cad bane

Star Wars Evreninin Korkulan Ödül Avcısı: Cad Bane

The Book of Boba Fett dizisinde sürpriz bir karakteri, Star Wars hayranlarının yakından tanıdığı bir silahşoru gördük. Mavi tenli, kırmızı gözlü bu silahşor, dizide Pyke Çetesi ile çalışıyor ve bir anda ortamın gerilmesine neden oluyordu. Özellikle Star Wars animasyon dizilerini izleyenlerin bileceği gibi bu ikonik görünümlü silahşor, efsanevi ödül avcısı Cad Bane‘den başkası değildi. Peki Cad Bane kimdi, geçmişinde neler saklıydı ve Boba Fett ile bağlantısı neydi? Bu soruların cevaplarını bulacağınız yazımızda spoiler olduğunu da belirtelim.

Cad Bane, Jango Fett‘in Star Wars: Attack of The Clones’daki ölümünün ardından galaksideki en iyi ödül avcısı olarak bilinmeye başladı. Ancak Jango’nun oğlu Boba, Klon Savaşları’nın sonuna doğru silahşorluk konusunda Bane’e üstün gelmeyi başardı. Ne yazık ki ortak tarihlerinin çoğu kısmını ve aralarındaki büyük rekabeti Star Wars’un ilk animasyon dizisinde göremedik. Bu konulara serinin son animasyon dizisi The Bad Batch’de ise kısaca değinilmekle yetinildi.

The Book of Boba Fett dizisinde Freetown halkını uzak durmaları için tehdit ederken gördüğümüz üzere, Cad Bane hiç de hafife alınacak bir silahşor değil. Duros olarak bilinen, büyük kırmızı gözleri ve mavi-yeşil renkte tenleri olan bir uzaylı türünün üyesi. Hiperuzay yolculuğunu oldukça erken geliştiren bu tür, galaksinin her yerine yayıldı ve çeşitli etkinliklerde bulundu. Bazıları orijinal üçleme döneminde İsyan’a katılırken, Jedi olmayı başaranları ve hatta Star Wars tarihinin Skywalker destanından önceki ilk yıllarında Sith Lortluğu yapanı da vardı. Ancak acımasız ve etkili yöntemleriyle ün salan Cad Bane, galakside açık ara en tanınmış Duros’tu.

Bane, Star Wars: The Phantom Menace‘den önce Darth Maul için Aurra Sing ile çalıştı. Sahneye ise ilk olarak Star Wars: The Clone Wars animasyon dizisinde çıktı. Özellikle soygunlardaki başarısı ve Jedi’ları saf dışı bırakma konusundaki uzmanlığı ile galaksinin en iyi ödül avcılarından biri oldu. En meşhur işlerinden birinde Darth Sidious ile iş birliğine gitti ve Coruscant’taki Jedi Tapınağı’na zorla girip Güç’e duyarlı çocukların bir listesini çaldı. Kont Dooku da Bane’e birçok iş verdi. Bane, Jabba’nın amcası Ziro the Hutt’ın öldürülmesinden sorumlu olmasının yanı sıra, Star Wars zaman çizelgesinde birçok kez Jedi Ustası Obi-Wan Kenobi ile de savaştı.

Jango Fett’in ölümünden sonra Boba Fett’i himayesine alan Bane, kendisine ödül avcılığının hilelerini öğretmeye çalıştı. Ancak bu karanlık ve onursuz yola girmek istemeyen Boba Fett, aynı anda birbirlerini başlarından vurdukları bir düelloda Bane ile kapışmak zorunda kaldı. Bu düellodan ikisi de sağ çıkmayı başardı. Boba’yı kurtaran şey Mandalor zırhı giymiş olmasıydı. İşte Fett’in miğferindeki o meşhur göçüğün sebebi, Bane’in güçlü blasterinden gelen bu atıştı.

Galaktik İmparatorluk’un kuruluşunun ardından Kamino Başbakanı Lama Su, klon bir çocuk olan Omega’yı ele geçirmesi için Bane’i kiraladı. Bu iş sırasında Bane, Omega’yı kendi yanlarında tutmaya çalışan Klon Kuvveti 99 ve rakip ödül avcısı Fennec Shand ile çatışmaya girdi. Bane, İmparatorluk’un çöküşü ve Yeni Cumhuriyet’in kuruluşunu takiben de faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

Cad Bane’in Tatooine’de Pykelar için çalışmasının temel nedeni para kazanmak olsa da, muhtemelen bazı kişisel çıkarları da söz konusuydu. Belki de galaksinin en büyük ödül avcısı olma ününü elinden alan Boba Fett’in peşine düşüp onunla bir kez daha yüzleşmek istemişti. Ancak işler umduğu gibi gitmedi ve eski çırağı Boba Fett ile Mos Espa sokaklarındaki karşılaşması sırasında göğsüne aldığı bir yarayla hayatını kaybetti.

Star Wars evreninde karaktere sesiyle hayat veren kişi ise Corey Burton‘dı.

Hazırlayan: Gökhan Karagül

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars (Film)

2008 yapımı Star Wars: The Clone Wars, Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker‘ın Count …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin