Star Trek Kronolojisi

Yeni Star Trek dizisi Discovery, Vulkanlar tarafından büyütülmüş yetim bir insanı anlatıyor. Peki Yıldız Filosu görevlisi Michael Burnham‘ın hikayesi kronolojide nerede duruyor? CBS kanalında yayımlanan dizi Kirk ve Spock‘un maceralarını anlatan orijinal Star Trek’ten 10 yıl öncesinde geçiyor. Dolayısıyla Discovery, orijinal dizinin sürekliliğinde geçiyor ve bu niteliğiyle de “Ana Zaman Çizgisi”ne dair önemli bilgiler sunma iddiası taşıyor. 2009 yılında J. J. Abrams‘ın rebootuyla başlayan film serisi ise başka bir zaman çizgisinde geçiyor. Kötü adamlardan birinin zamanda geriye dönüp USS Kelvin’i yok etmesiyle başlayan bu zaman çizgisine “Kelvin Çizgisi” adı veriliyor. Kaptan Kirk’ün babası Geoge Kirk’ün USS Kelvin’in içinde öldüğü bu alternatif tarih, hayranların kafasını karıştırmaya devam ediyor.

Kafa karıştıran başka bir şey ise Discovery’nin orijinal seriyle uyuşmazlıkları. Yıldız Filosu üniformalarının ve Klingon ırkının görünüşü değiştirilmiş. Dizinin yaratıcıları, orijinal seriyle olan farklılıkların dizinin devamında açıklanacağını söylüyor. Evrenin gidişatı aklımızdaki sorulara yanıt verecek mi, yoksa kafamızı daha mı çok karıştıracak bekleyip göreceğiz. Gelin şimdi bu iki zaman çizgisine şöyle bir göz atalım.

Star Trek: Enterprise (2151-2161)

Yayımlanma Tarihi: 2001-2005

Orijinal Star Trek’teki Enterprise’ın görevinden 100 yıl öncesini anlatan bu seride, ilk Warp 4 yetenekli Yıldız Filosu gemisinin maceralarını izledik. Scott Bakula Jonathan Archer olarak, Jolene Blalock ise Vulcan subayı T’Pol olarak baş roldeydi.

Star Trek: Discovery (2255-3155)

Yayımlanma Tarihi: 2017 – Devam Ediyor

Star-Trek-Discovery

Sonequa Martin-Green, Spockun ebeveynleri Amanda ve Sarek tarafından yetiştirilmiş bir memur olan Michael Burnham’ı canlandırıyor. Burnham, hiper-mantıksal Vulkan toplumunda asimile olmak için insan duygularını bastırmış ama Kaptan Philippa Georgiou’ya (Michelle Yeoh) ve ardından Kaptan Gabriel Lorca’ya (Jason Isaacs) hizmet ettiğinde duygusal tarafıyla yeniden bağlantı kurmaya karar veriyor.

Star Trek: Strange New Worlds (2258-2264)

Yayımlanma Tarihi: 2022 – Devam Ediyor

Star-Trek-Strange-New-Worlds

Star Trek: Strange New Worlds, James T. Kirk’ün U.S.S.Enterprise’ın kaptanı olmasından önceki yıllarda geçiyor ve Star Trek Orijinal Seri’nin pilot bölümünden de tanıdığımız Kaptan Pike (Anson Mount)Spock (Ethan Peck) ve Bir Numara (Rebecca Romijn)’nın galaksideki yeni dünyaları keşfedişlerini konu ediyor.

Star Trek (2265-2269)

Yayımlanma Tarihi: 1966-1969

Gene Roddenberry tarafından yaratılan orijinal Star Trek serisi Kaptan James Kirk (William Shatner), Birinci Görevli Spock (Leonard Nimoy), Memur Uhura (Nichelle Nichols), Dr. McCoy (DeForest Kelley), Montgomery “Scotty” Scott (James Doohan), Hikaru Sulu (George Takei) ve diğer Yıldız Filosu üyelerinin keşif ve gelişim misyonunu anlatıyordu. O zamanlar televizyonda çeşitliliğe en çok yer veren şovlardan biri olan Star Trek, üç sezon boyunca devam etti ve Star Wars ile Battlestar Galactica gibi geleceğin uzay destanlarına esin kaynağı oldu.

Star Trek: The Animated Series (2269-2270)

Yayımlanma Tarihi: 1973-1974

Star Trek The Animated Series

Orijinal seri bittikten sonra Roddenberry, Star Trek hikayelerini sürdüren ve karakterlerinin çizgi film versiyonlarına seslendirme yapmak için aynı oyuncuların çoğunu yeniden bir araya toplayan bir dizi oluşturdu.

Star Trek TOS Filmleri (2273-2293)

Yayımlanma Tarihi: 1979-1991

Roddenberry, dizilerin büyük başarısını Shatner ve Nimoy’un oynadığı bir dizi uzun metrajlı filmle geliştirdi. Star Trek: The Motion PictureStar Trek II: The Wrath of KhanStar Trek III: The Search for SpockStar Trek IV: The Voyage HomeStar Trek V: The Finale Frontier ve Star Trek VI: The Undiscovered Country animasyon dizisinden sonra evrenin hikayelerini devam ettirdi.

Star Trek: The Next Generation (2364-2370)

Yayımlanma Tarihi: 1987-1994

star_trek_the_next_generation

Orijinal Star Trek’te yaşananlardan 100 yıl sonra, bu seride Kaptan Jean-Luc Picard’ı (Patrick Stewart) ve ekibini (Jonathan Frakes, LeVar Burton ve Marina Sirtis), beşinci USS Enterprise’de izliyoruz.

Star Trek TNG Filmleri (2293-2379)

Yayımlanma Tarihi: 1994-2002

Star Trek: Generations (1994) adlı filmde, Kaptan Picard bir zamanlar ölmüş olan Kaptan Kirk ile takım olur. Hikaye, iki Star Trek dizisinden’den gelen oyuncuları birleştirerek, Shatner’den Stewart’a etkili bir bayrak teslimi yapıyor. Yeni nesil oyuncu kadrosu, üç yeni filmde başrolü paylaştı: Star Trek: First ContactStar Trek: Insurrection ve Star Trek: Nemesis.

Star Trek: Deep Space Nine (2369-2375)

Yayımlanma Tarihi: 1993-1999

Yıldız gemisinden ziyade bir uzay istasyonunda geçen Deep Space Nine, galaksinin sonunda bir solucan deliğine açılmayı sağlayan insanların maceralarına odaklanıyor. Deep Space Nine, Trek’in ilk siyah kaptanı Benjamin Sisko’yu (Avery Brooks) tanıtmasının yanında, 1991’de vefat etmeden önce projeye onay veren Roddenberry olmadan yaratılan ilk Trek serisi oldu.

Star Trek: Voyager (2371-2378)

Yayımlanma Tarihi: 1995-2001

star_trek_voyager

Voyager gemisi, hain bir gemiyi ararken, Delta Çeyreğinde (Samanyolu galaksinin uzak tarafı) kaybolduktan sonra, 75 yıllık bir eve dönüş yolculuğu yapmak zorunda kalır. Voyager, serinin ilk kadın kaptanı Kathryn Janeway’e (Kate Mulgrew) ev sahipliği yapıyor.

Star Trek: Lower Decks (2380-2385)

Yayımlanma Tarihi: 2020 – Devam Ediyor

Rick and Morty’nin Emmy ödüllü yapımcısı ve yazar Mike McMahan tarafından hazırlanan Star Trek: Lower Decks, Dünya’nın Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun bir parçası olduğu 2380 yılında geçiyor. Yıldız Filosu’nun önemsiz gemilerinden biri olan  U.S.S. Cerritos‘un destek ekibine odaklanan animasyonda, alt katlardaki sıradan işlerle uğraşan düşük rütbeli subayların maceralarını izliyoruz.

Nemesis filminden bir yıl sonrasını anlatan yapım, Star Trek: Picard dizisinin ise yaklaşık 10 yıl öncesinde geçiyor.

Star Trek: Prodigy (2383)

Yayımlanma Tarihi: 2021 – Devam Ediyor

Yayımlanma Tarihi: 2021 – Devam Ediyor

Yıl 2383… USS Voyager Dünya’ya döneli beş yıl olmuştur. Tars Lamora Hapishane Kolonisi’ndeki bir grup genç, terk edilmiş Yıldız Filosu gemisi USS Protostar’ı sahiplenerek macera dolu bir yolculuğa atılır. Ancak yolculuk boyunca karşılaşacakları engelleri aşmak için önce birlikte çalışmayı öğrenmek zorunda kalacaklardır.

Genç izleyici kitlesine hitap eden animasyon serisi, Hageman Biraderler tarafından yaratıldı.

Star Trek: Picard (2399)

Yayımlanma Tarihi: 2020 – Devam Ediyor

Efsane kaptanımız Picard artık emekli olmuş ve 25. yüzyıl Fransa’sında şarapçılık için bağ bahçe işleri ile ilgilenmektedir. Derken bu huzurlu bağ ortamı bir belgesel ekibi tarafından bozulur. Picard’a geçmiş hakkında ne hissetttiği sorulur, özellikle Romulan sivillerini süpernovadan korumaya çalışırken harcadığı kaynaklar detaylı bir şekilde sorgulanır. Belgeselin kopardığı patırtı devam ederken Dahj adlı gizemli bir genç kadının Picard’dan yardım istemesi olayların seyrini tümden değiştirir. Artık koca kurt için tıpkı o eski günlerdeki gibi mücadele etme zamanı gelmiştir…

Evet, Ana Zaman Çizgisi şimdilik bu yapımlardan oluşuyor. Dilerseniz Kelvin Zaman Çizgisi’ne de kısaca bir göz atalım…

Star Trek (2233-2258)

Yayımlanma Tarihi: 2009

Gezegeninin gelecekte yok edilmesine öfkeli Nero adında kötü bir adam (Eric Bana), zamanda geri dönüp 2233’te Kirk’ün babasını öldürür. Daha sonra, Leonard Nimoy tarafından canlandırılan ve zamanda geriye dönmüş Yaşlı Spock’un gözleri önünde Vulkan’ı yok etmek için 2258’e kadar bekler. Çünkü Spock Nero’nun gezegenini kurtaramamıştır. Günümüz Kirk’ü (Chris Pine), kafa karıştırıcı tüm zaman atlama mekanizmalarını ona açıklayan eski Spock’la karşılaşır. Günümüz Kirk ve Spock’u (Zachary Quinto) arkadaş olmaya ve evreni kurtarmaya başlar.

Star Trek: Into Darkness

Yayımlanma Tarihi: 2013

İkinci J.J. Abrams filminde Benedict Cumberbatch kötü adam Khan rolünde. Kirk ise Yıldız Filosu üyelerini öldüren Khan’ın peşinde.

Star Trek: Beyond

Yayımlanma Tarihi: 2016

Star Trek Beyond

Üçüncü reboot filmini devralan Justin Lin, hızlı araçlara olan aşkından dolayı seriye bolca motosiklet dahil ediyor. Bu filmde Krall isimli düşman (Idris Elba) Kirk’ün mürettebatını kaçırıp fidye istiyor.

Kaynak

Yazar: Sadık Efe Sarıtunalı

Bilgisayarla fazla ilgilenir. Boş zamanlarında ise çizgi roman okur. Bir gram çizim yeteneği olmadığı için çuvalladığı çizgi romanlarından sonra en büyük hayali kendine bir çizer bulup çizgi roman yazarı olmak. En büyük tutkusu ise bilimkurgu.

İlginizi Çekebilir

picard sezon 3

Üçüncü Sezonuyla Star Trek: Picard

Star Trek, kırk yılı aşkın bir süredir büyük başarı yakalayan The Wrath of Khan‘ın gölgesinde …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et