Carson Beckett

Stargate Atlantis’in Sevimli Doktoru: Carson Beckett

Bir biyolog da olan Carson Beckett, Pegasus Galaksisi’nde bulunan Atlantis üssünün ilk baş sağlık görevlisidir. Beckett, başlangıçta İskoçya’dan Antarktika’daki Kadim karakoluna bir temsilci olarak atandı. Burada, Kadim teknolojilerini kullanmasına imkan veren nadir bir gene sahip olduğu keşfedildi. Aslında birçok Kadim teknolojisini çalıştırmak için ihtiyaç duyulan genleri ilk keşfeden kendisiydi.

Beckett, teknolojiye ve teknolojik aletlere fazla ilgisi olmayan biriydi. Rodney McKay, teknoloji hakkında daha fazla şey öğrenmesi umuduyla onu karakolun komuta kademesine katılmaya zorladı. Ancak Beckett, bir drone silahını yanlışlıkla harekete geçirdi. O sırada helikopterle üsse doğru gelmekte olan General O’Neill ve Binbaşı Sheppard, drone ile vurulmak üzereyken son anda kurtuldu.

Elizabeth Weir‘in komutası altındaki keşif gezisinin üyesi olarak Atlantis’e ulaşan Beckett’in buradaki ilk görevlerinden biri, Sheppard’ın Athos’tan geri getirdiği kopmuş bir Wraith kolunu incelemek oldu. Bu kol üzerinde yapılan çalışma, Wraith fizyolojisi hakkında elde edilen ilk bilgiler olarak kayda geçti. Beckett daha sonra, Hoffan ulusu ile birlikte çalışarak Wraith biyolojisi hakkında daha fazla şey öğrenme imkanı buldu. Bu çalışmaların odağında ise, Wraith’ların beslenmelerini engelleyen bir ilaç vardı.

Carson, Atlantis’te Rodney McKay ve Dr. Weir’le iyi arkadaşlıklar kurdu. Bulunduğu konumdan dolayı, Wraith fizyolojisi alanında giderek uzmanlaştı. Bu gelişmelerin sonucunda, Wraith’ların DNA’sındaki Iratus böceği kalıntılarını temizleyen ve sadece insani unsurların kalmasını sağlayan bir retrovirüs geliştirmeyi başardı. Yaptığı bu retrovirüsü ahlaki açıdan doğru bulmamasına rağmen, Michael olarak bilinen bir Wraith üzerinde denedi. Michael üzerinde yapılan deneylerin başarılı olmasından sonra, retrovirüs bir Wraith kovan gemisinde kullanıldı. Zamanla Michael hafızasını geri kazandığında ve Wraith fizyolojisi kendini yeniden onarmaya başladığında, Beckett Wraith’ların baş hedefi haline gelmekten kurtulamadı.

Görev sırasında trajik bir şekilde öldürülmeden önce Atlantis’te üç yıl boyunca görev yaptı. Daha önce bilinmeyen bir Kadim teknolojisine maruz kalmanın yarattığı tümörü ameliyat etmek için emirlere karşı çıktı ve bir bilim insanına acil cerrahi müdahalede bulundu. Beckett tümörü başarılı bir şekilde çıkardı ve hastanın hayatını kurtardı, ancak patlayıcı atma ünitesine elini koyduğu sırada tümör yandı ve alev aldı. Bunun üzerine Atlantis’teki görevi, arkadaşı ve meslektaşı Jennifer Keller tarafından devralındı.

Ölümünden yaklaşık bir yıl sonra Atlantis ekibi, Michael’ın çaldığı genetik materyalden yarattığı bir Carson klonuyla karşılaştı. Kendi fizyolojisini stabilize etmek için kişisel bir arayışta olan klon, aynı zamanda Dr. Beckett’in tüm insani taraflarını da taşıyordu. Pegasus Galaksisi boyunca çeşitli gezegenlere seyahat ederek ihtiyacı olanlara tıbbi yardım ulaştırdı. Arkadaşı Rodney McKay, söz konusu klonu Carson’un ölümden dönmüş hali olarak görüyordu ve bu görüşünde de ısrarcıydı. Carson Beckett karakteri, oyuncu Paul McGillion tarafından canlandırıldı.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

https://deadline.com/2023/04/robocop-stargate-legally-blonde-barbershop-in-works-film-tv-amazon-mgm-ip-1235243057/

Amazon’dan Yeni Stargate Projelerine Yeşil Işık

Gelen haberlere göre Amazon, Stargate çatısı altında yeni film ve TV projeleri geliştirmek için kolları …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et