bilimkurgu kulubu

Dizi stargate_atlantis-crew

Tarih: 28 Ekim 2020 | Yazar: Gökhan Karagül

0

Stargate Atlantis Oyuncuları Bugün Ne Yapıyor?

1994 yılında vizyona giren bilimkurgu filmi Stargate, hayranlarını yıllarca koltuklarına çivileyecek bir marka yarattı. Bu markanın ürünlerinden biri olan Stargate Atlantis, Stargate SG-1’ın bir yan dizisi olarak geliştirildi. Dizi, SG-1 mürettebatının Antarktika’da, “Kadimler” adı verilen yabancı bir tür tarafından inşa edilmiş bir karakol bulmasından sonra meydana gelen olayları işledi. Kadimler’in bir başka yaratımı olan gizemli Atlantis şehri bulunduğunda, Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın keşif için bir ekip göndermesi ile Stargate Atlantis dizisi doğdu.

Atlantis’in kendine özgü bir çekiciliği vardı. Ardından yeni bir dizi olan Stargate Universe geldi, ancak Universe, Atlantis’in başarısını tekrarlayamadı. Atlantis’in finalinin yayımlanmasının üzerinden on yıldan biraz fazla zaman geçti ve hayranlar hâlâ bu diziyi sevgiyle hatırlıyor. Dizinin oyuncuları, kariyerlerini senaryo yazmaktan film yönetmenliğine ve dublörlüğe kadar ilginç yönlere taşıdı. Dizinin favori oyuncularının Stargate Atlantis’e veda edişlerinin ardından yaptıkları bu işlere gelin hep birlikte bakalım.

Joe Flanigan

John Sheppard

Joe Flanigan, Kadimler tarafından kullanılan teknolojinin işleyişini çözmesi nedeniyle, Atlantis’i araştırmak üzere işe alınan Yarbay John Sheppard‘ı canlandırmıştı. Sonunda Atlantis seferinin askeri liderliğine terfi etti. Baskı altında her zaman sakin kalması onu etkili bir lider yaptı.

Atlantis’in finalinden sonra Flanigan, Warehouse 13 ve Fringe gibi diziler de dahil olmak üzere diğer popüler TV yapımlarında konuk oyuncu olarak yer aldı. Flanigan, 2013’ten 2016’ya kadar üç yıllık bir ara verdi, ancak sonunda The Bandit Hound filminde Trevor’ı oynamak üzere geri döndü. 2019’da, uzun süredir devam eden ünlü pembe dizi General Hospital‘da Dr. Neil Byrne’yi oynamaya başladı. Şimdilerde ise kızının ölümünün ardındaki gizemi çözmek üzere onun öldüğü otele gelen yaslı baba rolüyle Room 19‘da karşımıza çıkıyor.

Rachel Luttrell

Teyla Emmagan

Stargate Atlantis’te Rachel Luttrell, Athosyalılar olarak bilinen bir insan ırkının lideri Teyla Emmagan‘ı canlandırmıştı. Pegasus Galaksisi’nin yerlileri olan Athosyalılar, Teyla’nın Atlantis Keşif Ekibi ile yaptığı işbirliğinden yararlanmıştı.

Atlantis bittikten kısa bir süre sonra Luttrell, Hardwired adlı bilimkurgu filminde Candace’i canlandırdı. Daha yakın zamanlarda, onu Zombieland: Double Tap‘da küçük bir rol oynarken de gördük.. Oyunculuğa ek olarak, Luttrell 2011 yılında ilk albümü “I Wish You Love”’ı çıkardı. Atlantis’te şarkı söyleyişini duyan hayranlar, onun çok hoş bir sesi olduğunu biliyorlar! Ekranda onu fark etmeseniz de Luttrell, Marvel filmleri Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame‘de de vardı. Her ikisi de gişe rekortmeni olan bu filmlerde dublördü.

Luttrell ayrıca birkaç kısa film üzerinde çalıştı. Requiem Log #32 ve Zarg Attack! adlı kısa filmlerin senaryolarını yazdı. Aynı zamanda 2020 yapımı kısa film Shelter in Place‘ i kaleme aldı, yönetti ve oyunculuğunu üstlendi.

David Hewlett

David Hewlett, mürettebatın dahisi Dr. Rodney McKay‘i canlandırmıştı. Bir bilim insanı olarak, Kadimler tarafından geliştirilen ve kullanılan teknoloji konusunda bir uzmandı. Kadimler hakkındaki kapsamlı bilgisi, onu ekibin ayrılmaz bir parçası yapmıştı.

Atlantis sona erdiğinde bile Hewlett’in Rodney McKay rolü devam etti. Zira Stargate Universe’de konuk yıldız olarak son bir kez role geri döndü. Ayrıca televizyonda çalışmayı sürdürdü. Dark Matter, Incorporated ve State of Syn dizilerinde rol aldı.

Hewlett, Atlantis’te geçirdiği zamandan beri Rise of the Planet of the Apes ve The Shape of Water dahil olmak üzere birçok uzun metrajlı filmde yardımcı roller üstlendi. Buna ek olarak, Atlantis başrol oyuncusu Jason Momoa’nın oynadığı, kendi bilimkurgu filmi Debug‘ı yazdı ve yönetti. Bugün, boş zamanlarını YouTube kanalında çalışarak geçiriyor.

Jason Momoa

Ronon dex

Jason Momoa, Atlantis’in kadrosuna Satedalı bir asker olan Ronan Dex rolüyle katıldı. Dex, Kadimler’in korkunç düşmanı olan Wraith’ten kaçmak için yıllarını harcadı. Wraithler, Dex’in vücuduna yerleştirdikleri bir takip cihazı ile onu takip edip avlamaya çalışmışlardı.

Momoa, Atlantis’ten sonra Game of Thrones‘un ilk sezonunda Khal Drogo rolüyle yeni bir şöhret seviyesine ulaştı. Drogo rolünün dizideki ömrü uzun olmamasına rağmen, bu rol Momoa için kapıları açtı ve The Red Road, Frontier ve See gibi diğer TV dizilerinde rol almaya devam etti. Ayrıca The Last Manhunt ve Road to Paloma gibi filmler için senaryo yazma fırsatı oldu.

Momoa şimdilerde en çok, Atlantis dizisini hatırlatan bir tesadüf sonucu Atlantis’li süper kahraman Aquaman olarak biliniyor. Aquaman’i birkaç DC filminde canlandırdı ve Zack Snyder’ın yakında yayımlanacak mini dizisi Justice League de rolüne geri dönecek. Aktör birçok rolündeki formunu korumak için boş zamanlarında Brezilya Jiu-Jitsusu çalışıyor. Yakında, onu Aquaman 2‘de ve merakla beklenen yeni Dune uyarlamasında izleyebileceğiz.

Torri Higginson

Stargate Atlantis Elizabeth Weir

SG-1 hayranları, Torri Higginson‘ın canlandırdığı Dr. Elizabeth Weir‘e zaten aşinaydı. Bir zamanlar SG-1’deki Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın başıydı ve Atlantis dizisinde Atlantis seferine sivil lider olarak atanmıştı. Askeri tecrübesi olmasa da, uluslararası politika konusunda uzman bir diplomattı.

Dizideki karakteri hayal kırıklığı yaratan bir kaderle karşılaştıktan sonra, Higginson son olarak Atlantis’in 4. sezonunda göründü. Atlantis’teki zamanı sona erdiğinde State of Syn dizisinin açılış anlatımını yaptı. This Life dizisinde Natalie Lawson olarak rol alırken, aynı zamanda Inhuman Condition‘da Dr. Michelle Kessler’ı canlandırdı. Sırada Dark Matter’da Komutan Truffault rolü vardı. Yakınlarda, Suriye’den kaçıp Kanada’ya yerleşen ve acil serivis kariyerine geri dönmeye çalışan doktor Claire Malone’u canlandırdığı Transplant dizisinde yer aldı.

Paul McGillion

Paul McGillion, Atlantis ekibinin tıp şefi Dr. Carson Beckett‘i canlandırmıştı. Karakteri üçüncü sezonda ölmesine rağmen, oyuncu daha sonraki bölümlerde Wraithler’in Beckett’in bir klonunu yaratmasıyla tekrar ortaya çıktı.

Atlantis’ten sonra McGillion çalışma programını dolu tutmakta hiçbir sorun yaşamadı. Onu Sanctuary, The Flash, Girlfriends ‘Guide to Divorce gibi dizilerde veya Picture Perfect Mysteries TV filmlerinde görmüş olabilirsiniz. Bilimkurgu hayranları muhtemelen McGillion’u 2009 tarihli Star Trek filminde kışla komutanı olarak tanıdı ve aynı zamanda Death Note‘un 2017 film uyarlamasında da müdürü oynadı. Ayrıca Before The Day kısa filminde yönetmen olarak kamera arkasında bir miktar deneyim kazandı. McGillion şu anda yeni dizi Firefly Lane ve karakter draması Day to Night üzerinde çalışıyor. McGillion 2012’de baba oldu.

Robert Picardo

Richard Woolsey

Atlantis’teki diğer birkaç oyuncu gibi, Robert Picardo da Stargate evreninde ilk kez SG-1’de görülmüştü. Picardo, Yıldız Geçidi Komutanlığı için yasal meselelerle ilgilenen Richard Woolsey‘i canlandırdı. Sert bir kabuğu olan ancak ekibin geri kalanını tanıdıkça yumuşayan biriydi.

Picardo, Atlantis’te geçirdiği zamandan beri sayısız proje üstlendi. The Mentalist‘ten Bravest Warriors‘a, Space Command‘dan The Orville‘e kadar birçok dizide rol aldı. Aynı zamanda, Ask Alphonso adlı bir kısa film yazdı. Picardo’nun yeni rol sıkıntısı da yok. Yakında gelecek olan drama After Masks, tatil romantizmi Deck the Heart ve bilimkurgu filmi To Meet the Faces You Meet‘te olacak. Bilimkurgu komedisi The Inspector Chronicles‘da oynayacağı da gelen bilgiler arasında. Yine kendisini Hellraid video oyununda Adon karakterini seslendirirken de duyabileceğiz.

Jewel Staite

Jennifer Keller

Pek çok bilimkurgu hayranı Jewel Staite‘i Firefly serisinden Kaylee Frye olarak tanıyordu ve bu nedenle Atlantis’te Dr. Jennifer Keller‘ı oynaması için seçilmesi gayet doğaldı. Dr. Carson Beckett’in ölümünden sonra, tıp şefi olarak onun yerine geçti. Son derece zeki bir karakterdi ve ilk başta takımdaki en iddialı kişi olmasa da, zamanla daha kendinden emin ve iddialı hale gelmişti.

Staite, Atlantis’in finalinden beri televizyonda çalışmakla meşgul. The LA Complex‘teki Raquel Westbrook rolünden, Animism adlı animasyon dizisindeki yardımcı oyuncu rolü Mel Ravensfall’a kadar pek çok ilginç karakteri canlandırdı. Ayrıca diğer Atlantis arkadaşları ile birlikte The Killing, The Magicians ve State of Syn’de rolleri vardı. Şu anda Staite, yakında yayımlanacak olan suç draması Family Law‘da Abigal Branchi olarak rol alacak. Dizi, babalarının hukuk bürosunda birlikte çalışırken kişisel kusurları ve yaşadıkları zorluklarla başa çıkması gereken birkaç aile üyesinin hayatını gözler önüne seriyor.

Staite, Atlantis’te göründüğünden beri kişisel yaşamında birçok değişiklik oldu. 2011’de boşandı. Sonrasında, müstakbel kocası Charlie Ritchie ile çıkmaya başladı ve 2015’te çiftin Wilder adında bir oğlu oldu. Staite ve Ritchie 2016’da evlendi.

David Nykl

Atlantis’te David Nykl, Dünya’daki bir işi geri almak için Atlantis Keşif Gezisine katılmayı seçen Dr. Radek Zelenka‘yı canlandırmıştı. Antik teknolojinin tüm ayrıntılarını bilen bir bilim insanı olarak, Dr. Rodney McKay’i dostane bir rakip olarak görüyordu. Sık sık McKay ile çalıştı ve ekibin en zor bilimsel problemlerinden bazılarının çözümünde kilit rol oynadı.

Atlantis’te canlandırdığı karakter ile Nykl, film endüstrisinde kendisi için sağlam bir yer edindi. Gişe rekorları kıran filmlerin yıldızı değildi belki, ama olumlu eleştiriler alan bazı ilginç filmlerde oynadı. The Beast of Bottomless Lake’de , dipsiz bir gölde yaşadığı söylenen yılan benzeri bir yaratığı bulma arayışındaki kriptozoolog Paoul Moran olarak karşımıza çıktı. Ayrıca kara komedi Camera Shy ve The Devout adlı drama dizilerinde de yardımcı roller üstlendi. Buna ek olarak Nykl, Arrow ve The Sleepers gibi şovlarda aldığı rollerle TV’de çalışmaya devam etti. Bir sonraki projesi mi? Bilimkurgu komedisi Time Helmet‘te Klaus’u oynayacak.

Chuck Campbell

Başlangıçta Atlantis’te sadece “teknisyen” olarak biliniyordu, ancak zamanla hayranları adının Chuck olduğunu öğrendi. Chuck Campbell‘ın canlandırdığı teknisyen Chuck, zamanının çoğunu Yıldız Geçidi kontrol odasında çalışarak geçiriyordu ve birkaç sezon boyunca isimsiz olmasına rağmen, her zaman ekibin ayrılmaz bir parçasıydı.

Atlantis macerası bittiğinde Campbell, Two Faced Guy rolünü oynadığı Sanctuary dizisi üzerinde çalışmaya devam etti. O zamandan beri Campbell, oyunculuk rollerini sadece ara sıra üstlendi. Goodnight for Justice: Queen of Hearts adlı TV filminde ve ayrıca Syfy tarafından üretilen Deadly Descent: The Abominable Snowman‘da rol aldı. 2015’ten 2018’e kadar ara verdi, ama bu arada Max Voltage dizisinde Burnie karakterini seslendirdi. Ancak, bu onun son rolüydü ve şu anda başka bir ara vermiş gibi görünüyor. Belki yakın gelecekte oyunculuğa geri döner.

Kavan Smith

Kavan Smith, Atlantis Keşif Seferi’nde takım komutanı Binbaşı Evan Lorne‘ u canlandırdı. Lorne’u ilk olarak SG-1’de tanımıştık, böylece hayranları onunla Atlantis’te tekrar karşılaşmış oldu. Kendisinin birkaç ilginç özelliği var: O uyurgezerlik sorunu olan yetenekli bir ressam.

Atlantis bittiğinde, Smith diğer TV şovlarında rol almaya başladı. Eureka, Rogue ve Mistresses bunlardan bazıları. Ayrıca Supernatural‘da Cuthbert Sinclair rolünde konuk oyuncuydu (ancak Supernatural’daki diğer birçok karakter gibi, bu rol de sadece birkaç bölüm sürdü). 2015 yılından itibaren When Calls the Heart adlı drama dizisinde Leland Coulter’ı canlandırdı. Ancak Smith, oyunculuktan da ayrıldı ve senaryo yazımında şansını denedi. Örneğin Alex Wright ile birlikte 2019 yapımı Love on the Menu‘nün senaryosunu yazdı.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilimkurgunun sonsuz olasılıklarının ve sanat dallarındaki yansımalarının tutkunu. Okuma müptelası.