bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 3 Kasım 2018 | Yazar: Can Kaçan

0

Stargate SG-1’ın Eğlenceli Karakteri: Vala Mal Doran

Muzır, yaramaz, eğlenceli, dobra ve kurnaz… Bir hırsız ve aynı zamanda eski bir Goa’uld taşıyıcısı olan Vala Mal Doran, başına buyruk bir karakter olarak karşımıza çıktı. Kötülerle zaman zaman işbirliği yapsa da, ahlaki açıdan bilinçli biri olarak tanıdık onu. Her daim kendinden emin ve duyarlı bir kadındı. Ancak bu duyarlı yönünü herkese göstermek yerine, karakterini eğlenceli kişiliğiyle kamufle etmeyi yeğliyordu. Birlikte atıldıkları maceraların da etkisiyle, Daniel Jackson’a karşı yer yer komediye varan birtakım özel hisler beslediği de anlaşılıyordu.

Vala, bir zamanlar dünyasını yöneten Goa’uld Qetesh‘in taşıyıcılığını yaptı ve bu sarsıcı deneyim, kişiliği üzerinde bazı travmatik etkilere yol açtı. Goa’uld tarafından karakteri tümüyle bastırılmış ve çığlıklar atan bilinci uzun yıllar vücudunda mahsur kalmıştı. Umudunu giderek kaybettiği bir dönemde patlak veren Tok’ra isyanı sayesinde  Goa’uld’dan kurtuldu, ama bu sırada vücudu büyük ölçüde tahribata uğradı. Neyse ki Tok’ra ona acıdı ve eski sağlığına kavuşmasını sağladı.

Vala Mal Doran ile ilk tanışmamız, bir Kull Savaşçısı olarak gizlendiği Prometheus gemisini kaçırma girişimi sayesinde oldu. Daniel Jackson’la son derece hararetli bir mücadeleye girişen karakterimiz, sonunda geminin kontrolünü geri vermek zorunda kaldı. Vala bu girişimini, ülkesindeki yardıma muhtaç mültecileri kurtarmak adına yaptığını söylese de yalanı çok geçmeden ortaya çıktı. Asıl amacının gemiyi Tenat adında, Lucian İttifakı için çalışan bir yabancıya satmak olduğu anlaşıldı.

Bu olaydan birkaç ay sonra, karakteri bu sefer de Stargate Komutanlığı’na yaptığı bir ziyaret sayesinde gördük. Kadimler tarafından bırakıldığına inandığı bir hazine avına çıkmak için SG-1’dan yardım istiyordu. Daniel’i hazineyi bulmak için ikna etmeyi de başardı. Tabii bunda ikisini birbirine bağlayan Kor Mak bileziklerinin de büyük etkisi vardı. Vala’nın iddiaları doğru çıktı ve hazineyi bulmaları uzun sürmedi. Söz konusu hazine, oldukça büyük öneme sahip olan eski bir Kadim iletişim cihazıydı. Bilinç aktarım esasına göre çalışan bu cihaz sayesinde galaktik mesafeler sorun olmaktan çıkıyordu.

Çok geçmeden Vala ve Daniel, buldukları cihazı çalıştırmayı başardı. Cihaz çalıştığında bilinçleri Ori galaksisindeki Harrid ve Sallis çiftinin vücuduna aktarıldı. Ne var ki Vala, vücuduna girdiği kişinin karakterine uyum sağlayamayınca yakalandı ve halka açık bir temizlenme töreni olan Ara’da diri diri yakılma cezasına çarptırıldı. Cezası infaz edilse de, sonrasında bir Ori rahibi tarafından hayata geri döndürüldü. Bu olay sonucunda Dünya, Samanyolu için güçlü ve yeni bir tehdit olan Ori ile ilk kez tanışıyordu.

Vala bir süreliğine SG-1 ile Dünya’da kaldı. Kendisini Daniel’dan ayrılmamaya zorlayan Kor Mak bileziği yüzünden birkaç görevde SG-1’a eşlik etti. Ori filolarını Samanyolu’na taşıyacak bir süper geçit kurulduğunu öğrendiğinde kahramanca bir kararla geçidi yok etmek üzere yola koyuldu. Ancak bu görev sırasında ortadan kayboldu ve uzunca bir süre Ori galaksisinde mahsur kaldı.

Vala, gözlerini açtığında kendini Ver Isca adlı bir köyde bulmuştu. Köylüler Ori için istila filosu inşa ediyor ve onlara körü körüne tapıyordu. Ori tarafından hamile bırakıldığını anladığında, arsızlık suçundan ve tekrar diri diri yakılmaktan kaçınmak için Tomin adında genç bir adamla evlendi. Vala’nın kocası Tomin, inançlı kişiliğinin de etkisiyle Ori’ın sadık bir savaşçısı haline geldi. Yeni inşa edilmiş bir Süper geçit aracılığıyla Samanyolu’na ulaşan öncü gemilerden birinde Vala da vardı.

Vala, gemide bir kız çocuğu doğurdu. Kıza Orici adı verildi ve doğar doğmaz Vala’dan alındı. Çocuğunu görebilmek için ısrarcı ve talepkâr davrandı. Ancak doğumdan birkaç saat sonra görme şansına ulaştığı kızı büyük bir şok yaşamasına neden oldu. Zira doğumunun üzerinden henüz birkaç saat geçmesine rağmen kızı hızlı bir büyüme süreci yaşıyordu. Ori rahipleri ve taraftarlarınca Orici olarak anılan kızına Adria ismini verdi ve ona karşı hep sevecen davranmaya özen gösterdi.

Ori savaş gemisinden kaçtıktan sonra tekrar Stargate Komutanlığı’na döndü. SG takımlarına katılabilmek için birtakım psikolojik değerlendirmeden geçmesi gerekiyordu. Testi yapan kişileri manipüle etme çabasına ve yalan makinesi testini layıkıyla geçememesine rağmen SG-1 ekibine geçici olarak katılmayı başardı. Bu süreçte pek çok macera yaşadı. Bunlardan en önemlisi ise, bir zamanlar konakçılığını yaptığı Qetesh’in Sonsuz Hazine Anahtarına sahip olduğunu düşünen bir Goa’uld tarafından kaçırılmasıydı. Zihnine takılan sondanın bir kurtarma girişimi sırasında kesintiye uğraması sonucu hafızasını kaybetti.

Bu karışıklık sırasında Vala kaçmayı başardı ve bir lokantada garsonluk yaparak saklandı. Güven örgütünün başarısız bir kaçırma teşebbüsüne rağmen, sonunda ekip arkadaşlarıyla yeniden bir araya geldi. Hafızasına kavuşan Vala, uzun süredir beklediği müjdeyi nihayet aldı ve kalıcı olarak SG-1 takımına girdi. Vala Mal Doran karakterini, Farscape dizisinden de tanıdığımız Claudia Black canlandırdı. İlk olarak Prometheus Unbound bölümünde karşımıza çıkan karakter, zaman içinde dizinin vazgeçilmez bir üyesi haline gelerek hepimize hoş vakit geçirtmeyi bildi.

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...