bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 22 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Stargate Evreninin Hayalet Gezegeni: Svoriin

Svoriin, Stargate evreninde gördüğümüz halkı yok olan gezegenlerden biridir. Geçmişinde oldukça kalabalık bir nüfusa ve gelişmiş bir uygarlığa sahipken, SG-1‘in 2. sezonunda karşılaştığımız “infestation fly” adlı böcek yüzünden 3-4 yıl içinde adeta bir hayalet gezegene dönüşmüştür. Uygarlığın ve gezegendeki nüfusun kökeni Dünya’dır. İnsanlar Goa’uld sistem lordu Ra‘nın Dünya’yı ele geçirmesi üzerine Asgard ırkı tarafından İskandinavya bölgesinden toplanıp gezegene getirilmiştir. Gezegenin koruyucusu aynı zamanda Cimmeria gezegeninin de koruyucusu olan Thor‘dur. Thor, insanları getirdikten sonra arada sırada gezegene ziyaretler de gerçekleştirmiştir. Sonuncusu günümüzden 3000 yıl önce gerçekleşen bu ziyaretleri sonucunda, Svoriin halkı tarafından saygıyla anılan biri haline gelmiştir.

Svoriin, G2 sınıfı bir güneşin etrafında dolanan iklimi ılık, yağışları düzenli bir gezegendir. Çok büyük kıtaları ve okyanusları yoktur. Karalar ve denizler adeta satranç tahtasındaki siyah ve beyaz karolar gibi eşit dağılmıştır. Bu yüzden gezegen üzerinde çöl bulunmaz ve çok büyük kasırgalar çıkmaz. 4 mevsimi olan Svoriin’in yıllık sıcaklık ortalaması 23 derece civarındadır. Gezegenin bir adet uydusu vardır. Gezegen kabuğu son derece stabildir. 100-120 günde bir ufak depremler olur. Yüzeyinde radyasyon yok denecek kadar azdır. Ilık okyanuslarında çoğunlukla büyük canlılar yaşar. Gezegenin adını diğer pek çok gezegenden farklı olarak üzerindeki insanlar vermiştir. Svoriin uygarlığı, teknolojik olarak Dünya’dan 15-20 yıl kadar ileridir. Düzenli şehirleri ve çevre dostu teknolojileri ile gezegene oldukça hakimdirler. Geçmişlerinde asla gezegenin kaynaklarını tehlikeye sokmamışlar, doğaya oldukça saygılı davranmışlardır. Başkentleri Sonden bu şekilde inşa edilmiş bir şehirdir. Ayrıca Yıldız Geçidi de bu şehirdedir.

Svoriin_people

Geçmişinde Asgard ırkı tarafından korunan gezegenler anlaşmasına dahil edilmesi, ayrıca yerinin ve adresinin Sistem Lordları tarafından bilinmemesi sayesinde Svoriin, herhangi bir dış tehdit olmadan gelişmiştir. Bununla birlikte gezegen halkı Dünya tarihi ile 12. yüzyıldan sonra fikir ayrılığına düşmüştür. Gard ve Gemonite olarak bilinen iki taraf, Yıldız Geçidi‘nin kullanımı için birbirleri ile mücadele etmiştir. Taraflardan Gard topluluğu, gezegenlerindeki yaşamın kaynağının Yüksek Tanrı (Supreme God) Thor tarafından yaratıldığına inanır ve onlar için Yıldız Geçidi evrenin kötü ve şeytani güçlerine açılan bir kapıdır, Bu yüzden Gard topluluğu Yıldız Geçidi’nin kullanılmasına karşıdır; kendilerine beladan başka bir şey getirmeyeceğine inanırlar. Öte yandan Gemonite topluluğu, Thor’a saygı duymakla beraber onun tanrı olmadığına inanır. Thor, ziyaretleri sırasında gezegen halkına Yıldız Geçidi’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatan kayıtlar bırakmıştır. Gemonite topluluğu bu kayıtları dikkate alarak Yıldız Geçidi’nin Thor ile yeniden bir araya gelmek için tek yol olduğunu kabul eder. Kısacası Yıldız Geçidi onun kullanılmasını isteyen ve istemeyen iki taraf arasında pek çok kez el değiştirmiştir.

Gard ve Gemonite arasındaki anlaşmazlık pek çok savaşa sebep olsa da asla büyük yıkımlara yol açmamıştır. İki taraf Dünya tarihi ile 18. yüzyılın sonlarına doğru anlaşmaya vardı. Yıldız Geçidi gezegenin başkentinde tutulacaktı; ama üzerinde araştırma yapılmayacaktı. Zaten Svoriin halkı kendi geçit adresleri dışında bir adres bilmiyordu. Bununla birlikte geçidin Gemonit topluluğu üzerinde büyük etkisi vardı ve her yıl törenle birkaç günlüğüne açılan geçit, bu topluluğun üyeleri tarafından rastgele çevriliyordu. Tarafların arasındaki anlaşmazlık çözülünce Svoriin uygarlığı artan bir hızla gelişti. Nüfus katlanarak arttı. Gezegenin uydusunda bir koloni kurabilmek için ilk adım olan Astrimar Uzay İstasyonu kuruldu. Her şey yolunda gidiyordu ki beklenmedik bir gelişme oldu; Gemonite topluluğundan birinin çevirdiği adres kararlı bir solucan deliği oluşturdu! Binlerce yıl sonra ilk kez başka bir gezegene gitmenin yolu açılmıştı. Hala eski tedirginliklerini kaybetmeyen Gard topluluğu, keşfe yanaşmadı; ama keşif için can atan Gemonite topluluğu derhal bir keşif ekibi oluşturdu ve Skaald adını verdikleri, Dünya’nın kambriyen dönemindeki halini andıran bu ormanlık ve sıcak gezegende ilk keşifler başladı.

b640x600

Kaşifler ilk birkaç seferde oldukça güvenli bir yolculuk geçirdi; ama aralarından biri bir gün yaklaşık 45 santimlik bir böcek tarafından sokuldu. Bu yeni tür hakkında bir şey bilmeyen keşif ekibi, yaralı üyelerini ileride uygarlıklarının sonunu getirecek bir şeye dönüştüğünü bilmeden gezegenlerine götürdüler. Sokulan adam hızla değişim geçirdi ve Svoriinli doktorlar daha değişimin nasıl olduğunu bile anlayamadan bir kozaya dönüştü. Skaald’ın radyasyonlu yüzeyi ve diğer türlerin kendi zehirlerine karşı bağışıklığı olması sebebiyle fazla üreyemeyen bu dehşet verici böcekler için, Svoriin cennet gibi bir yerdi.

Sokulan kaşifin bedeninden yayılan böcekler başka insanları da enfekte etti ve böcek nüfusu hızla kontrolden çıktı. Kısa sürede gezegenin tamamına yayıldı. İlk dalgadan kurtulanlar gezegenin olası bir felaketle yüz yüze kalması durumunda saklanan yiyecek stoklarına sığındı. Kurtulanlar şanslıydı, bu stoklar gezegenin tamamına birkaç hafta yetecek şekilde tasarlanmıştı. Ama bu destek de bir yere kadar yardımcı oldu. Sonunda tüm Svoriin uygarlığı bu istilacı böcekler yüzünden 2-3 yıl içinde yerle bir oldu. Başkentleri Sonden, son düşen şehirlerinden biriydi .

agceol_lsemb9

SG-1’in gezegene yaptığı ziyaret sonucu, Teal’c‘ın böceklerden biri tarafından sokulması ile Dünya da bu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya geldi; ancak Dr. Fraiser‘ın özverili çalışması ve küçük Allyson Martin‘in farkında olmadan yaptığı büyük yardım ile Dünya bu tehlikeyi atlattı. Bu tehlikeli yolculuk sonrası Svoriin’in geçit adresi kilitlendi ve çok tehlikeli olarak etiketlendi.

Hazırlayan: Mehmet Gürdal

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...