğini fark eden Teyla Emmagan’dan bolca dayak yemiş ama sonunda Teyla’ya denk bir yakın dövüş ustası haline gelmiştir. Varlıklı bir ailede yetişmesinden kaynaklanan kalburüstü sporlara duyduğu ilgi Atlantis’te de azalmamış ve dev okyanusun Sheppard’ın elinde bir golf sahasına dönüşmesi kaçınılmaz olmuştur. Ayrıca kendisiyle Kayıp Şehir Atlantis’in koridorlarında McKay’le maket araba yarıştırırken karşılaşmak da mümkündür.

John Sheppard

Karaktere can veren Joe Flanigan‘ı 90’lı yıllardaki Sisters ve 2000’li yıllardaki First Monday gibi dizilerden de hatırlayabilirsiniz. 1967 Los Angeles doğumlu aktör, aynı zamanda Stargate Atlantis dizisindeki iki bölümün senaryosunu da kendi kaleme almıştır.

Hazırlayan: Sibel İnce

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...