Dizi Cheyenne Stargate

Tarih: 24 Kasım 2022 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Stargate Komutanlığı ve Cheyenne Dağı Askeri Kompleksi

1994 yapımı Stargate filminde ve devam dizisi Stargate: SG-1‘da karşımıza çıkan Stargate Komutanlığı, izleyenlerin zihninde böyle bir askeri üssün gerçekten de var olup olmadığı sorusunu doğurabiliyor. Orijinal Stargate filminin başarısından sonra, zaman içinde bu kurgusal evrene çeşitli TV dizileri katıldı. İçlerinde şüphesiz en başarılı olanı 10 sezon boyunca devam eden Stargate: SG-1’dı. Stargate ekipleri çeşitli dünya dışı tehditlerle uğraşırken, Cheyenne Dağı‘ndaki Yıldız Geçidi Komutanlığı da ana operasyon üssü olarak kullanılıyordu. Görkemli yıldız geçidine ev sahipliği yapan bu üs, dizinin karakterlerinden de biri olmuştu adeta.

İzleyiciler, Stargate film ve dizilerinin bilimkurguyu gerçekle harmanladığını öğrendiklerinde şaşırabilir, çünkü Colorado’daki Cheyenne Dağı gerçekten de bir askeri üsse ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar başka gezegenlere solucan deliği açan bir yıldız geçidine ya da dünya dışı varlıklarla savaşmak için eğitilmiş seçkin askeri ekiplere sahip olmasa da, şu anda Cheyenne Dağı’nın içinde Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri tarafından kullanılan gerçek bir askeri tesis var. Zaten Yıldız Geçidi Komutanlığı da Cheyenne Dağı’ndaki bu tesisten ilham aldı ve hatta özel bir izinle zaman zaman burada çekimler bile yapıldı.

Cheyenne Dağı Tesisi’nin Gerçek Tarihi

Başlangıçta Cheyenne Dağı Kompleksi, Soğuk Savaş sırasında olası nükleer bir tehditte kullanılmak üzere operasyon üssü olarak kuruldu. Dağın içinde inşa edilen kompleks, nükleer bir saldırıdan kurtulmak için tasarlanmış ve içindekileri ciddi sismik olaylardan koruyacak şekilde donatılmıştı.

Altı yıllık inşaatın ardından Şubat 1967’de kullanıma açıldığında, Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD) için bir savaş operasyon merkezi olarak işlev görmeye başladı. O zamandan beri NORAD ve diğer çeşitli askeri kurumlar için bir üs olarak hizmet veriyordu. Ancak bugün bir eğitim kompleksi ve alternatif komuta merkezi olarak kullanılıyor.

Cheyenne Dağı’nda Yıldız Geçidi Komutanlığı Kurma Fikri Neden Mükemmeldi?

Çeyen

Cheyenne Dağı, kendisini çevreleyen birtakım gizemler nedeniyle Yıldız Geçidi Komutanlığı olmaya çok uygundu. Dağın altına inşa edilmiş çok gizli bir üs olması, yıllar boyu pek çok komplo teorisinin de ortaya çıkmasına yol açtı. Dolayısıyla, Stargate: SG-1 gibi her türlü tuhaf uzaylılardan ve sıra dışı bilimsel çalışmalardan bahseden bir gösteri için mükemmel bir yerdi. Dahası Cheyenne Dağı’ndaki gerçek üs, şu an SG-1’a gerçek hayatta en yakın şey olan Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri tarafından yönetiliyor. Evet, belki uzaylılarla savaşmıyorlar ama nihayetinde odaklarında uzay var.

İçinde yıldız geçidinin bulunduğu ve bu gelişmiş cihazın öngörülemez derecede tehlikelere açık olduğu düşünüldüğünde, Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın halktan gizlenmesi ve Cheyenne Dağı Askeri Kompleksi gibi izole bir yerde konumlandırılması akla yatkın görünüyor. Öte yandan, uzun askeri tarihini ve uzaylılara ilişkin sürüyle komplo teorisinin merkezinde yer aldığını da hesaba katarsak, Cheyenne Dağı’nın kurgusal Stargate Komutanlığı için mükemmel bir tercih olduğu çok açık.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!