bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 10 Ocak 2019 | Yazar: Konuk Yazar

0

Stargate Evreninde İnsanlığın İlk Uzay Gemisi: Prometheus

Dünyanın yıldızlararası yolculuk edebilen ilk büyük ölçekli aracı olan Prometheus, Yıldız Geçidi Programı’nın altıncı yılında tamamlandı. Araç hiper sürücü motoruna sahip olmanın yanı sıra bir gezegenin atmosferinde çalışabiliyor ve yere iniş yapabiliyordu. Gemi ismini X-303 geliştirilirken kullanılan gizli kod adından almıştı. Prometheus, Yunan mitolojisinde tanrılardan ateşi çalıp ölümlülere veren Titan’ın adıydı.

Prometheus’un naquadria ile kuvvetlendirilmiş hiper sürücülerinin araştırma ve geliştirilmesi 2 milyar doların üstünde bir bedele mal oldu. Geminin temel amacı Dünya’yı savunmak için bir platform olmaktı. Gemi yörüngeyi ışık altı motorlarını kullanarak 30 saniyeden kısa sürede tamamlayabiliyor, saniyede 110.000 mil gidebiliyordu. Geminin koridorları ise trinium alaşımından yapılmıştı.

Prometheus, kendisinden önce yapılmasına rağmen yalnızca iki kişi alabilen X-301 avcı uçağı ve X-302’yi teknoloji olarak geride bırakmıştı. 8 adet F-302 savaş uçağı taşıyabiliyor, bu uçakları uçuş anında bile sevk edebiliyor, yahut hangarına alabiliyordu. Geminin yeni bir uzay filosu için prototip olması hedeflenmişti ve yeni nesil krüvazör Daedalus’tan önce bu tasarımdan yalnızca bir tane inşa edilmişti.

Prometheus’un ilk resmi komutanı Albay William Ronson oldu. Ronson’dan sonra General George Hammond’un geçici görevini müteakip (Anubis’in istilasından dünyayı koruma görevindeyken, Antartika Savaşı) kaptan koltuğuna Albay Lionel Pendergast oturdu.

Prometheus üç yıl boyunca gelişimini sürdürdü. İnsanlığın Ori ile yaptığı ilk savaşta da büyük rol oynadı. Asgard kalkan ve silahlarıyla yükseltilen gemi, Tegalus gezegenine Dr. Daniel Jackson’u almak ve Ori uydu-silahını yok etmek için gitti. Ama uydu savaşa hazırlıklıydı. Prometheus ilk iki roketini atar atmaz uydu tarafından yaylım ateşe tutuldu ve burnundan hasar aldı.

Albay Pendergast, uyduya yakından saldırmak için Blue Squadron’u sürdü, ancak bu hamle uydunun gelişmiş kalkanlarını delmeye yetmedi. Prometheus, gövdesine aldığı üç atış sonunda sakatlandı. Albay Pengergast, geminin Asgard ışınlanma sistemiyle tahliye edilmesi talimatını verdi. Mürettebatın tahliyesinden sonra parçalanan gemiyle beraber havaya uçtu. Prometheus ikiye ayrılıp patlarken, 115 personelin 39’u onunla beraber yok oldu.

Hazırlayan: Kadir Tanrıverdi | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...