bilimkurgu kulubu

Dizi Borg Kapak

Tarih: 7 Haziran 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek’in Asimile Edicileri: Borg

“Biz Borg’uz. Asimile edileceksiniz. Direnmek Faydasız.”

Borg, Uzay Yolu evreninde Samanyolu Galaksisi’nin Delta çeyreğinde yaşayan ortak bilince sahip sibernetik organizmalardan oluşan bir ırktır. Diğer ırkları kendilerine katmayı görev sayarlar. Bugünkü makalede bu ırkı biraz daha yakından inceleyeceğiz.

Borg, Galaksinin Delta çeyreğinde Arehaz (Borg Prime) isimli gezegende yaşayan  ve altuzay araclığıyla birbirlerine bağlı olan bir ırktır. Borg, neslini diğer ırkları asimile ederek devam ettirir. Borg’un inancı kendi formunun mükemmel olduğu yönündedir. Borg’a göre tüm evren kaos içindedir ve Borg karşılaştığı türleri asimile edip kendisine katarak, tüm evreni bu kaostan kurtarmak gayesindedir. Uzay Yolu evreninde binlerce Dünya yılı önce insanlar gibi tamamen organik olan Borg, kendi yıldız sistemindeki bir ırkı asimile ederek kollektifi kurmuştur. Borg drone’ları, farklı ışık tayflarını görmelerini sağlayan mekanik bir göze sahiptirler. Borg’lar belli bir enerji frekansı kullanarak beslenirler.

Borg

Borg

Ortak bir bilince sahip olduğundan, Borg’lar tek başlarına hareket edemezler veya tek başlarına düşünemezler. Aynı anda konuşur, aynı anda susarlar. Bir Borg’un yaşadığını tüm Borglar bilir. Borg için ben yok; biz vardır. Borg, galaksinin her köşesine dağıldığı için inanılmaz bir veri bankasına sahiptir. Tüm Borglar birbirlerine bağlı oldukları için algıları biraz yavaştır. Ayrıca Borg, tehdit oluşturmayan veya göreviyle ilgisi olmayan kişileri görmezden gelir. Bir Borg üzerindeki sibernetik parçalar sökülerek kolektiften koparılabilir, fakat asla organik haline geri dönemez. Borglar, Borg Kraliçesi adı verilen bir dişi tarafından yönetilir. Kolektifin en üstünde kraliçe bulunur, fakat kraliçe kolektifi keyfine göre yönetmez. Kraliçe, Kolektifi tüm Borgların yani kolektifin çıkarları doğrultusunda yönetir. Kraliçe kolektif için yaşar ve kolektif için ölür.

Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun Borg ile ilk karşılaşması Star Trek: The Next Generation dizisinin ‘’Q Who’’ isimli 2. sezon 6. bölümünde olmuştur. Her şeye gücü yeten tanrı benzeri bir ırkın üyesi olan Q tarafından bir el şıklatmasıyla Atılgan D kendisini galaksinin Delta çeyreğinde bir Borg Kübü’nün karşısında bulmuştur. Kaptan Picard’ın kendisine ve mürettebatına olan güvenini görünce Q, Borg hakkında şu sözleri söylemiştir:

‘’Borg nihai kullanıcıdır. Onlar senin Federasyonunun daha önce karşılaştığı hiçbir tehdide benzemez.”

Tanışma faslı başarısız olunca Kaptan Picard’ın emriyle Atılgan maksimum büküm hızıyla uzaklaşmış fakat, Borg kübü tarafından yakalanmaktan kurtulamamıştır. Borg’un kusursuzluk anlayışı dolayısıyla gemileri de küre veya küp şeklindedir.

Borg Küpü

Bir Borg Küpü

Borg gemileri 6 sınıfa ayrılır. İçlerinde en meşhuru Borg Küpü adı verilen 3.000 metre uzunluğundaki ve adından da anlaşılacağı üzere küp şeklinde bir gemidir. Tüm Borg gemileri Transwarp hızı kapasitesine sahiptir. %78 hasar görse bile kendi kendini onarabilecek bir yapıları vardır. Aynı zamanda tıpkı Borg Drone’ları gibi, belli bir süre sonra kendisine ateşlenen silahlara bağışıklık kazanır ve bağışıklık kazandıktan sonra o silah gemiye bir daha zarar veremez. Bu teknoloji bilinen ırklar içinde sadece Borg’da vardır. Öte yandan Borg küp’ü çekici ve kesici ışınlara, torpido ve Fazer benzeri enerji silahlarına sahiptir. Bu özellikler bir Borg küp’ünü korkulur bir rakip yapar.

Ayrıca Borg’un, zamanda yolculuk yapabilen Borg Küresi adında gemileri de bulunmaktadır. Fakat bu gemiler fazla enerji harcadığı için kullanımdan kaldırılmıştır. Borg bunlar dışında bir de, Borg Taktik Küpü adı verilen 1.500 metre boyunda bir gemiye sahiptir. Bu gemi Borg Küpü’nden farklı olarak, savaşmak için üretilmiştir ve galakside bilinen en güçlü gemilerden biridir. Tek bir Borg Taktik Küpü, zorlanmadan onlarca Yıldız Filosu gemisini yok etme gücüne sahiptir. Bilimkurgu evrenindeki gemiler içinde en farklı görünüşe sahip gemi olma ünvanını taşır. İçinde binlerce Borg Drone’u barındırır.

Borg Küresi

Borg Küresi

Star Trek: First Contact filmi, tamamen Borg üzerine kuruludur. Atılgan E, Borg’un geçmişe gidip geleceği değiştirmeye çalışmasıyla uğraşır. Borg’un en ayrıntılı işlendiği dizi ise Star Trek: Voyager‘dır. Borg, paralel evrenleri asimile etmek gibi işlere de kalkışmıştır; fakat başına fena bir çorap örülmüştür. Zira Species 8472 adında organik bir evrenden gelen bir ırk, Borg’u yok etmeye başlamıştır. Borg gemilerinin ve Borg teknolojisinin bu ırk karşısında çaresiz kalması sonucu Borg, Voyager mürettebatı ile müttefik olmuştur. Voyager sayesinde Species 8472 tehlikesi bir süreliğine ortadan kalkmıştır.

Star Trek: Voyager dizisinin son bölümünde Kraliçe’nin ölmesi sonucu, Borg lidersiz kalmıştır. Voyager Dünya’ya döndükten sonra Borg’un akıbeti bilinmemektedir. Fakat büyük ihtimalle yeni kraliçelerinin yardımıyla Borg Kolektifini tekrar kurmuşlardır. Aynı zamanda Atılgan’ın Kaptanı Picard da, Borg tarafından asimile edilip Borg’un Locutus’u ismini almıştır. Daha sonra Atılgan’ın mürettebatı sayesinde eski haline getirilmiş, fakat tam olarak kolektiften koparılamamıştır. Kaptan Picard ne zaman Borg ile karşılaşsa kafasının içinde onların sesini duymaktadır.

Locutus ve Kraliçe

Borg’un Locutus’u ve Kraliçe

Borg’un karşılaştığı her ırkı numaralandırma gibi bir huyu vardır. Örneğin Irk 180: Ferengi. Irk 329: Kazon. Irk 3259: Vulcan’dır. Irk 5618 ise biz insan ırkına karşılık gelir. Borg yukarıdaki özelliklerinden dolayı bilimkurgu tarihinin en güçlü kötülerinden biri olmayı başarmıştır. Gemilerinin silahlara bağışıklık kazanması, teknolojisinin çok gelişmiş olması tüm galaksinin Borg’dan korkmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Borg, Star Trek sevenler içinde azımsanmayacak bir taraftar sayısına sahiptir. Borg Kraliçesi dizilerde çok az görünür ve ne zaman görünse büyük bir olay olur.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...