stargate-universe

Stargate Universe Oyuncuları Bugün Ne Yapıyor?

Yalnızca iki sezon sürmüş ve tatmin edici olmaktan çok uzak bir ‘sonumsu’ ile ekranlara veda etmiş olsa da, Stargate Universe bugün hâlâ tazeliğini koruyor. Roland Emmerich’in bilimkurgu tarihinde büyük bir iz bırakan 1994 tarihli Stargate evreninin başka bir köşesinde, yepyeni karakterlerin hikâyesini anlatan 2009 çıkışlı SGU, dramatik yönü ağırlıklı, karakter odaklı yapısıyla akıllarda yer etmeyi başarmıştı.

Dünya’dan milyarlarca ışık yılı uzakta, gizemli Kadimler’in arkalarında bıraktığı Destiny adlı uzay gemisinde geçen yapımda, geminin birbirleriyle hiç alâkası yokmuş gibi görünen mürettebatı zamanla yetkin uzay kâşiflerine dönüşüyor ve geniş Stargate evreni arka planında çeşitli maceralara atılıyordu. Dizinin zamansız bitiminin üzerinden geçen 12 yılda, dizide yer alan oyuncuların birçoğu çok çeşitli yapımlarda yer almaya devam etti. Gelin bu oyuncuların ne alemde olduklarına bir göz atalım.

David Blue (Eli Wallace)

eli wallace - stargate sgu universe

20’li yaşlarında, dâhi ama aylak biri olan Eli Wallace (David Blue), Stargate Komutanlığı’na aslında kazara, bir video oyunu bulmacasını çözdüğü için dâhil olur. SGU’nun soğuk ve karanlık uzay gemisi Destiny’ye hayat veren enerjisi ve şakacılığıyla mürettebatın moralini toparlar.

2000’li yılların ortasında ABC’de yayımlanan Ugly Betty dizisinde canlandırdığı Cliff St. Paul karakteriyle tanınan David Blue, sonrasında ise hayranlarının karşısına Nickelodeon’daki Henry Danger ve 2021 yılında çekilen spin-off Danger Force’ta canlandırdığı Rick Twitler karakteriyle çıktı. Blue ayrıca 2000’li yıllardan sonra pek çok düşük bütçeli yapımda rol aldı, bunlardan en akılda kalanı 2018 çıkışlı romantik komedi The Competition’daki Thora Birch rolüydü.

Alaina Huffman (Tamara Johansen)

Bir sıhhiyeci ve Stargate’ten geçerek Destiny’ye ulaşan tuhaf gruptaki en donanımlı kişi olan Tamara Johansen (Alaina Huffman), geminin ana ekibini derleyip toparlamasının yanında, sıklıkla gruptaki en aklı başında kişi olarak göze çarpıyordu. Alaina Huffman, Stargate Universe Syfy kanalında yayımlanmaya başladığı sıralarda, aynı kanalda gösterilen çizgi roman uyarlaması Painkiller Jane’deki Maureen Bowers rolüyle sadık bir hayran kitlesi kazanmaya başlamıştı bile.

2000’li yıllardan beri çeşitli yapımlarda yer alan güzel yıldız, aslında bilimkurgu takipçilerinin tanıdığı bir isimdi. Stargate’in yanı sıra, Dinah Lance (nam-ı diğer Siyah Kanarya) rolünü canlandırdığı Smallville, Josie Sands (Abaddon) rolünü canlandırdığı Supernatural ve Twyla Twyst rolünü canlandırdığı Riverdale gibi yapımlarda yer aldı.

Elyse Levesque (Chloe Armstrong)

Destiny mürettebatına direnme şansı kazandırabilmek için kendini feda eden bir ABD senatörünün kızı olan Chloe Armstrong (Elyse Levesque), geminin sudan çıkmış balığa dönmüş sivil kökenli gezginlerinden biri olsa da, uzayın zorlu şartlarına uyum sağlamayı bilmişti.

SGU’dan önce Kanada ve ABD yapımı irili ufaklı pek çok yapımda rol almasına rağmen, Elyse Levesque‘yi özellikle sonraki on yılda daha sık ekranlarda görme şansı bulduk. The Originals’ın ilk sezonunda Genevieve rolüyle izlediğimiz oyuncu, Dedektif Maddy Enger rolüyle Orphan Black’te de yer aldı. Magnum P.I., The Orville ve NBC’nin yeniden canlandırdığı Quantum Leap gibi yapımlarda da tek bölümlük roller üstlendi. Ayrıca Arrow takipçileri, kendisini dizinin 2017 yapımı “Camelot/3000” bölümünde canlandırdığı Guinevere rolüyle de hatırlayacaklardır.

Brian J. Smith (Matthew Scott)

Stargate Universe hayranları, durmaksızın serinin en öne çıkan oyuncusunu tartışsa da pek çoğu için bu kişi en zorlu ahlakî çatışmalarda bile doğru yolu seçmeyi bilen SGC üyesi Üsteğmen Matthew Scott (Brian J. Smith) olmuştur.

2004 yılında Stargate Atlantis’te küçük ve alâkasız bir rolde de yer alan Brian J. Smith, aslında Stargate evrenine uzak bir isim değil. Juilliard mezunu aktörün SGU sonrasındaki en önemli rolleri ise orijinal Gossip Girl’de canlandırdığı Max Harding ve Netflix’te yayımlanan bilimkurgu dizisi Sense8’teki Şikago Polis Departmanı memuru Will Gorski oldu. Wachowskiler ile yoluna devam eden Smith, 2021 çıkışlı The Matrix Resurrections’ta da Neo saplantılı mürettebat üyesi Berg’ü canlandırdı.

Louis Ferreira (Everett Young)

Daima soğukkanlı ve taktiksel düşünen ve neredeyse sürekli SGU’nun dâhi ama tutarsız Dr. Rush’ı ile ters düşen Albay Everett Young (Louis Ferreira), askerî tecrübesi ve Destiny’deki liderliği ile hep son sözü söyleyen taraftı. İlk dönemlerinde Justin Louis sahne ismini kullanan ve SGU öncesinde onlarca film ve dizide rol almış olan Louis Ferreira, 1980’li yıllardan itibaren oyunculuk yapmaya başlamıştı.

SGU sonrasındaki kariyerinin büyük bir kısmını Kanada yapımı suç dizisi Motive’de Dedektif Oscar Vega rolüyle ve The Man in the High Castle’da D.C. direnişi lideri olarak geçirse de, pek çok televizyon izleyicisi onu asıl Breaking Bad’in son sezonunda canlandırdığı hırslı metamfetamin çetesi lideri Declan rolüyle tanıdı. Ferreira ayrıca, Saw serisinin son birkaç filminde karşımıza çıkan Art Blank karakteriyle de hatırlanabilir.

Robert Carlyle (Nicholas Rush)

İskoç aktör Robert Carlyle, Stargate Universe dizisinde Destiny’yi ve onun Kadimler’e dayanan köklerini belki de herkesten daha iyi anlayan gizemli dâhi Dr. Nicholas Rush rolüyle çıktı karşımıza. Sıklıkla izleyiciler tarafından niyeti sorgulansa da, Stargate Universe’ün en güçlü karakterlerinden biri olarak akıllara kazındığını kabul etmek gerekir.

1990’lı yıllarda yer aldığı Trainspotting, The Full Monty, The World is Not Enough ve Angela’s Ashes gibi yapımlarla SGU’dan önce de uzun bir kariyere sahip olan Carlyle, SGU sonrasında ise ABC’nin Once Upon a Time yapımında canlandırdığı Rumpelstiltskin karakteriyle büyük beğeni topladı. 2017 yapımı T2 Trainspotting’de ilk filmdeki karakteri olan Francis “Franco” Begbie’ye yeniden hayat veren aktör, hâlâ devam eden Birleşik Krallık yapımı politik drama dizisi Cobra’da İngiltere Başbakanı Robert Sutherland’i canlandırıyor.

Jamil Walker Smith (Ronald Greer)

Asker kimliğiyle ne zaman bir çatışma çıksa rahatlıkla ayak uyduran, ancak geri kalan zamanlarda ne yapacağı bilinmez bir delifişek olan Başçavuş Ronald Greer (Jamil Walker Smith), savaşacak bariz bir düşman olmadığında sükûnetini kaybederek sıklıkla gerilim yaratmaktan geri durmuyordu.

Nickelodeon yapımı Hey Arnold! dizisinde Arnold’un arkadaşı Gerald rolüyle küçük yaşlarından beri kameralara alışkın olan Jamil Walker Smith, 2002 yapımı Hey Arnold!: The Movie ve 2017 yapımı Hey Arnold!: The Jungle Movie filmlerinde de aynı rolü canlandırdı. Smith’in yoğun yılları çoğunlukla 2000’lerin başlarında, SGU öncesindeydi. The X-Files, Hangin’ with Mr. Cooper, Touched By an Angel ve NYPD Blue gibi dizilerde tek bölümlük rollerde yer aldı. SGU sonrasında General Hospital’ın 2014 sezonunda sahtekâr Jeffrey Scribner’ı canlandırdı. Birkaç düşük bütçeli yapımda da yer alan oyuncu, ayrıca 2011 yılında kendi yazdığı ve yönettiği ödüllü film American Dream’de boy gösterdi.

Ming-Na Wen (Camile Wray)

The Mandalorian ve The Book of Boba Fett dizilerinde canlandırdığı Fennec Shand rolü ile gönülleri fetheden ve Star Wars hayranlarının daha sık görmek istediği Ming-Na Wen, Stargate Universe’te Uluslararası Gözetim Komitesi (IOA) temsilcisi Camile Wray rolüyle karşımıza çıkmıştı.

1993 yapımı The Joy Luck Club ile tanınan ve Disney’in 1998 tarihli Mulan filminde başkarakter Mulan’ı seslendirmesiyle yıldızı parlayan Wen, dolayısıyla Stargate Universe’ün çok öncesinde de ünlü bir aktris hâline gelmişti. Hâlâ Mulan’ı ve Guardians of the Galaxy gibi yapımlarda başka Disney karakterlerini seslendirmeye devam ediyor. Ayrıca Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. dizisindeki Ajan Melinda May rolüyle de tanınan oyuncu, en son HBO Max’te yayımlanmaya başlanan Velma’da seslendirmen olarak karşımıza çıktı. Öte yandan Persephone ve Glitter & Doom gibi beklenen yapımlarda da rol alacağı duyurulmuş durumda. Şu sıralar Gremlins: Secrets of the Mogwai dizisinde seslendirme yapmaya devam ediyor.

Kaynak

Önceki

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

stargate universe

Stargate Universe’ten Cevapsız Kalmış 10 Soru

Stargate külliyatının üçüncü TV dizisi Stargate Universe, seleflerinden farklı olarak bir hayli karanlıktı. Kendilerini Dünya’dan …

Bir yorum

  1. Güzel aydınlatıcı makale için teşekkürler daha iyisi samda kayısı umarım faydalı çalışmalarınızın devamı gelir.

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin