stargate bratac

Stargate’in Bilge Savaşçısı: Usta Bra’tac

Eski bir Jaffa üstadı olan Bra’tac, Teal’c’in öğretmeni ve aynı zamanda yakın arkadaşıydı. Zamanında Apophis ve Klorel’in başkumandanlığına kadar yükselmeyi başarmış usta bir savaşçıydı. Teal’c‘ın Goa’uld Sistem Lordu Apophis‘in Jaffa ordusunda hizmet eden genç bir savaşçı olduğu dönemde, Bra’tac onun komutanıydı ve Teal’c onu bir baba figürü olarak görüyordu. Bra’tac, babasının gözetimi altında Jaffa savaşçı geleneğinde eğitim görmüştü. Babası, genç Bra’tac’ı Goa’uld’un tanrısallığını sorgulayan hikâyeler anlatarak büyütmüştü.

SG-1 ekibi yakalanıp Chulak’taki bir hapishaneye yerleştirildiğinde, Teal’c Apophis’e karşı harekete geçme zamanının geldiğini fark etti. İnsanlar Goa’uld’tan binlerce yıl önce özgürlüklerini almıştı. Jaffa’lar da bunu başarabilirdi. Teal’c radikal bir kararla Apophis’e ihanet ederek SG-1 ekibini kurtarmayı seçti. Ancak Bra’tac geride kalmayı ve savaşını içeriden vermeyi uygun gördü. Onlara karşı koymamış ama kaçmalarına yardım da etmemişti. Bu olaydan sonra Bra’tac, bir süre daha Apophis’in emrinde kalmayı sürdürdü.

SG-1 ekibi Bra’tac ile tanıştığında, kendisi 133 yaşındaydı. İlerleyen zamanlarda da sürekli yaşı ile ilgili kendisini övmekten geri kalmayacaktı. Bra’tac, Apophis’in Jaffa askerlerinin ana gezegeni olan Chulak’ta yaşıyordu. Teal’c gibi o da Goa’uld’un sahte tanrılar olduğuna inanıyordu. SG-1, Teal’c’in ailesini kurtarmak için Chulak’a geldiğinde Bra’tac onları bekliyordu. Çünkü Tealc’in oğlunun simbiyot ile birleşme törenini kaçırmayacağını, engellemeye geleceğini biliyordu. Öyle de oldu. Teal’c, SG-1 ile birlikte geldi ve hep birlikte Apophis’in askerlerine karşı savaştılar.

Bra’tac, Chulak’ta başlayan Jaffa isyanının lideriydi. Amacı Jaffa’yı Goa’uld köleliğinden kurtarmak ve özgür Jaffa ulusunu oluşturmaktı. Her zaman, “Bir savaşçının gerçek gücü kalbinden ve aklından gelir,” derdi. Bu görüşü ile sessiz gözlemi ve hızlı düşünmeyi vurgulardı. Apophis’in ölümünden sonra kendini Jaffa isyanının büyümesine adadı. Kytano ile Jaffa’lara yeni bir lider bulunduğunu düşünmüştü, Kytano, Cal Mah’da çeşitli savaşçıların sarsılmaz sadakatini ve bağlılığını elde etmeyi başaran karizmatik bir liderdi. Goa’uld’a doğrudan karşı çıkmak için bir ordu kurmayı ve SG-1 ile ittifak oluşturmayı amaçlıyordu. Bra’tac ve Teal’c, Kytano’yu başta tüm kalpleriyle destekliyordu. Bu destekleri, Teal’c’ın Kytano tarafından son derece tehlikeli bir göreve gönderilmesine kadar sürdü. Teal’c, Lord Yu tarafından ele geçirildiğinde, Kytano’nun, Yu’ya ihanet etmeye çalışan Imhotep’in kendisi olduğu ortaya çıktı. Yu, onu isyankar Jaffaları bir araya getirip toplu bir şekilde öldürmek için kullanmıştı.

Büyüyen Jafaa İsyanı, Anubis’in Kull Savaşçılarını yaratmasının ana sebebi oldu. Artık bir Jaffa yüzde yüz sadık sayılmazdı. Çok geçmeden Kull Savaşçıları Jaffa’nın yerini alacaktı. Goa’uld simbiyotu ile harmanlanmış olmalarına rağmen, Jaffa gibi uzun yaşam ve sağlık için tasarlanmamışlardı. Kull Savaşçıları, aslında doğal varlıklar değildi, bir laboratuvarda yetiştirilen ve Telchak Cihazı’na benzer Kadim teknolojisi ile oluşturulmuş yaratıklardı.

Uğradığı bir Goa’uld saldırısı sonucu taşıdığı larvayı kaybeden Bra’tac, yaşamak için Goa’uld larvasından türetilen tretonin adlı ilacı düzenli olarak kullanmaya başladı. Esprili bir kişiliğe sahipti ve zaman zaman öngörülemez davranışlarıyla çevresindeki gülümsetmeyi başarıyordu. Özellikle General George Hammond‘ın kelliğine yaptığı vurguları ve ara sıra Albay Jack O’Neill‘ın burnuna indirdiği darbeleri ile ünlüydü. Espritüelliğinin yanı sıra bilgeliğiyle de her zaman sevilen ve aranılan bir kişi oldu. En zor anlarda bile daima ikinci bir planı vardı. Teal’c’a hep oğlu gibi yaklaştı ve kendisini olmayan oğlunun yerine koyduğunu söyledi. Bra’tac karakteri aktör Tony Amendola tarafından canlandırıldı ve ilk olarak Bloodlines bölümünde karşımıza çıktı.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

stargate-universe

Stargate Universe Oyuncuları Bugün Ne Yapıyor?

Yalnızca iki sezon sürmüş ve tatmin edici olmaktan çok uzak bir ‘sonumsu’ ile ekranlara veda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et