bilimkurgu kulubu

Dizi stargate

Tarih: 22 Nisan 2021 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Stargate Evreninde Farklı Karakterleri Canlandıran 10 Oyuncu

Filmleri, dizileri, kitapları, çizgi romanları, video oyunları ile sanatın hemen her alanında var olan Stargate, yaklaşık 30 yıldır gelişip serpilen kapsamlı bir evrene sahip. Bugün en önemli bilimkurgu külliyatlarından biri olarak kabul edilmesi boşuna değil anlayacağınız. Bu uzun soluklu macerası boyunca bizlere pek çok ölümsüz karakter bahşetmesinin yanı sıra, sinema ve televizyon sektörüne sayısız oyuncu da kazandırdı.

Tabii bir markanın uzun süre ekranlarda olması, kimi oyuncuların hikâyeye farklı karakterlerle girip çıkmasına yol açabiliyor ve bu yazıda sadece en bilinenlerine yer verebilsek de, emin olun Stargate’in söz konusu sicili bir hayli kabarık. İşte izlerken, “Bu şey değil miydi ya?” diye istemsizce tepki vermemizi sağlayan o isimler ve karakterleri…

Kelly Vint Castro

Kelly Vint Castro‘nun adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak Castro, Stargate filminde Catherine Langford‘un çocukluğunu canlandıran o sevimli kızın ta kendisi oluyor. Başındaki hasır şapkasıyla arkeolog babası Paul Langford’un Mısır’daki çalışmalarına katılıyor, Yıldız Geçidi’nin keşfine ilk elden tanıklık ediyordu. Yine boynundan eksik etmediği o meşhur kolyesini de bu kazılar sırasında bulup sahipleniyordu.

Castro’yu başlangıç filminden tam 24 yıl sonra, Stargate: Origins dizisinde bir Amerikan ajanına hayat verirken görünce önce şaşırdık, sonra da sevindik. Mini web dizisi olarak yayımlanan Origins belki başarılı bir yapım değildi, ama bu ince hareketiyle güzel bir ahde vefa örneği sergiledi. Origins’te Castro’yu oynatma fikri kimden çıktıysa kendisini tebrik ediyoruz.

Richard Kind

Stargate filminin yan oyuncularından biri de Richard Kind‘di. Yıldız Geçidi’nin götürüldüğü ve üzerinde çalışmalar yapıldığı gizli askeri üste karşımıza çıkan Kind, kabartma taşındaki hiyerogliflerin sırrını çözmeye çalışan Gary Meyers adlı bir dil bilimciye hayat veriyordu. Gerçi sonrasında Daniel Jackson’ın olaya el atmasıyla işinde pek de başarılı olmadığı anlaşılıyordu.

Bundan 12 yıl sonra Kind, Stargate Atlantis’in üçüncü sezon bölümlerinden Irresistible ve Irresponsible’da da boy gösterdi. Bu kez Lucius Lavin isimli bir şarlatanı canlandırıyor ve herkesin taparcasına sevdiği ukala bir tip profili çiziyordu. Lucius için bir nevi Stargate’in kendi Kedicikler’i olan Adnan Oktar’ı da diyebiliriz. Gıcık bir karakter, ama eğlenceli.

French Stewart

Stargate filminde Abydos gezegenine keşif seferine çıkan ekibin bir üyesi de Teğmen Louis Ferretti‘ydi. French Stewart tarafından canlandırılan karakter, ağzından eksik etmediği sakızı ve ineğimiz Daniel Jackson’a karşı sergilediği zorba tavırlarıyla akıllara kazındı. Hatta bir sahnede Jackson’ın bavulunu bir kum tepesinden aşağı yuvarlıyor ve ardından da pis pis sırıtıyordu.

1994 tarihli başlangıç filminden 17 yıl sonra, Stewart’ı Stargate Universe dizisinin Alliances adlı ikinci sezon bölümünde de görmek epeyce nostaljik bir andı. Söz konusu bölümde oyuncu, Nicholas Rush’ın eski çalışma arkadaşlarından Andrew Covel adlı bir bilim adamına hayat veriyordu. Nereden nereye…

Jodelle Ferland

Şimdilerde otuzlarına merdiven dayamış olsa da, bir dönemin ünlü çocuk yıldızlarından Jodelle Ferland‘ı pek çoğunuz hatırlıyordur. Onlarca film ve dizide boy gösteren atom karıncamız, Stargate yapımcılarının bir diğer TV projesi olan Dark Matter’da da Five (Beş) karakteri ile arzı endam eylemiş ve başarılı oyunculuğuyla hepimizin gönlünü çalmayı bilmişti.

Birçok yapımda yer almasına rağmen, ünlü oyuncunun kariyerinde Stargate’in yeri bambaşka. Çünkü o Stargate SG-1’ın küçük Orici‘ı, Stargate Atlantis’in ise Harmony‘si olarak hafızalarımıza kazındı. Özellikle canlandırdığı çocuk kraliçe Harmony karakterinin John Sheppard ile olan tatlı atışmalarını unutmak ne mümkün.

Mike Dopud

Mike Dopud, Stargate evreninin gediklilerinden. Öyle ki SG-1, Atlantis ve Universe dizilerinin tamamında da yer alarak hat trick yapmasıyla ünlü. Hatta hızını alamayıp, Stargate SG-1’ın iki farklı bölümünde iki farklı karakteri canlandırmışlığı da var. Bunlardan ilki Full Alert bölümünde hayat verdiği Albay Chernovshev karakteri, diğeri ise Bounty bölümünden anımsayacağınız Odai Ventrell.

Onu ayrıca Atlantis’in Kiryk‘si, Universe’ün Varro‘su olarak da izledik. Eğer ileride yeni bir dizi falan çekilirse, bilin ki Dopud yine orada bir yerde olacak ve Stargate evrenindeki oyunculuk kıdemini pekiştirmekten geri durmayacaktır.

Christopher Heyerdahl

Stargate evreninin emektar oyuncularından biri de hiç kuşkusuz Christopher Heyerdahl. Stargate mitolojisine ilk adımını SG-1 dizisinin Revisions bölümünde canlandırdığı Pallan karakteriyle atan aktör, sonrasında Atlantis’in Halling‘i olarak uzun bir dönem ekranlarda kalmayı başardı. Athos gezegeninin yerlerinden biri olan Halling, halkına beslediği sadakatiyle dikkat çekiyordu.

Ancak Halling, Heyerdahl’ın Atlantis dizisinde hayat verdiği tek karakter değil. Bu çalışkan oyuncuyu aynı zamanda öne çıkan Wraith karakterlerinden Todd‘u canlandırırken de izleme şansı bulduk. Ah Todd, keşke tüm Wraith’ler senin gibi delikanlı olabilseydi. Sonuçta izleyicinin sempatisini kazanabilmiş bir Wraith olmak herkesin harcı değil.

Paul McGillion

Paul McGillion tarafından canlandırılan Stargate Atlantis’in sevimli, dost canlısı, neşeli ve bir o kadar da başarılı doktoru Carson Beckett‘i hangimiz unutabiliriz ki? Ekibini hayatta tutabilmek için canla başla çalışmış, ötegezegenlerdeki cümle illet-i muzır haşaratla mücadele etmiş bir tıp savaşçısı o.

Ancak Carson Beckett rolüyle milyonların sevgisini kazanan McGillion, karşımıza ilk kez Stargate Atlantis dizisinde çıkmadı. Hafızası iyi olan gaterlar, onu Stargate SG-1 dizisinde canlandırdığı Catherine Langford’un genç nişanlısı Ernest Littlefield olarak da anımsayacaktır. Kendisi 40’lı yıllarda girişilen Yıldız Geçidi deneylerinin kurbanı olmuş ve ıssız bir gezegende tam 50 yıl mahsur kalmıştır. Acı ama gerçek…

Julia Benson

Yukarıda da değindiğimiz Lucius Lavin’in (hani şu Adnan Oktar kılıklı olan) kediciği ve eski eşi Willa karakteriyle Stargate evrenine dalış yapan alımlı aktris Julia Benson‘ı, daha sonra Stargate Universe dizisinde bol bol izleme fırsatı bulup rahatladık. Üstelik bu sefer tek bölümlük bir karakter değil, Universe’ün Teğmen Vanessa James‘i olarak çıkagelmişti.

Stargate Universe’ün daha ilk bölümünde silah arkadaşı Teğmen Matthew Scott ile mercimeği fırına verirken gördüğümüz Vanessa James, Destiny gemisine ulaşan ve ardından da burada mahsur kalan ekibin önemli üyelerinden biriydi. Şu sıralar Destiny’deki uyku kapsüllerinden birinde uyandırılacağı günü bekliyor.

Garwin Sanford

Stargate SG-1 dizisinin Tollan uygarlığını bilmeyen yoktur. Hemen her alanda bizden katbekat gelişmiş olan bu toplum, özellikle teknoloji paylaşımı noktasında sergilediği sinir bozucu tutumuyla ünlüdür. İşte bu toplumun öne çıkan karakterlerinden biri de Narim‘di. Aktör Garwin Sanford‘un performansıyla izlediğimiz Narim, nezaketi ve işbirliğine açık mizacıyla Samantha Carter’ın bile gönül telini titretmeyi başarmış nadir erkekler arasındaydı.

Ne tuhaftır ki Garwin Sanford, Stargate Atlantis dizisinde de Dr. Elizabeth Weir’ın nişanlısı Simon Wallace olarak bir kez daha karşımıza çıktı. Ancak kaderin cilvesiyle iki farklı galaksiye savrulan aşıkların sonu pek de mutlu bitmedi. Uzun mesafe ilişkisinin bu kadarı!

Connor Trinneer

Stargate Atlantis’te Michael adlı bir Wraith’i canlandıran Connor Trinneer da Stargate evreninin müdavim oyuncularından. Michael, Wraith’leri insanlaştırma deneyinin kurbanlarındandı ve ekibimize beslediği öfke onu dizinin baş kötülerinden biri hâline getirmişti. Sinsi, zeki ve acımasızdı.

11 yıllık aranın ardından tekrar Stargate evrenine dönen aktörü, bu kez de Origins mini dizisinde Paul Langford gibi kilit bir karakteri canlandırırken izledik. Catherine Lingford’un babası olan ve Yıldız Geçidi’nin kaşifi sayılan karakter, ansızın ortaya çıkan Nazi ökültisti Wilhelm Brücke yüzünden kendini gezegenler arası tehlikeli bir yolculuğun ortasında buluyordu.

Bonus: Michael Shanks

James Spader’dan aldığı Daniel Jackson bayrağını uzun yıllar başarıyla taşıyan Michael Shanks, hiç şüphe yok ki Stargate evreninin en önemli isimlerinden biri. SG-1’ın tamamında, Atlantis ve Universe’ün ise konuk oyuncuları arasında gördüğümüz aktör, sadece oyunculukta değil seslendirmenlikte de bir hayli başarılı. Öyle ki, Asgard filosunun Başkumandanı Thor‘u bizzat seslendirmiş, pek çok efsanevi repliğe imza atmıştır.

Aslında bir kukla karakter olan Thor, bugün Stargate evreninin bilindik figürleri arasında gösteriliyorsa, kuşkusuz bu başarıdaki en büyük pay sahiplerinden biri de ona sesiyle hayat bahşeden Michael Shanks’tir. Özellikle Robert Kinsey’ye verdiği o güzelim ayarları kim unutabilir?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…