Dizi stargate - firefly

Tarih: 31 Ocak 2023 | Yazar: Dilara Chabanov

0

Stargate Dizilerinde de Görebileceğiniz 5 Firefly Oyuncusu

Joss Wheldon imzalı sıra dışı bilimkurgu western efsanesi Firefly’ın televizyona çıkışının üzerinden tam 20 yıl geçti. Bilimkurgu hayranlarının zihinlerinde yer edinen dizi, Eylül 2002’de Fox TV’de prömiyer yapmış ve yine sonbaharda aniden iptal edilmesiyle televizyon tarihinin en kötü şöhretli kararlarından birine imza atmıştı.

Kısa süren yayın ömrü nedeniyle Firefly kadrosundan birçok yıldız kariyerine farklı yapımlarla devam etti. Bir başka bilimkurgu efsanesi olan Stargate de bunlardan biriydi. İşte, komutanlardan kötü adamlara kadar çeşitli rollerde yer alan o isimler…

Jewel Staite

Firefly: Kaylee Frye
Stargate Atlantis: Dr. Jennifer Keller

Stargate’in Firefly ile en yakın bağı, Serenity’nin çoğunlukla masum ama ara sıra kirli fikirli tamircisi Kaylee Frye’dan başkası değil. Firefly’dan sonra aktris Jewel Staite, Stargate Atlantis’e konuk oldu, ancak sıradan izleyiciler muhtemelen onu ağır protezler altında tanıyamamış olabilir. Ekibin gizlilik içinde yaşarken bulduğu ve ikinci sezonun ‘İçgüdü’ bölümünde gerçek doğasından umutsuzca kaçmaya çalışan hayalet kız Ellia’ydı.

Ellia için mutlu bir son olmadı ama dizinin yapımcıları, oyuncuyu başka bir rol ile geri getirebileceklerini biliyordu. Dr. Carson Beckett (Jewel’in uzun süredir arkadaşı olan Paul McGillion tarafından canlandırılıyor) diziden çıkarıldıktan sonra, Atlantis’in yeni bir doktora ihtiyacı vardı ve Jewel, Wisconsin’den küçük bir kasaba kızı olan Dr. Keller rolünü üstlendi. Jewel, dördüncü sezon için dizinin daimi kadrosuna katılmadan önce üçüncü sezon finalinde ilk kez göründü. Ardından, dizinin beşinci ve son yılında tam zamanlı oyuncu kadrosuna yükseldi ve toplam otuz üç bölümde yer aldı.

Bugünlerde Kanada yapımı hukuk draması Family Law‘da başrol oynuyor.

Morena Baccarin

Firefly: Inara Serra
Stargate SG-1: Adria (Orici)

Firefly’ın şaşırtıcı güzellikteki refakatçisi Inara, Kaptan Malcolm Reynolds ile gergin ve ateşli bir ilişkiye adım atarken Serenity gemisiyle evine dönmüştü. Inara, refakatçilerin kendi müşterilerini seçtiği ve yüksek sosyeteye sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal arkadaşlık da sağladığı loncasının kurallarına göre yaşıyordu. Morena Baccarin‘in Stargate SG-1’deki rolü elbette bundan daha farklı olamazdı. Ori, galaksimizi istila ederken Vala‘nın yeni doğan kızı da hızlıca büyüdü. Bu kız, Ori tarafından mucizevi bir şekilde kendilerine elçi olarak hizmet etmesi için tasarlanmıştı. Çocuk, Counterstrike’ya geri döndüğünde yetişkin bir kadına dönüşmüştü bile.

Morena’nın canlandırdığı Adria, düşman işgal filosunun lideriydi. Bu, onu dizinin son sezonunun kötü başkarakteri hâline getirdi ve oyuncu toplam beş bölümde yer aldı. Soğuk ve hesaplı olan Adria, başta Ori’ın tüm dünyaları boyun eğmeye zorlama hedefine odaklandı, ancak sonrasında bu gücü kendisi için ister oldu.

Onuncu sezondaki dönüşünden sonra, devam filmi Stargate: The Ark of Truth‘ta yeniden karşımıza çıktı. Son zamanlarda ise NBC yapımı The Endgame‘de oynadığı için çok meşgul.

Bonnie Bartlett

Firefly: Patience (Serenity)
Stargate SG-1: Linea (Prisoners)

Mal ve mürettebatı, bir Alliance gemisinden kaldırılan bazı yükleri indirmek için Whitefall’ın acımasız reisi Patience’a döndü. Patience, Mal’ı sırtından bıçaklamaya çalıştığında durumu onun aleyhine çevirdi ve tepede bir keskin nişancıyla tüm çetesini alt etti.

Kıdemli dramatik aktris Bonnie Bartlett, Stargate çıkışını dört yıl önce çoktan yapmıştı. SG-1 üyeleri, Taldur tarafından haksız yere yabancı bir dünyaya hapsedildiğinde, kendilerini ‘Yıldız Geçidi’ olan ancak D.H.D.’si bulunmayan bir hapishane gezegeninde buldular. Orada, bir sineği bile incitmeyeceğini düşündüren hoş, yaşlı kadın Linea ile tanıştılar.

Linea parlak bir bilim insanıydı ve onun yardımıyla ekip, Dünya’ya geçit açmayı başardı, ancak Linea burada gerçek yüzünü gösterdi. Hiç masum değildi ve bir dünyanın yok edilmesinden sorumlu olarak adil şekilde hapsedilmişti. Linea, geçitten kaçmadan önce üssün kendini yok etme programını etkinleştirdi ve ardında da şu mesajı bıraktı: “Bütün borçlar şimdi ödendi.”

Linea karakteri, Vyus gezegenindeki deneyler sonucu yaşı küçültülmüş şekilde bir sonraki yıl geri döndü ve aktris Megan Leitch tarafından canlandırıldı. Bonnie Bartlett bugün 93 yaşında ve Stargate rolüyle ilgili röportajını ‘Dial the Gate’te izleyebilirsiniz.

Larry Drake

Firefly: Sir Warwick Harrow (Shindig)
Stargate SG-1: Burrock (Beast of Burden)

Firefly’da aktör Larry Drake, Alliance’dan gizli olarak Persephone’den bazı mülkleri dünya dışına kaçırmak isteyen asilzade Sir Warwick Harrow‘u canlandırdı. Mal ve ekibi, işi almak için yüksek sosyete etkinliğine geldi ve Inara’nın müşterilerinden birini düelloya çağırdı. Kaptan kendini iyi bir şekilde aklamayı başardı ve Harrow, gemilerinde sığır sürüsü taşıma işi için Serenity mürettebatını tutmayı kabul etti.

Drake, Stargate SG-1’ın beşinci sezon bölümü “Beast of Burden”da Burrock adlı bir düşmanı oynadı. Daniel Jackson’ın bir süredir izlediği Chaka adlı Unas, bir grup insan tarafından gezegeninden kaçırılır. SG-1 ekibi Chaka’yı kurtarmak için yola koyulur. Gittikleri gezegende Unas’ların köle olarak zorla çalıştırıldığını ve ticaretinin yapıldığını fark ederler. Ekip ilk başta onunla mantık çerçevesinde anlaşmaya çalışır, ancak Burrock’un Unas’ları kendi kaderini tayin etme hakkına sahip zeki varlıklar olarak görmediği açıktır.

En çok L.A. Law, Darkman ve Dr. Giggles rolleriyle tanınan Drake, en son ‘The Secrets of Emily Blair’de oynamıştı. Aktör 2016 yılında hayatını kaybetti.

Adam Baldwin

Firefly: Jayne Cobb
Stargate SG-1: Colonel Dixon (Heroes)

“Canton’ın kahramanı, Jayne denilen adam!” Jayne Cobb tam olarak göründüğü gibi: gösterişçi, havalı, gizli gündemi veya derin kaygısı olmayan bir paralı asker. Jayne’e en sevdiği şapkayı ve gemideki en büyük silahı (bu Vera olurdu) verin, o da yapması gerekeni yapsın.

Stargate SG-1’daki karakteri elbette o kadar küstah ve kaba değildi. Ama her şey düşünüldüğünde, Albay David Dixon da çok farklı sayılmazdı. SG-13’ün sadık ve saçma sapan komutanı Albay Dixon, ekibini ‘Yıldız Geçidi’nden geçirdi ve yabancı bir dünyada kadim kalıntıları keşfetti. SG-1’dan uzakta bu kadar çok zaman geçirmesi alışılmadık bir durumdu, ancak bu sahnelerde SG-13’ün kendi yakın dostluk bağlarına sahip olduğu ortaya çıktı.

Sonunda işler ters gitti ve ekip kendini Jaffa güçlerinin yoğun kara saldırısının ön saflarında buldu. SG-1, desteğe geldi ve diğerlerinin kahramanca fedakarlıkları sayesinde Dixon ve ekibi hayatta kalmayı başardı.

Bugünlerde Adam Baldwin, çok sayıda video oyunu seslendirme çalışması yapıyor ve geçen yılın ilham verici futbol filmi ‘American Underdog‘da rol aldı. Ayrıca kendisini, uzun bir süre savaş gemisi draması The Last Ship‘te de izledik.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında