bilimkurgu kulubu

Dizi Star Trek The Animated Series

Tarih: 25 Mart 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek: Animasyon Serisi

Gene Roddenberry tarafından yaratılan Star Trek serisi, bilimkurguseverlere mükemmel bir evren sundu. Roddenberry’nin Star Trek fikri ilk zamanlarda bazı televizyon kanallarının kabul etmemesine rağmen kendisine tarihte yer buldu. 1966-1969 yılları arasında 3 sezon boyunca gösterimde kalan Star Trek: Original Series dizisinin iptalinden sonra birçok sinema filmi çekildi. Fakat 1987 yılında The Next Generation gösterime girene kadar bir animasyon seriye de imza atıldı. Star Trek: Animated Series daha çok çocuklara yönelik bir yapım olarak göze çarpar. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere bir animasyon dizisidir. Türkiye’de 1987-1989 yılları arasında TRT 1’de yayınlanmıştır. Kötü animasyon teknikleri ise dizinin en büyük sıkıntılarından biridir.

Resmi olarak Star Trek evrenine bir etkisi yoktur. Buna rağmen Star Trek hayranları tarafından çok fazla izlenen bir dizi olma özelliği taşır. Original Series’teki kimi olaylar burada devam ettirilir. Bölüm yazarlarının bazıları, Original Series’te de bölüm yazarlığı yapmışlardır. Diziden kısaca TAS olarak bahsedilir. Fakat resmi adı Star Trek and The Animated Adventures of Gene Roddenberry’s Star Trek’dir. Filmatio Stüdyoları tarafından çekilmiştir. Star Trek takvimine göre, dizi 2269-2270 yılları arasında geçer. NBC kanalı tarafından yayınlanan dizinin senaristleri arasında, diğer Star Trek yapımlarından tanıdığımız Laryy Niven, D.C. Fontana, Samuel A.Peeples ve David Gerrold gibi isimler bulunmaktadır.

Federasyon yıldız gemisi Enterprise.

Federasyon yıldız gemisi Enterprise.

Dizi iki sezona yayılmış yirmi iki bölümden oluşur. Bölümlerde işlenen konular oldukça zevkli ve eğlencelidir. Normalde Original Series için planlanan fakat iptali nedeniyle yayınlanamayan bölümler bu dizide kullanılmıştır. Original Series’de yaşanan bazı maceralar da bu dizide devam ettirilmiştir. Dizideki karakterleri seslendiren kişiler, Original Series’deki oyunculardır. Bu durum, dizinin hayranlar tarafından sevilip izlenmesindeki en büyük nedenlerden de biridir. Dizinin ilk sezonu 16 bölüm, 2. sezonu ise sadece 6 bölümden oluşmaktadır. Dizideki Enterprise, Star Trek: Original Series’deki USS Enterprise (NCC 1701) isimli gemidir. Gemi mürettebatı da Original Series ile hemen hemen aynıdır.

Hemşire Chapel karakteri, 22 bölümün 1 tanesi hariç hepsinde görülmektedir. Karakteri seslendiren Majel Barrett, aynı zamanda dizinin yaratıcısı Gene Roddenberry’nin eşidir. Dizideki tek eksik karakter Chekov’dur. Dizide anlatılan olaylar, Enterprise’ın 5 yıllık görevinin son yılıdını kapsamaktadır. More Tribbles, More Troubles isimli bölüm, Original Series’deki The Trouble with Tribbles isimli bölümün devamıdır. Bunun gibi birkaç bölüm daha vardır. Ayrıca diziye, Arex ve M’ress isimli iki yeni karakter de katılmıştır. Arex’in ırkı Edosian iken, M’ress bir Caitian’dır. Bunlar dışında Sarek, Harry Mudd gibi Original Series’den tanıdık karakterler de dizide kendilerine yer bulmuşlardır.

Soldan sağa. Hemşire Chapel, Dr. McCoy, Sulu, M'ress, Kaptan Kirk, Arex, Scott, Spock, Uhura.

Soldan sağa. Hemşire Chapel, Dr. McCoy, Sulu, M’ress, Kaptan Kirk, Arex, Scott, Spock, Uhura.

Dizide bize bazı yeni teknolojiler de gösterilmektedir. Bunlardan en dikkat çekeni, ileride Holodeck olarak tanınacak olan Recreaiton Room’dur. Diğer bir tanesi ise Aqua-Shuttle’dır. Ayrıca Original Series’te olmayan bazı ırklar da burada gösterilmiştir. Dizinin en büyük eksisi, animasyonlarının yetersiz olmasıdır. En büyük artısı ise akıcı ve zevkli konulara sahip oluşudur. Kısacası, animasyonlardan hoşlanan Star Trek hayranları tarafından keyifle izlenebilecek bir dizi olduğunu söyleyebiliriz.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...