bilimkurgu kulubu

Dizi stargate-izleme-sirasi

Tarih: 15 Ekim 2016 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Stargate İzleme Sırası

Roland Emmerich ve Dean Devlin tarafından ilk taslakları 90’lı yılların başında yazılan ve esasen bir üçleme olarak planlanan Stargate, başlangıçta maliyeti fazla olacağı gerekçesiyle film şirketleri tarafından kabul edilmez. Ancak yapımcı Mario Kassar’ın senaryodaki cevheri görmesiyle her şey bir anda değişir ve ekip filmi hayata geçirebilmek için kolları sıvar.

Çekimleri yaklaşık bir yıl süren ve zor şartlar altında tamamlanabilen film, 1994 yılında nihayet vizyona girer. Başrollerinde Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson‘ın oynadığı yapımın gişede hatırı sayılır bir başarıya imza atmasıysa gecikmez.

Stargate - yıldız geçidi

Mitolojik kurgusu, keşif dozu yüksek hikayesi ve epik anlatısıyla kısa sürede kült filmler arasına giren Stargate, kendisinden sonra çekilen dizilerle de uçsuz bucaksız bir evrene dönüşür. Öyle ki tek sezonluk animasyon serisi hariç üç diziye ilham veren ve toplam 17 sezonluk bir serüvene dönüşen yapım, 2 DVD filmiyle de evrenini genişletmeyi sürdürür.

Hal böyle olunca, çoğu izleyici Stargate evrenini hangi sırayla hatmetmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. İşte bu yazı, söz konusu kafa karışıklığından muzdarip olanlar için bir reçete mahiyetindedir. Dolayısıyla rahat bir nefes alabilir ve kendinizi işbu rehberin şefkatli kollarına bırakabilirsiniz.

Stargate SG-1 Kapak

Başlangıç filminden 3 yıl sonra, 27 Temmuz 1997 tarihinde “Children of Gods(Tanrıların Çocukları) adlı ilk bölümüyle Showtime kanalında yayın hayatına başlayan Stargate SG-1 dizisi, tamamen Stargate filminin senaryosu üzerine oturtulmuştu. Ancak daha ilk bölümünde, filmin mitolojisiyle yetinmeyeceğinin sinyallerini veriyordu. Beklenen de oldu ve çok geçmeden Yıldız Geçidi sisteminin tüm galaksiye yayılmış bir ağ olduğu keşfedildi. Artık dizinin önünde, keşfe çıkılacak bambaşka dünyalar ve tanışılacak yepyeni uygarlıklar duruyordu.

Dizideki karakterle birlikte biz izleyenler de her hafta galaktik bir yolculuğa çıkıyorduk. Bazen kendimizi kara delik tarafından yutulmak üzere olan bir gezegende, bazen anlaşılması güç bulmacaların orta yerinde, bazen yabancı bir uzay gemisinin soğuk koridorlarında, bazen misafirlerini dostça karşılayan gelişmiş uygarlıkların arasında ve tabii bazen de merhametsiz bir düşmanın ölümcül kollarında buluyorduk…

Atlantis Kapak

Tüm bu başarısına rağmen, SG-1’in beşinci ve altıncı sezonda sonlandırılması ihtimaline karşı yapımcılar, sezon finallerini başka serilere başlanacak şekilde kurguluyordu. Asıl istedikleri ise Stargate SG-1’i bir filmle sonlandırıp, kayıp şehir Atlantis’in hikayesine odaklanmaktı. Ancak Stargate SG-1’in popülerliğinin artması ve kadrosundaki sürpriz değişiklikler sonucu manzara değişti. Hiç hesapta yokken SG-1’in sekizinci sezonuyla birlikte yeni bir Stargate dizisinin daha çekilmesine karar verildi. Bu dizi Stargate Atlantis‘ti…

Bu iki dizi üç sezon boyunca eş zamanlı olarak ekranlara geldi ve deyim yerindeyse Stargate hayranlarına tam bir dizi şöleni yaşattı. SG-1 onuncu sezonun ardından ekranlara veda ederken, Atlantis ise dördüncü sezonunun hazırlıklarını yapıyordu. SG-1’den farklı olarak Atlantis, Pegasus Galaksisi’ne ulaşmayı başaran çok uluslu bir ekibin başından geçen beş sezonluk olayları konu alır. Kahramanlarımız, Atlantis uçan şehrinin sırlarını çözmeye ve Wraith ırkını mağlup etmeye çalışır.

stargate-universe

Beşinci sezona yelken açan Stargate Atlantis ekibi, bunun son sezonları olacağını asla tahmin edemezdi. İzlenme oranları çok yüksek değilse de iyi bir seviyenin altına düşmüyordu. DVD satışları da gayet istikrarlıydı. Ne var ki henüz beşinci sezonun başındayken, dizinin iptal edileceği duyuruldu. Hal böyle olunca, beşinci sezonun sonuyla birlikte diziye de final yapıldı. Bu beklenmedik durum nedeniyle Wraith’lar ile yapılan savaşın sonu anlatılamadı ve bir devam filmi beklentisi oluştu. Ne var ki bu devam filmi hiç gelmedi.

Herkes bu iptalin Stargate Universe adlı yeni dizi projesiyle ilgili olduğunu tahmin ediyordu. Nitekim tahminler doğru çıktı ve Atlantis’in bitmesiyle birlikte hayatlarımıza Stargate Universe girdi. Hayranlar en azından ekranlarda bir Stargate dizisi olmasından hoşnuttu; fakat yapımcıların alışılagelmiş Stargate konseptinden sapmaları sonucu Universe’ün izlenme oranları hızla düşmeye başladı ve beklenildiği gibi ikinci sezonun ardından da iptal edildi.

Stargate Universe’ün iptali sonrası uzun bir durgunluk dönemine giren Stargate evreni, ilk kez 2017 San Diego Comic Con Festivali’nde yapılan resmi bir duyuruyla tekrar hareketlendi. Zira duyuruda mini bir Stargate dizisi çekileceğinin müjdesi verildi. 2018 yılının Şubat ayında seyirciyle buluşan ve 10’ar dakikalık toplam 10 bölümden oluşan Stargate Origins, yıldız geçidinin keşfi sonrasında yaşananlara ve sembolik karakterlerden Catherine Langford‘un maceralarına odaklandı. Fakat gerek bütçesinin azlığı gerekse süresinin kısalığı nedeniyle Stargate hayranlarını tatmin edemedi.

Ayrıca Stargate’in, resmi mitolojinin bir parçası sayılmadığı için pek bahsi geçmeyen Stargate Infinity adında bir animasyon serisi de vardır. Dizide, Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın bir komplo sonucu saygınlığını ve güvenilirliğini kaybeden emektar binbaşısı Gus Bonner ile daha önce hiç dünya dışı göreve çıkmamış olan bir grup askeri çaylağın çeşitli gezegenlerdeki maceraları anlatılır. Binbaşı tekrar saygınlığını kazanabilmek için elinden geleni yaparken, çevresindeki çaylak öğrencileri ise yaşadıkları her macera sonrası biraz daha deneyim kazanacaktır. Toplam 26 bölüm süren bu animasyon seriyi izleyip izlememek seyircinin takdirindedir.

Öte yandan Stargate SG-1’in pilot bölümü olan Children of Gods, daha sonra üzerinde bazı düzenlemeler yapılarak DVD filmine dönüştürülmüştür. Yine bunu da izleyip izlememek seyirciye kalmış. Stargate SG-1’in bitmesine müteakip Stargate: The Ark of Truth (2008) ve Stargate: Continuum (2008) adında iki devam filmine de imza atıldı. Stargate: The Ark of Truth Ori‘lar ile yapılan savaşın sonunu gösterirken, Stargate: Continuum ise, hayatta kalan son Sistem Lordu Baal‘ın kurduğu zekice bir planın etrafında dönen konuları ele almaktadır. Son olarak dizilerin sezon aralarında çekilmiş belgeselleri ile pek çok romanı ve oyunları bulunduğunu da anımsatarak yazıya devam edelim.

Yukarıdaki ayrıntılı bilgilerin ışığında artık kendimize pratik bir izleme sırası oluşturmanın zamanı geldi. O halde daha fazla beklemeden listemize geçelim:

 1. Stargate,1994 (başlangıç filmi)
 2. Stargate SG-1, 1997 – 2007 (10 sezon)
 3. Stargate: The Ark of Truth, 2008 (SG-1’ın ilk devam filmi)
 4. Stargate Continuum, 2008 (SG-‘ın ikinci devam filmi)
 5. Stargate Atlantis, 2004 – 2009 (5 sezon)
 6. Stargate Universe, 2009 – 2011 (2 sezon)
 7. Stargate Origins (10 bölümlük mini dizi. Daha sonra bu 10 bölüm birleştirilerek Stargate Origins: Catherine adıyla filmleştirildi)

Ekstradan İzlenebilecek Yapımlar:

 • The Making of Stargate (Stargate filminin ardından izlenebilecek kamera arkası belgeseli)
 • Stargate Infinity, 2002 – 2003 (1 sezonluk animasyon serisi)
 • Children of the Gods – Final Cut, 2009 (SG-1’ın film haline getirilmiş pilot bölümü)
 • Timeline to the Future (SG-1’ın 4. sezonunun bitiminde izlenecek üç bölümlük belgesel)
 • The Lowdown (SG’ın altıncı sezonunun bitiminde izlenecek iki bölümlük belgesel)
 • From Stargate to Atlantis Sci Fi Lowdown (SG-1’ın 8. Atlantis’in 1. sezonu başında izlenecek belgesel)
 • Behind The Stargate Secrets Revealed (SG-1’ın 7. sezonu sonunda, Atlantis’in başında izlenecek belgesel)
 • Stargate SG-1: True Science (SG-1’ın 9. sezonunun başında izlenecek belgesel)
 • Behind the Mythology of Stargate (SG-1’ın bitiminde izlenecek belgesel)
 • Stargate Universe Kino (Stargate Universe bitiminde izlenecek 34 adet kısa video)

stargate

Görüldüğü üzere kat etmeniz gereken yol bir hayli fazla, ancak bir kez Stargate evrenine daldıktan sonra zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamayacaksınız. Ayrıca yeni Stargate filmlerinin kapıda olduğunu da belirtelim. Son olarak “Stargate’i baştan sona izlemek ne kadar sürer?” diye merak edenler yukarıdaki görsele göz atabilir. Hepinize keyifli seyirler…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…