Stargate SG-1’ın Unutulmaz Doktoru: Janet Fraiser

Janet Fraiser, Stargate Komutanlığı’ndaki ilk yedi yılını sağlık görevlisi olarak geçirdi. Görevde bulunduğu süre boyunca gösterdiği başarısı, uzmanlığı ve özverili davranışları sayesinde programın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Nadir görülen egzotik hastalıklar üzerine uzmanlaşmıştı ve ihtiyaç duyulduğunda her ortamda otopsi yapabilmekteydi. Teal’c’in Goa’uld larvası üzerinde çalışma şansı buldu ve bu da onu “Goa’uld larvaları konusunda dünyanın en yetkin doktoru” yaptı. Programa yedi yıl boyunca sağlık görevlisi olarak hizmet ettikten sonra, çıktığı bir Dünya dışı görevde hayatını kaybetti.

Dr. Fariser, aynı zamanda SG ekiplerinin sağlığından da sorumluydu. Ekip arkadaşlarının kendilerine zarar vermesini önlemek amacıyla gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan ve görevleri iptal etmekten çekinmedi. Öyle ki, Albay Jack O’Neill’ı karşısına almak pahasına bile olsa pek çok dünya dışı ziyarete izin vermedi.

Fraiser, Hanka gezegeninin Goa’uld tarafından yok edilmesinden sonra hayatta kalan 11 yaşındaki Cassandra isimli bir kız çocuğunu himayesine aldı. Onu evlat edindi ve kendi öz kızı gibi büyüttü. Özellikle üvey kızının kültürel adaptasyonunu sağlayabilmek adına büyük zorluklara katlandı. Orduya katıldığında boşanma sürecindeydi. Silah eğitimi olmasına rağmen, Goa’uld kraliçesi Hathor üsteki bütün erkekleri kontrolü altına alıncaya kadar silah kullanmadı. Diğer kadınlarla birlikte Hathor’a direndi ve üssün kontrolünü tekrar ele geçirmek için savaştı. Bu gözü pek davranışı sayesinde resmi makamlardan övgü aldı.

Kızı da dahil olmak üzere, hastalarının hayatlarını kurtarmak adına riskler aldı. Cassandra’yı iyileştirebileceğini öğrendiğinde, nöbetçileri bayılttı ve silahını çekerek Nirrti‘yi tehdit etti. Böylelikle Cassandra’nın hayatını kurtarmış oldu. Kurallara aykırı olsa da yaptığı görmezden gelindi ve siciline işlenmedi. Janet ciddi alerjilerden mustaripti ve sürekli anti-histamin kullanıyordu. Bu durum, birçok görevlinin Neandertale dönüşmesine yol açan bir salgının tedavisinde önemli rol oynadı.

Frasier ara sıra dünya dışı görevlerde de bulundu. SG-1 için daima değerli bir ekip arkadaşıydı. Kısa süreliğine yakınlardaki Hava Kuvvetleri hastanesinde bir ofis tuttu ve zaman içinde Samantha Carter ile yakın arkadaş oldu. Anubis’in hizmetindeki bir Jaffa tarafından P3X-666 gezegeninde göğsünden vurularak hayatını kaybetti. O sırada SG-13’ün yaralı üyesi Simon Wells‘e yardım etmeye çalışıyordu. Stargate Komutanlığı’ndaki geçit odasında bir anma töreni düzenlendi. Carter, hayatını kurtardığı kişilerin listesini okuyarak Frasier’ı onurlandırdı. Wells ve karısı Marci, yeni doğan kızlarına Janet ismini vererek anısını yaşattı.

Janet Fraiser karakteri, başarılı aktris Teryl Rothery tarafından canlandırıldı. Karakter ilk olarak The Broca Divide bölümünde karşımıza çıktı. Önemli roller üstlendiği diğer bölümler ise şunlardır: The Broca Divide, Hathor, Serpent’s Song, Upgrades, The Fifth Man, Rite of Passage, Meridian, Frozen, Allegiance, Prophecy, Lifeboat, Heroes, Ripple Effect.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Stargate’i Sevenlerin İzleyebileceği 11 Dizi

Stargate hayran kitlesi her yıl büyük bir hızla büyüyor; aileye yeni katılanlar Jack O’Neill, John …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin