Dizi star wars obi-wan kenobi dizi

Tarih: 5 Nisan 2021 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Wars: Obi-Wan Kenobi Dizisi Hakkında Bildiklerimiz

Ewan McGregor, Disney +’da yayımlanacak yeni Star Wars dizisinde Obi-Wan Kenobi olarak geri dönmeye hazırlanıyor. McGregor’un başrolde olacağı dizi ile ilgili epey bir süredir söylentiler vardı. Disney sonunda merakla beklenen projenin üzerindeki esrar perdesini kaldırmaya başladı. Oyuncu kadrosu ve hikâye örgüsü detayları son birkaç aydır yavaş yavaş açıklanmaya başlanan dizinin yayın tarihi henüz uzak olsa da, çekimlerin yakında başlaması bekleniyor.

Obi-Wan Kenobi, Disney + platformunda yayımlanacak olan birkaç Star Wars dizisinden sadece biri. Platform, Star Wars dizi alanına geçtiğimiz yıl ikinci sezonu yayımlanan ve 3. sezon çalışmaları devam eden The Mandalorian ile başarılı bir giriş yapmıştı. Bad Batch ve Temeura Morrison’un efsanevi ödül avcısı Boba Fett’i canlandıracağı The Book Of Boba Fett de ekranlarda olacak. Ahsoka Tano’ya odaklanan bir dizinin ve yeni cumhuriyet zamanlarını anlatacak olan Rangers of The New Republic’in de çalışmaları sürüyor. Ancak Star Wars fanatiklerinin bu dizileri izlemek için biraz daha beklemeleri gerekiyor. Hazır beklemedeyken, yaklaşan Obi-Wan Kenobi dizisi hakkında bilmeniz gerekenleri derlediğimiz yazımıza göz atarak vakit geçirebilirsiniz.

Konusu Ne Olacak?

Disney’in yayımladığı resmi özet şöyle:

“Hikâyemiz, Kenobi’nin en iyi arkadaşı ve padawanı Anakin Skywalker’ın düşüşünü ve yozlaşarak kötü Sith Lordu Darth Vader’a dönüşünü anlatan ‘Star Wars: Revenge of the Sith’ filminden 10 yıl sonrasında başlıyor.”

Revenge Of the Sith’deki olaylar ile A New Hope arasında yaklaşık 19 yıllık bir boşluk var. Bu nedenle dizinin, Obi-Wan’ın (muhtemelen) hâlâ Tatooine‘de saklandığı ve Luke Skywalker’ın kendi kaderini öğrendiği zamandan çok daha öncesinde geçeceğini söyleyebiliriz.

Kadroda Kimler Var?

Ewan McGregor, Obi-Wan Kenobi’yi canlandıracak. Daha önce kendisini öncül üç Star Wars filminde izlemiştik. Anımsanacağı gibi A New Hope filminde ise karakteri Alec Guinness canlandırmıştı. Öncül üçlemede Anakin Skywalker / Darth Vader’ı canlandıran Hayden Christensen’ı da yine Anakin rolünde göreceğiz.

Disney, Mart ayı sonlarında dizide rol alacak diğer oyuncuları da açıkladı: Moses Ingram, Joel Edgerton, Bonnie Piesse, Kumail Nanjiani, Indira Varma, Rupert Friend, O’Shea Jackson Jr., Sung Kang, Simone Kessell ve Benny Safdie.

Dizinin kadrosu, ana akım ve bağımsız yapımlarda rol almış oyuncuların bir karışımı gibi duruyor: Nanjiani, Marvel’ın Eternals’ında başrol oynayacak. Safdie ise Uncut Gems filminin yardımcı yönetmenliğiyle tanınıyor. Yine Edgarton ve Piesse de, Star Wars öncül üçlemesinde Uncle Owen ve Aunt Beru olarak yer almıştı.

Yapımın Arkasında Kimler Var?

Disney’in emektarlarından Deborah Chow, dizinin yönetmenliğini üstlenecek. Chow daha önce The Mandalorian ve Jessica Jones’un iki bölümünü de yönetti. Ayrıca Better Call Saul, American Gods ve Fear the Walking Dead dizilerinde de bölüm yönetmenliği yaptı.

Dizinin sorumlu yapımcıları Kathleen Kennedy, Michelle Rejwan, Deborah Chow, Ewan McGregor ve yazar Joby Harold. Oyuncu kadrosu yönetmeni ise iki Emmy ödüllü Carmen Cuba. Cuba’nın önceki çalışmaları arasında Stranger Things, We Are Who We Are, Devs ve Mrs. America dizileri ile The Matrix 4, Queen & Slim ve Alien: Covenant gibi filmler var. Cuba, Steven Soderbergh ile sık sık birlikte çalışmış bir isim.

Ne Zaman Yayımlanacak?

obi-wan kenobi dizi

Disney dizinin yayın tarihini henüz açıklamamış olsa da, çekimler Nisan ayında başlayacak. Star Wars hayranlarının bu arada izleyebilecekleri başka yapımlar olacak.

Yukarıda bahsettiğimiz Star Wars: The Bad Batch animasyon dizisi Mayıs ayında ve The Book of Boba Fett dizisi de Aralık ayında ekranlara gelecek. The Mandalorian’ın 3. sezonunun ise 2022 başlarında yayımlanması bekleniyor.

Hazırlayan: Gökhan Karagül | Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...