Dizi star trek kaptanlari

Tarih: 14 Şubat 2022 | Yazar: Cem Can

0

Star Trek Kaptanları Görevleri Sırasında Kaç Yaşındaydı?

Yaş, Star Trek kaptanları için bir başarı göstergesi olmasa da birçoğu çeşitli yaşlarda kendi yıldız gemilerinin kontrolünü ele aldı. Star Trek evreninde kaptan olmak büyük bir sorumluluktur ve rütbeyi elinde tutan kişiler her dizide çeşitli yaşlarda bu sorumluluğu almıştır. “Daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek” için liderin yaşı dikkate alınmayabilir. Ancak öncülük ettikleri keşifler sırasında deneyimlerinin onları nasıl şekillendirdiği önemlidir.

Yıldız Filosu’nda birçok kaptan var, ancak her Star Trek serisi bunlardan sadece birkaçına ve denetledikleri mürettebata odaklanıyor. Her seride kaptanlar role biraz farklı şekilde yaklaşıyor. Güçlü yanlarını mümkün olan her yerde ortaya çıkarırlarken, aynı zamanda yardım istemek için ne zaman başkalarına güvenmeleri gerektiğini de biliyorlar. Bir Yıldız Filosu kaptanının kendi mürettebatını komuta etmek için belirli bir yaşta olması gerekmez, ancak en gergin anlarda soğukkanlılığını korurken diğerlerine liderlik etme becerisine sahip olmaları beklenir. Star Trek serisinin yedi televizyon dizisinde öne çıkardığı dokuz kaptan var. Çeşitli kültür ve türlerden mürettebata komuta etmiş olmalarına rağmen, ilginç bir şekilde bir kaptan hariç hepsi insandı. Star Trek kaptanlarının göreve başladıklarında yaşları 32 ile 59 arasında değişiyordu ve şu anda doğum tarihi bilinmeyen iki kaptan mevcut. Gelin listemize şöyle bir göz atalım…

James T. Kirk

captain-james-t-kirk

James T. Kirk (William Shatner), selefi Christopher Pike’ın ardından Star Trek: The Original Series sırasında efsanevi USS Enterprise’ın başına geçti. Kirk, Atılgan’daki görevine 2265 yılında henüz 32 yaşındayken başladı.

Kirk ayrıca, orijinal serinin bittiği 2269 yılında başlayan ve gösterinin başlangıcında Kirk’ü 36 yaşında yansıtan Star Trek: The Animated Series’de de görülebilir. Animasyon dizisi yalnızca bir yılı kapsıyordu, bu nedenle dizi sona erdiğinde Kirk 37 yaşındaydı.

Jean-Luc Picard

Kaptan Picard.

Kısa sürede Yıldız Filosu’nda yetkin bir lider olduğunu kanıtlayan Jean-Luc Picard (Patrick Stewart), 2364’te USS Enterprise-D’nin başına geçti. 2305’te Fransa’da doğan Picard, görevini üstlendiğinde 59 yaşındaydı.

Star Trek: The Next Generation’da kaptan pozisyonundaydı ve seri sona erdiğinde 65 yaşındaydı. Star Trek: Picard’da bir yıldız gemisinin komutasında olmasa da, eski Kaptan Paramount+ serisinin başlangıcında 94 yaşındadır.

Benjamin Sisko

ben sisko

Benjamin Sisko (Avery Brooks) aslında Star Trek: Deep Space Nine dizisinin geçtiği uzay istasyonunda komutan olarak başladı. “U.S.S. Saratoga”da bir süre kaldıktan sonra, 2369’da Bajoran solucan deliğinin giriş noktasının yakınındaki uzay istasyonu Deep Space Nine’a atandı. DS9’un stratejik konumu, Gamma Quadrant’ta daha fazla araştırma yapılmasına izin verdi.

Sisko 2332’de New Orleans’ta doğdu, yani Deep Space Nine’ın başlangıcında 37 yaşındaydı. 2371’de resmi olarak yüzbaşılığa terfi etti ve bu noktada 39 yaşına gelmişti. Dizi, Star Trek evreninde 2375 yılına kadar devam etti, bu da dizinin sonunda 43 yaşında olduğu anlamına geliyor.

Kathryn Janeway

Kathryn Janeway

Bir Star Trek serisinin ilk kadın kaptanı olan Kathryn Janeway (Kate Mulgrew), 2371’de USS Voyager’ın kontrolünü devraldı. 2336’da doğdu, yani Intrepid sınıfı yıldız gemisindeki görev süresinin başlangıcında 35 yaşındaydı.

Star Trek: Voyager’ın ilk bölümünde o ve ekibi evinden 70.000 ışık yılı uzağa çekildi, ancak bir dizi olayın ardından ekibini eve ulaştırdığında sadece 42 yaşındaydı.

Jonathan Archer

Jonathan Archer

Star Trek: Enterprise, The Original Series’in öncesinde geçer ve Jonathan Archer‘ı (Scott Bakula) Enterprise NX-01’in kaptanı olarak sunar. Archer; Klingonlar, Romulanlar, Ferengiler ve Andorianlar da dâhil olmak üzere birçok türle ilk teması kuran kişidir.

2112’de doğan Archer, 2151’de Atılgan’ın kaptanı oldu ve bu göreve başladığında 39 yaşındaydı. Dizi, 2155 yılına kadar sürdü, bu yüzden Archer dizinin sonunda 43’üne basmıştı.

Gabriel Lorca

Star Trek: Discovery’deki kaptanlardan ilki Gabriel Lorca (Jason Isaacs)‘ydı. Daha doğrusu bu karakterin ayna evrenden bir yansımasıyla karşı karşıyaydık. Terran İmparatorluğu’nca ihanetten aranan Lorca, bizim paralel evrenimize geldi ve 2256’da USS Discovery’nin kaptanı olarak atandı.

Maalesef ne zaman doğduğuna dair bir kayıt bulunmuyor. Dolayısıyla yaşı hakkında kesin bir bilgiyi de sahip değiliz.

Christopher Pike

Kaptan Christopher Pike (Jeffrey Hunter), 2202’de doğdu ve ilk olarak The Original Series’in pilot bölümünde görüldü. Karakterinin yerini Shatner’ın canlandırdığı Kirk aldı. Ancak bu, izleyicilerin Kaptan’ı son görüşü olmayacaktı.

Star Trek: Discovery’nin 2257 yılında geçen ikinci sezonunda da gördüğümüz Pike (Anson Mount), bu dönemde 55 yaşındaydı. Hatta Pike’ın pek yakında Star Trek: Strange New Worlds adında yepyeni bir dizisi de geliyor.

Saru

Saru (Doug Jones), bir Star Trek serisinde gördüğümüz insan olmayan tek kaptandı. Kelpien türüne mensup kaptanımız, 32. yüzyıla atlandığında ve USS Discovery’nin kontrolünü resmi olarak devraldığında yıl 3189’du.

Ne yazık ki Saru’nun doğum tarihi henüz bilinmiyor.

Michael Burnham

Michael Burnham (Sonequa Martin-Green), 2226’da Dünya’da doğdu. Daha sonra Büyükelçi Sarek ve Amanda Grayson tarafından Vulcan’da büyütüldü. Sonunda, diğer birkaç kaptanın altında hizmet veren USS Discovery’ye atandı. 2257 yılında Discovery, zamanda yolculuk yaparak 32. yüzyıla gitti. Burnham ise 3189’da geminin kaptanı olarak atandı, bu nedenle biraz matematikle Burnham’ın komutayı devraldığında 32 yaşında olduğu anlaşılabilir.

Gelecekte çekilecek yapımlarda daha birçok kaptan, tıpkı öncekiler gibi kendilerini kanıtlamayı umarak ekrandaki yerlerini almayı sürdürecek.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD