Stargate’in Haylaz Komutanı: Cameron Mitchell

Jack O’Neill tümgeneralliğe terfi ettikten sonra, uzun süredir birlikte çalışan SG-1 ekibi dağılmıştı. Samantha Carter ve Daniel Jackson başka görevlere atanmış, Teal’c ise Dünya’dan ayrılmıştı. Bu gelişmeler yaşandığı sırada orduda yarbay olarak görev yapan Cameron Mitchell, O’Neill’ın yerine SG-1’a liderlik etmek üzere görevlendirildi.

SG-1 ekibine katılmadan önce Mitchell, Antarktika’da Anubis’in güçleri ile savaşan filoya liderlik eden cesur bir F-302  pilotu olarak görev yapıyordu. Düşmanın Al’keshlerinden birini yok etmeye çalıştıkları sırada, Mitchell ve yardımcı pilotu Adam Bank vuruldu. Bank hayatını kaybetti ve Cameron da ağır yaralı olarak kurtuldu. Bu cesur davranışından ötürü Mitchell, Kongre Onur Madalyası ile ödüllendirildi ve yavaş yavaş eski sağlığına kavuştu. O’Neill, eğer iyileşirse ona istediği her şeyi verebileceğini söyledi. Bunun üzerine Mitchell, SG-1 ekibine katılmayı seçti, çünkü en iyiler ile birlikte ön safta savaşmak istiyordu.

Yeni üyeleriyle SG-1 ekibi

Mitchell, Stargate Komutanlığı’na geldiğinde, üssün yeni yöneticisi olan General Hank Landry’den hoşuna gitmeyecek haberler aldı. Carter ve Daniel Jakson artık üste bulunmuyordu ve Teal’c da ekipten ayrılmıştı. Cameron’dan yeni kurulacak bir SG-1 ekibine liderlik etmesi istendi, ama ekibine kimleri alacağına yönelik bir fikri yoktu ve kafasındaki uygun kişileri bulması neredeyse imkansız görünüyordu. Başlangıçta ekibin eski üyelerini tekrar bir araya getirmeye çalıştı, fakat bunda hemen başarılı olamadı. Ancak rüzgar birden yön değiştirdi ve hiç beklemediği bir anda kendisini hayalini kurduğu ekibe liderlik ederken buldu.

Yeni ekibinde Daniel Jackson ve Teal’c’ın yanı sıra, dünya dışından eski bir hırsız olan Vala Mal Doran da bulunuyordu. Vala’nın ekibe alınma nedeni, dünya dışı türler hakkında sahip olduğu bilgilerdi. Ori’ların Dünya için ciddi bir tehdit oluşturacağı anlaşıldığında Carter da tekrar ekibe katıldı. Mitchell’ın SG-1 maceraları boyunca başına pek çok olay geldi. Efsanevi Sodan ile irtibat kuran ilk insandı. Collateral Damage bölümünde ise bir kadını öldürmekle suçlandı, ama sonrasında masum olduğu anlaşıldı.

Kendini hizmete adamış bir asker olarak Mitchell, zaman içinde dışarıdan izlediği takımın bir parçası haline gelmekten heyecan duyan, son derece yetkin ve hevesli bir lidere dönüştü. Karakterin hayatıyla ilgili bilgileri 9. ve 10. sezonların içinde parça parça görme şansı yakaladık. Mitchell’in dedesi Yıldız Geçidini Amerika’ya taşıyan geminin kaptanı, babası ise geçirdiği bir kaza sonucu iki bacağını da kaybeden Hava Kuvvetleri’nde görevli bir test mühendisiydi. Mitchell, bacaklarını kaybeden babasının hayata tutunma azmine hep hayranlık besledi. 1987 yılında Auburn, Kansas’daki bir liseden mezun oldu. Lise yıllarında Cameron, Amy Vanderburg‘a platonik bir aşk besliyordu. Bu aşkın karşılık bulması yaklaşık 20 yıl sürecekti.

Karaktere, bir başka ünlü bilimkurgu dizisi Farscape‘ten de tanıdığımız Ben Browder hayat verdi. Ünlü aktör kadroya katıldığında, Daniel Jackson’ı oynayan Michael Shanks ile aşırı benzerliği dikkat çekiyordu. Hatta senaristler, izleyiciler karaktere alışana kadar Michael Shanks’in sakal bırakmasına ve birlikte oldukları sahnelerde farklı kıyafetler giymelerine karar vermişlerdi. Karakterin önemli roller üstlendiği bölümler ve devam filmleri şunlardır: Avalon, Babylon, Collateral Damage, Stronghold, Camelot, Uninvited, Bounty, Unending, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Stargate’i Sevenlerin İzleyebileceği 11 Dizi

Stargate hayran kitlesi her yıl büyük bir hızla büyüyor; aileye yeni katılanlar Jack O’Neill, John …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et