bilimkurgu kulubu

Dizi q_continuum_by_sectionone

Tarih: 2 Ekim 2016 | Yazar: Konuk Yazar

Star Trek Devletleri #7: Q Sürekliliği

Onlar ölümsüz, güçlü ve kibirliler… Uzay Yolu evreninde birçok ırkla karşılaştık, fakat hiçbiri Q’ya denk değildi. Gelin evrenin en gelişkin ırklarından biri olan Q’ya daha yakından göz atalım…

Q’nun hangi galakside veya hangi gezegende evrimleştiği hakkında bir bilgi bulunmuyor. Q Sürekliliği, Q ismi verilen ırkın yaşadığı ortamdır. Q, hem bireyleri hem de toplumun tümünü ifade eden bir isimdir. Quinn adlı Q’nun aktardığına göre, Q ırkı ölümsüzdür; fakat kesinlikle her şeye kadir değildir. Bir başka deyişle, onların da güçlerinin ve yapabileceklerinin bir sınırı vardır. Elbette bu durum, bir insanın gözünden bakınca onların tanrı gibi algılanmalarına engel olmuyor. Zamanda yolculuk yapma, kendilerini istedikleri yere veya zamana ışınlama, madde ve enerjiyi birbirine dönüştürme yeteneklerine sahip olan Q hakkında birçok söylenti bulunmaktadır. Bu söylentilerden biri de, özgün görünümlerinin insana ya da herhangi bir hayvana benzemediği şeklindedir.

q-judgment

Q toplumu hakkında pek bilgi yoktur. Fakat Q Sürekliliği’nde hiyerarşik bir düzen yapısı olduğu biliniyor. Süreklilik belirli liderler tarafından yönetilir. Liderlerin seçilerek mi, yoksa güç kullanarak mı başa geçtiği bilinmiyor. Fakat demokratik bir düzene sahip olduklarına dair bazı ipuçları vardır. Nüfusları tam olarak belli değildir. Bazı tahminler sadece birkaç yüz Q olduğunu söyler, bazıları ise milyonlarcasından bahseder. Süreklilik belirli kurallar çerçevesinde yönetilir. Bu kurallara uymamanın cezaları farklıdır. Kimi cezalar, suçlu bir Q’nun güçlerinin elinden alınmasını, kimi cezalar ise varlığının sonlandırılmasını emreder.

Q sürekliliği son derece düzenli bir toplumdur. Fakat aynı zamanda hiç gelişmeyen, sönük kalmış, durgun bir yapıları vardır. Q’ların gerçek görünüşleri hiçbir zaman öğrenilemedi. Q, her zaman kendini ve ırkını her şeye gücü yeten, tanrısal ve evrendeki en güçlü ırk olarak tanımladı. Fakat sonradan böyle olmadığı anlaşıldı.

Q, Aldebaran Serpent'i görünümünde.

Q, Aldebaran Serpent’i görünümünde.

Ana gezegenleri veya galaksileri olmadığı sanılıyor. Q toplumu genel olarak bakıldığında iyi ve ahlaklı bir toplum olarak gözüküyor. Fakat bazı Q’lar neredeyse saygın iken, bazıları son derede kötü ve şeytanidir. Buna rağmen temel olarak iyi sayılabilecek bir toplulukturlar. Her ne kadar ölümsüz olsalar da, bu durum onları zora sokmuştur. Öyle ki bir süre sonra Q’ların yapacak hiçbir şeyleri kalmamıştır. Bu, onları depresyona süreklemiş ve toplumda ciddi bir soruna sebebiyet vermiştir.

Q’lar madde veya enerjinin herhangi bir formunu değiştirebilir, yaratabilir veya yok edebilirler. Seçimlerine göre zamanı etkileyebilirler. Bir asteroit kuşağının tamamını veya bir yıldız sistemini hareket ettirebilir, alternatif zaman tünelleri yaratabilir veya yerçekimi sabiti gibi evrensel kanunları değiştirebilirler. Hatta Q, Amanda Rogers’ın düşüncesizce ya da yanlışlıkla bile bütün Samanyolu galaksisini yok edebileceğini belirtmiştir.

q-ve-amanda-rogers

Q ve Amanda Rogers

 ”Q var olmadı. Q her zaman vardı.” – Q 

Quinn isimli Q’nun ‘Yeni Çağ’ olarak tanımladığı dönemde Q Sürekliliği, iletişim ve diğer evrensel meselelerle meşgul olmaya başlamıştı. Bu dönem Dünya zamanı ile 10.000 yıl öncesine tekabül eder. Ancak zamanla Q, abartısız hayal ettiği her şeyi deneyimlemiş, gözlemlemiş ve tartışmış olduğunu anlamış, birbirleriyle konuşmanın bile artık bir anlamı kalmadığını görmüş ve Sürekliliği topluluk olarak kapatmıştır. Sonuç itibariyle Q’lardan birisi (Kaptan Picard’a musallat olan) güçlerini sorun yaratmak ve kaos çıkarmak için kullandı. Çünkü yapacak başka bir şey yoktu.

Q’nun asi davranışlarının sonucunda, Süreklilikte saygın bir filozof olan Quinn ortalığı çalkalamak amacıyla intihar etmeyi bile düşündü. Quinn sadece varlığının anlamsız olduğunu görmekle kalmadı, aynı zamanda Sürekliliğe acı veren bu monotonluğu da ortadan kaldırmak istedi. Ancak Süreklilik ona izin vermedi. Çünkü Sürekliliğin liderleri, bir Q intihar ettikten sonra bunun Süreklilikte nasıl bir kaosa yol açacağını öngöremediler.

Quinn

Quinn

Quinn, daha sonra  bir kuyruklu yıldıza hapsedildi. Ta ki 2372 yılında USS Voyager’ın mürettebatı tarafından serbest bırakılana kadar. Quinn, Voyager’a sığındıktan 1 gün sonra intihar etti. Quinn’in bu hareketi, Süreklilikte Geleneksel Q’lar ve Özgürlük Grubu arasında devasa bir iç savaşın başlangıcına sebep oldu. İç savaş insan yılı ile 2373 yılında gerçekleşti. Anlayışımızın ötesinde gerçekleşen bu savaş, insanların gözüne Amerikan iç savaşına benzer bir şekilde göründü. İki taraf da ölümsüz canlıları bile yok edebilecek silahlar yaptılar ve bu silahlar Süreklilikte ateşlendiğinde altuzay büyük hasar aldı. Normal uzayda ise bazı yıldızlar süpernova olarak patladılar. Zamanla savaş, Süreklilik dışındaki Q’ların güçlerini ve ölümsüzlüklerini kaybettirecek derecede hasara yol açtı.

Özgürlükçülerin lideri Q’nun (Picard’ın Q’su), savaşı bitirmek için Janeway ile evlenerek Q’nun güçlerine ve insanın ahlakına sahip bir canlı oluşturma fikri vardı. Fakat güçlerini kaybeden Q tekrar USS Voyager’a gelemedi. Bunun üzerine kadın bir Q’nun yardımı ile Voyager mürettebatı Sürekliliğe gitti ve Q silahlarını durdurarak bir ateşkes çağrısı yapıldı. Q, Janeway yerine kadın Q ile evlendi. Altuzay hasarı tamir edildi ve Q tekrar her şeye kadir ve yenilmez oldu. Fakat bu evlilikten doğan yeni Q, galaksilerarası bir baş belası haline geldi. Masum ırklar arasında savaş başlattı, gezegenleri yörüngelerinden çıkardı ve yapabileceği her yol ile evrene kaos saldı. Yaptıkları yüzünden annesi onu evlatlıktan reddetti. Babası ise verdiği tüm hasarı temizledi. Janeway’in tavsiyesi üzerine Q, oğlunu cezalandırdı ve Q hükümeti‘nin de yardımıyla güçlerini elinden aldı. Daha sonra eğer bir hafta boyunca iyi bir vatandaş olursa güçlerinin tekrar verileceği söylendi. Bir süre sonra hükümet, güçlerini ona iade etti ve babasını da kendisine gardiyan olarak atadı.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...