bilimkurgu kulubu

Dizi Jonas Quinn

Tarih: 13 Kasım 2018 | Yazar: Can Kaçan

0

Stargate SG-1’ın Misafir Üyesi: Jonas Quinn

Jonas Quinn, Langara gezegenindeki üç büyük ulustan biri olan Kelowna‘ya mensuptur. SG-1 ekibine Daniel Jackson’ın gidişinden sonra katıldı. Ekipte yaklaşık bir yıl boyunca görev yaptı. Hızlı öğrenme becerisi sayesinde Jonas, trajik ölümünden sonra Jackson’ın yerine geçebilecek en ideal adaydı. Fakat Daniel Jackson, kendi hayatını Kelowna’yı felaketten kurtarmak için feda etti. Bu da Jonas’ı, ister istemez Albay Jack O’Neill’ın gözünde istenmeyen kişi konumuna getirdi.

Buna rağmen Jack O’Neill, Jonas’ın günah keçisi ilan edilmesine izin vermedi. Karşılık olarak Jonas da, Dünya için etkili olabilecek miktarda naquadria çalarak Stargate Komutanlığı’na sığındı. O’Neill ve diğerleriyle birlikte durumu düzeltmek için elinden geleni yapmaya başladı. Ekibe faydalı biri olabileceğini ispatlamak için kendini Daniel’in notları üzerinde çalışmaya adadı. Bulduğu her el yazısını okudu ve değerli metinler üzerinde incelemeler yaptı.

SG-1 ekibinde bulunduğu süre boyunca, her zaman ekibin yararına olabilecek hızlı kararlar vermeye çabaladı. Aşırı bir isteklilikle, çıkacağı her görev öncesi kendini hazırlıyordu. Bu tutumu, bazen ekibin diğer üyelerini rahatsız bile etti. Geçit yolculuğu yapacağı için heyecanlıydı ve ilk yolculuğunu ölüm planöründe geçirmekten son derece zevk aldı. Jonas, Goa’uld Nirrti‘nin kendisini Kadimler tarafından yaratılan bir genetik değiştirme cihazına koyduğunda oldukça eşsiz bir genetiğe sahip olduğunu öğrendi.

Bu genetik mutasyonu, onu ortalama bir insandan daha fazla geliştirmişti. Yanılmaz bir fotoğrafik hafızaya ve detaylara hâkim keskin duyusal yeteneklere sahipti. Nirrti ondan bir hok’taur, yani süper insan oluşturmak istiyordu. Sonrasında da Jonas’ı kendisi için konakçı olarak kullanacaktı. Fakat Jonas bu durumu kabul etmedi ve Nirrti tehdidini ortadan kaldırmak için SG-1 ile omuz omuza savaştı.

SG-1’dan ayrılmasına yakın Jonas, Anubis tarafından yakalandı ve tüm anılarına erişimi sağlayan bir cihaza bağlandı. Bu sayede Anubis, güçlü naquadria madenlerine sahip Langara gezegeninin varlığını ve yerini öğrendi. Quinn’in en büyük korkusu olan SG-1’dan kopuş süreci de böylece başlamış oldu. Dünyasını Goa’uld saldırısından korumak için geri dönmesi gerekecekti. Bu esnada Daniel’ın daha önce onu ve halkını kurtardığı gibi, o da yükselen Daniel’i geri döndürme fırsatı yakalayacaktı.

Gezegenini Anubis’ten kurtardıktan ve Daniel ile SG-1’a yardım ettikten sonra, yeni bir gelecek kurmalarına katkı sunmak için halkına geri döndü. Gezegenindeki diğer uluslar ile yeni bir Ortak Karar Konseyi kuruldu. Gezegendeki diğer büyük uluslar, sonunda farklılıklarını bir kenara atmaya ve birlikte çalışmaya istekliydi. Deneyimli Quinn’in ulusunu temsil etmesi gerektiğinde ısrar edildi. Böylece Jonas, bir hain olarak ayrıldığı dünyasına bir kahraman olarak geri döndü.

Jonas Quinn karakterine oyuncu Corin Nemec tarafından hayat verildi. İlk olarak Meridian bölümünde karşımıza çıktı. Önemli roller üstlendiği diğer bölümler ise şunlardır: Redemption, Descent, Shadow Play, Metamorphosis, Prophecy, Fallen, Homecoming, Fallout.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...