Stargate Dizilerinde Kara Delikler

“Tekilliğin kendisini tam olarak göremezsiniz. O kadar ki, ışık bile ondan kaçamaz. Sadece tam güneş tutulması aşamasındayken yutulan maddeyi görebilirsiniz.” Samantha Carter, Stargate SG-1 Singularity

Stargate SG-1 – Singularity (01.15)

Dizinin hayranları, “Singularity” bölümünü genellikle Cassandra ve Nirrti’nin ortaya çıktığı bölüm olarak hatırlar. SG-1’ın Hanka gezegenini ziyaret etme sebebi, tutulma sırasında bir kara deliğin biriktirme diskini gözlemlemektir.

Ancak görev, SG-1 ekibinin gezegende bulunan herkesin salgın bir hastalıktan öldüğünü öğrenmesi ile başarısızlığa uğramıştır. Hayatta kalan tek kişiyse küçük Cassandra’dır.

Stargate SG-1 – A Matter of Time (02.15)

Yıldız Geçidi Komutanlığı bir yıl sonra başka bir kara delikle karşılaşacaktı. Bu kez, başka bir SG takımını kaybedeceklerdi. SG-10 ekibi kendilerini P3W-451 gezegeninde bulmuş ve gezegen yakınında bulunan bir kara delik tarafından yok edilmek üzereydi. SGC, SG-10’u kurtaramayacağını ve daha da kötüsü, kara deliğin kütle çekim kuvveti Dünya için tehdit oluşturunca işler karıştı. Zira kütle çekim dalgaları, Yıldız Geçidi aracılığıyla Dünya’yı etkiliyordu.

SG-1, ne yapıp edip bir yolunu buldu ve Dünya’yı yok olmaktan kurtardı. Ancak bu, SG-1’ın P3W-451’in kara deliğiyle karşılaştığı son sefer olmayacaktı.

Stargate SG-1 – Exodus (04.22)

Apophis’in filosunu tek seferde imha etmek isteyen Binbaşı Samantha Carter ve Jacob, yakındaki bir yıldızı süpernovaya dönüştürmeye kalkıştı. Bunun için de P3W-451 gezegeninde bulunan yıldız geçidine bağlandılar. Solucan deliği kurulduktan sonra, geçidi yıldıza gönderdiler. Kara deliğin kütle çekimi, yıldızın çökmesine ve patlamasına neden oldu.

Plan işe yaramış gözüküyordu, ancak ortaya çıkan serpinti sonucu hem Apophis hem de SG-1 dört milyon ışık yılı uzağa savruldu.

Stargate SG-1 – 2001 (05.10)

SG-1, Aschen ırkından şüphelenmeye başlamasına rağmen yine de onlara geçit adreslerinin bir listesini vermek zorunda kaldı. Gerçi verdikleri liste Aschen için yararı olmayan ve tamamen tehlikelerle dolu gezegenlerdi.

O’Neill’in dediği gibi, “İlki bir kara delik ve diğerleri de… ”

Stargate SG-1 – New Order, Part 1 (08.01)

SG-1’ın 7. sezonu, Jack O’Neill bir kapsülün içindeyken sona erdi. Böylece hayatta kalmaya devam edecekti. SG-1 ve Yıldız Geçidi Komutanlığı, O’Neill’i nasıl kurtaracaklarını bilmiyordu ama Asgard’ın bir yolunu bulacağından emindi. Carter ve Teal’c, O’Neill tarafından değiştirilen Tel’tak’ı, Asgard dünyası Hala’ya gidip yardım aramak için kullandı.

Hala sistemine vardıktan sonra bekledikleri gezegen yerine bir kara delik ile karşılaştılar. Tel’takları kara delik tarafından tahrip edilmeden önce Thor tarafından kurtarıldılar. Durum sonradan anlaşılacaktı. Meğer Asgard, Çoğalıcılar’ı durdurmak için sistemdeki yıldızı bir kara deliğe dönüştürmüştü.

Stargate SG-1 – Prototype (09.09)

Tok’ra, SGC’ye Ori ihlali olabileceğine inandıkları yer çekimsel bir hareketlilik raporu sundu. Acil olarak SG-1 ve SG-5, P3X-584 gezegenini araştırmaya gönderildi. Ancak gittiklerinde hareketliliğin bir Ori süper geçidi değil de bir kara delikten kaynaklandığını öğrendiler.

Stargate SG-1 -Beachhead (09.06) ve Camelot (09.20)

Ori, Samanyolu galaksisini işgal etmeye niyetlendiğinde filosunu uzak mesafelere ulaştırmanın bir yolunu bulmuştu: Süper Geçit! Devasa gemilerinin bir galaksiden diğerine geçmesine izin veren bu geçitler,“Beachhead” ve “Camelot” bölümlerinde belirtildiği gibi kara deliklerden besleniyordu.

Stargate SG-1 – The Pegasus Project (10.03)

Dr. Rodney McKay, Ori süper geçidini yok etmek için Albay Carter ve Albay Mitchell ile birlikte bir kara delik kullanmaya çalıştı. Süper geçide bağlanmak için normal büyüklükte bir yıldız geçidi kullanabileceklerini fark edince, Pegasus galaksisindeki bir kara deliğin yakınında nükleer bomba patlatmaya karar verdiler.

Pegasus yıldız geçidini bu süper geçide bağlama sürecinde, Yıldız Geçidi Komutanlığı bir Wraith ve bir Ori savaş gemisini imha edebildi ve Ori’ın Samanyolu’nda bulunan süper geçidini süresiz olarak kullanım dışı bıraktı.

Stargate Universe – Epilogue (02.18)

Kader mürettebatı Novus’a geri döndüğünde, terk edilmiş bir gezegenle karşılaştı ve bu onları oldukça şaşırttı. Mürettebat, insan nüfusuna ne olduğu konusunda çeşitli teoriler ortaya koydu. Dr. Lisa Park, Novus’un arşivlerini araştırırken sisteme giren bir kara deliğin gezegeni harap ettiğini ortaya çıkardı.

Kara delik Novus için büyük bir tehlike olmasına rağmen, varlığı gezegendeki ulusları birleştirmiş ve başka bir gezegene seyahat etmek için birlikte çalışmaya zorlamıştı.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun Kadın Neferi: Claudia Black

Oyuncular, meslekleri ve profesyonel tercihleri dolayısıyla her tür filme, yönetmene ve canlandırılacak karaktere eşit mesafede …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et