Stargate Teyla

Stargate’in Yerli Lideri: Teyla Emmagan

Stargate Atlantis‘in on parmağında on marifet Pegasuslusu Teyla Emmagan, daha çok keşif ekibinin diplomatik öncüsü olarak karşımıza çıkar. Dizinin ilk bölümünden son bölümüne kadar Dünyalıların yanında olmuş ve yabancılarla ilişkileri mümkün olan en insancıl biçimde yönetmiştir.

Stargate SG-1’den hatırlayacağımız üzere, efsanevi Atlantis şehrinin geçit adresinin elde edilmesiyle kendini keşfe ve maceraya adamış bir ekip, neyle karşılaşacaklarını bilmeksizin geçitten geçip Pegasus Galaksisi‘ne ulaşmıştı. Geçidin ötesinde yaşamı destekleyen bir atmosfer olduğunu biliyorlardı, ancak diğer tehlikeler hakkında fikirleri yoktu. Nitekim kayıp şehir Atlantis’e vardıklarında muazzam bir enerji sıkıntısıyla karşılaştılar. Kadim ırkının mirası, teknoloji harikası yüzen şehri işler hale getirmek için güç kaynağına ihtiyaç vardı. Ayrıca yıldız geçidi de galaksiler arası yolculuklarda büyük miktarda enerji kullanıyordu, bu da eve dönebilmek için ZPM bulmak gerektiği anlamına geliyordu. ZPM arayışı, Pegasus’taki ilk keşiflerin motivasyon kaynağı oldu. Bu amaçla ziyaret ettiğimiz ilk gezegen olan Atos, Atosyalıların lideri Teyla Emmagan’la tanışmamızı sağladı.

Stargate Teyla

Atos, temel geçim kaynağı tarım ve ticaret olan, mistik inançlara dayalı sosyal bütünlüğe sahip bir gezegendir. Atosyalılar, ticaret yetenekleri sayesinde kendi kendine yetebilen barışçıl bir halk olarak bilinirler. Kadim geçmişleri boyunca Wraith baskısı altında hayatta kalmışlardır. Bu başarılarının altında doğru yönetilmeleri de vardır elbette. Atlantis ekibiyle tanıştıklarında Teyla’nın liderliği altında huzur içinde yaşamaktaydılar; ta ki son Wraith saldırısına kadar.

Keşif ekibimiz Athos’a ulaştığında gerçekleşen Wraith saldırısından kurtulan Athosyalılar, Sheppard’ın desteğiyle Atlantis’e taşındı. İlerleyen zamanlarda Atosyalılar gene tarımla ilgilenmek üzere anakaraya yerleşti. Ancak Teyla, halkının liderliğinden uzaklaşmak anlamına gelecek olsa da Atlantis’te kalmayı tercih etti. Ona göre burada kalarak Wraith’e karşı daha etkili bir savunma sağlayacaktı ve bu da halkının bağımsızlık mücadelesinde daha güçlü bir adım olacaktı. Sonradan sık sık bu kararını sorguladıysa da her seferinde bir şekilde içini ferah tutmayı başardı.

Teyla Emmagan

Teyla Emmagan karakterinin, SG-1’deki Teal’c karakterinin sağladığı bilgi ve deneyimi karşıladığı söylenebilir. Ancak Teyla bunun da ötesinde ticari ilişkilerini ve insancıl yaklaşımını kullanarak biz Dünyalılara pek çok müttefik kazandırmış ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamamız konusunda yol gösterici olmuştur. Ayrıca bu yönetim ve iletişim yeteneği, kendisini Atlantis’te önemli bir konuma yükseltmiştir; Elizabeth Weir‘in ve John Sheppard‘ın yokluğunda komutayı Teyla devralırdı.

Teyla Emmagan, genç yaşına rağmen kendi toplumunda saygı gören bir liderdir. İnsancıl yönetim anlayışı, ticari başarıları, savaş ve savunma sanatındaki ustalığının yanında, detaylarını sonradan öğreneceğimiz önsezileri ile kimsenin güvenini esirgemeyeceği bir karakterdir.

Teyla Emmagan

Önsezilerini biraz açmak gerekirse; Teyla Emmagan, vaktiyle Wraithlerin bilimsel araştırmalarında kullandığı bir soydan gelmektedir. Atalarının DNA’larına Wraithler tarafından müdahale edilmiştir ve kendisi farkında olmasa da Wraithlerle telepatik bağlantı kurabilmektedir. Bu özelliği, gerçekler ortaya çıkana kadar kendi toplumunda kutsanmasını sağlamıştır, zira Teyla Wraith saldırılarını önceden sezebilmektedir. Atlantis ekibinin daha derin çalışmaları sonucu işin aslı öğrenildiğinde Teyla, bu kutsanmışlığının aslında bir lanet olduğunu, ancak bu durumu Wraith aleyhine kullanabileceğini anladı. Zamanla Wraithlerin telepatik ağına bağlanabildiğini keşfetti ve bu sayede savunma için çok kritik bilgiler topladı.

Yetiştiği toplum yapısına bağlı olarak mistik güçlerle motive olan Teyla, günlük yaşamında meditasyona bolca zaman ayırıp enerjisini ekip arkadaşlarına harcamıştır. Bilimkurgu yapımlarında lazer tabancalı taytlı delikanlıların kurtardığı metal sütyenli cırtlak kadınlardan görmek niyetindeyseniz yanlış yerdesiniz; zira Teyla Emmagan küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk bir kadın, saygıdeğer bir lider, amanvermez bir savaşçı ve şefkatli bir annedir. Çoğunuzu gerek sözleriyle gerekse sopasıyla dövebilir. Kendisinin John Sheppard’a yakın dövüş hocası, Ronon Dex‘e de antrenman arkadaşı olduğunu belirtelim.

Teyla Emmagan

Dizi boyunca tedirginliğini, özgüvensizliğini de görmedik değil elbette. The Queen bölümünde Wraith kraliçesi kılığına girdiğinde, senaryo gereği Küçük Emrah‘ın annesi gibi “Ben gözel bir garıyem” performansı sergilerken yaprak gibi titrediğine de şahit olduk. Peki bu aklımızdaki Teyla imajını zedeledi mi? Elbette zedelemedi. Hamile olduğu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşadığı sanılıp aktif görevden alınması istendiğinde, şiddetle bu fikrin karşısında durmuş ve neticede gene uzun süre görevinin başında olmuştur. Zaten daha sonra bu dalgalanmaların telepatik yetenekleri yüzünden olduğu ortaya çıktı.

Teyla’nın hamileliği öğrenilene kadar bir ilişkisinin olduğu bilinmiyordu. Atosyalı Kanaan, doğacak oğulları Torren’in babasıydı. Torren, Wraithin manipule ettiği DNA’ya sahip son çocuk olacaktı. Bunu fark eden Wraith Michael, henüz anne karnındayken bebeğin peşine düşüp Teyla’yı kaçırdı. Bebek, sahip olduğu DNA ile Michael’ın laboratuvarda üreteceği süper ordu için son fırsattı. Ancak Kanaan’ın yardımıyla Michael bu fırsatı kaçırdı.

Teyla

Teyla Emmagan karakterini canlandıran oyuncu Rachel Luttrell, Tanzanya doğumlu Kanadalı ünlü bir ses sanatçısı ve balerindir. Stargate Atlantis’in bir bölümüne de sesiyle renk katmıştır. Rachel Luttrell’i 2001 yapımı Impostor filminden de hatırlıyor olabilirsiniz. Ayrıca A Dog’s Breakfast‘ta McKay kardeşlerin televizyondan izlediği bir dizide sözde esas kızı canlandırıyordu. Ayrıca Teyla’nın hamile olduğu dönemde oyuncu Luttrell’in gerçekten hamile olduğunu, oğlu Caden Dar Bateman‘in gün itibariyle 10 yaşına bastığını da belirtelim.

Hazırlayan: Sibel İnce

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

https://deadline.com/2023/04/robocop-stargate-legally-blonde-barbershop-in-works-film-tv-amazon-mgm-ip-1235243057/

Amazon’dan Yeni Stargate Projelerine Yeşil Işık

Gelen haberlere göre Amazon, Stargate çatısı altında yeni film ve TV projeleri geliştirmek için kolları …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin